Kansızlık belirtileri
Genel

Anemi Nedir? Kansızlık Belirtileri Nelerdir? Doğal Tedavisi…

Tıp dilinde anemi olarak adlandırılan kansızlık, kanda bulunan hemoglobin (alyuvar) seviyesinin düşmesi sonucu oluşur. Kansızlık durumu bir çok hastalığa bağlı olabileceği gibi çoğunlukla demir eksiliğinden kaynaklanmaktadır. Kansızlık Belirtileri nelerdir? Kansızlığa iyi gelen besinler nelerdir? Kansızlık belirtileri nelerdir? tüm sorularınızın cevapları yazımızda..

Kansızlık belirtileri

Kansızlık (Anemi) Nedir?

Kanımızda bulunan hemoglobin hücreleri besinleri ve oksijeni dokulara taşımakla görevli kanın şekilli elemanlarıdır. Kandaki hemoglobin sayısına tam kan sayısı testi (hemogram) yapılarak bakılmaktadır. Kandaki hemoglobin sayısının normal değerleri erkeklerde 12-13 mg/dl iken, kadınlarda ise 11-12 mg/dl olması gerekmektedir. Anemik bireylerde ise bu değerler alt seviyelere inmektedir.

Özellikle çocukluk çağında anemi varsa erken fark edilmeli ve derhal tedavi edilmelidir. Çünkü çocukluk çağındaki kansızlık sorunu çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Tedavi edilmeyen anemi sonucu, zeka gelişiminde yavaşlama, öğrenme bozuklukları ve bayılma gibi durumlar görülebilmektedir. Anne sütünün 6 aydan daha kısa sürede kesilmesi de çocukluk çağındaki anemi nedenlerindendir. Anemi hastalığının yetişkinlerdeki etkisi ise, kronik yorgunluk, halsizlik ve isteksizlik, çabuk yorulma ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi problemlere neden olabilmektedir.

Anemi Çeşitleri Nelerdir?

 1. Demir eksikliği anemisi 

Demir eksikliğinden kaynaklanan anemi çeşidine demir eksiliği anemisi denir. En sık karşılaşılan anemi türüdür. Kemik içerisinde hemoglobin üretimi için demire ihtiyaç vardır. Eksikliği halinde yeterli sayıda hemoglobin üretilemez ve demir eksikliği anemisi ortaya çıkar.

2. Aplastik Anemi:

Sebebi tam olarak bilinmese de çeşitli kimyasalların etkisiyle veya  kalıtımsal nedenlerden kaynaklı olarak düşünülen aplastik anemi hasatlığın da; kemik iliği hemoglobin üretemez hastalık ortaya çıkar. Bzı kanser türlerinin de aplastik anemiye neden olduğu düşünülmektedir.

3.  B12 vitamini eksiliği Anemisi:

Hemoglobilin üretimi için demir de olduğu gibi B12 vitaminine de ihtiyaç duyulmaktadır. B12 vitamini eksiliğinde de Anemi görülmektedir. Bu duruma Anemia Pernicious denmektedir.

Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

 1. Halsizlik, kronik yorgunluk
 2. Soluk cilt görünümü
 3. Parmak uçları ve ayaklar gibi perifer bölgelerde soğukluk
 4. Dudaklarda çatlama
 5. Tırnaklarda kırılganlık
 6. Hipotansiyon
 7. Saç dökülmesi
 8. Ağız içi yaralar
 9. Taş, kum veya toprak yeme isteği

Kansızlık Nedenleri Nelerdir?

 1. En yaygın görülen sebebi demir eksikliğidir. Vücudumuzdaki hemoglobin üretimi kemik hücreleri tarafından yapılmaktadır. Kemiklerde Hemoglobin üretimi yapılırken en çok demire ihtiyaç duyulur. Demir eksiliği nedeniyle yeterli sayıda hemoglobin üretimi yapılamaz ve bunun sonucunda demir eksiliğine bağlı anemi hastalığı ortaya çıkar.
 2. Folik asit ve B12 vitamini eksiliği
 3. Şiddetli kanamalar
 4. Çeşitli böbrek hastalıkları kansızlığa neden olabilmektedir. Kemik içerisinde hemoglobin üretimine katkı sağlayan bazı hormonlar böbrek üstü bezlerinden salgılanmaktadır. Böbrek üstü bezlerden kaynaklanan hastalıklar neticesinde kişide kansızlık görülebilir.
 5. Çok fazla alkol tüketimi
 6. Bilinçsiz yapılan diyetler ve beslenme bozuklukları
 7. Kadınlarda şiddetli menoraji (adet kanaması)
 8. Lupus, Crohn ve kanser gibi kronik rahatsızlıklar
 9. Mide kanaması
 10. Pıhtılaşma bozulukları

Kansızlığa Ne İyi Gelir? Tedavisi Nasıl Yapılır? Kan Yapan Besinler…

Kansızlık tedavisinde öncelikle kansızlığa neden olan faktörlerin belirlenmesi gerekir. Vitamin eksiliği, demir eksikliği gibi sorunlar varsa beslenme alışkanlığı düzenlenerek dahi anemi hastalığı giderilebilir. Veya hastalığın sebebi şiddetli bir kanama, cerrahi operasyonlar sonrası , hemoroid ve şiddetli adet kanaması nedeniyle ise kan transfüzyonu yapılarak durum düzeltilebilir. Doktorınuz tarafından reçete edilecek anti anemik ilaçların yanı sıra, Evde kan yapıcı besinler tüketerek kansızlık için doğal tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

 • Pekmez
 • Kuru üzüm
 • Kuru erik
 • Kuru baklagiller
 • Kuru dut
 • Fındık ve fıstık
 • Yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak. brokoli vb)
 • Kırımızı et
 • Dalak ve kuzu ciğeri

*Sağlık beslenme çeşitlerinden biri olan Holistik beslenme ile ilgili yazımızı buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.