https://saglikolsun.net/wp-content/uploads/2018/12/Anjioödem-nedir.jpg
HASTALIKLAR

Anjioödem Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Çeşitleri..

Anjioödem; cilt altı dokularda gelişen, nadiren hayatı tehlikeye neden olan şişlikler olarak tanımlanmaktadır. Bu şişliklerin en büyük sebebi alerjik etkenler olarak görülmekle beraber genetik faktörlerin de herediter anjioödem oluşumunda etkili olduğu düşünülmektedir.  Halk arasında ürtiker ve kurdeşen ile sıklıkla karıştırılan bu hastalığın  kurdeşen ile arasındaki fark nedir? Bu hastalığın Kurdeşen sıklıkla karıştırılma nedeni, ikisininde ortak belirtileri göstermesidir. Aralarındaki en önemli fark anjioödem cildin alt tabakasında ve Gastrointestinal sistemde içi sıvı dolu şişlikler oluyor iken, kurdeşen ise daha çok cildin üst tabakasında kaşıntı ve kızarıklıklar ile görülmektedir. Herediter anjiodem, idiyopatik  gibi çeşitleri olan bu hastalıkta; dudak şişmesi, boğaz şişmesi, gastrointestinal sistem organ duvarlarında şişmeler ve vücudun herhangi bir yerinde cilt altı şişlikler görülebilmektedir.

https://saglikolsun.net/wp-content/uploads/2018/12/Anjioödem-nedir.jpg

 

Anjioödem en çok nereleri etkiler?

Ataklar sırasında vücudun her yerinde içi su dolu şişlikler oluşabilir. Fakat eller, kollar, yüz, solunum yollarında ve gastrointestinal sistem organları gibi bölgelerde daha sıklıkla görülmektedir. Solunum yollarında görülmesi halinde daha tehlikeli olabilmektedir.

Anjioödem Belirtileri Nelerdir?

Cilt altı şişlikler: Çoğunlukla alerjik nedenlerden dolayı cildin alt tabakalarında ödemler oluşur. Sayıları genellikle birden fazla olarak görülmektedir. Bu hastalıkta oluşan şişlikler ellerde, göz çevresinde, ayaklarda ve dudaklarda oluşabilir. Çoğunlukla alerjik reaksiyona bağlı gelişebilen bu belirtiler bir kaç gün içerisinde etkisini kaybetmektedir. Oluşan bu şişliklerin boğazda oluşması durumunda ise hastalarda ses kısıklığı ve öksürük gibi solunum sistemi bulguları da görülebilmektedir. Ataklar sırasında oluşan içi su solu şişlikler derinin alt tabakalarında görülebildiği gibi,mide ve bağırsak iç duvarlarında görülme olasılığı vardır. Ayrıca cilt üzerinde leke,döküntü ve kaşıntılar da görülebilir.

Anjioödem atakları ne kadar sürer? 

Cilt altı şişlikler oluşmaya başladıktan sonra ilk 24 saatte atak en üst seviyeye çıkar. Sonraki günlerde ise yavaş yavaş geri çekilmeye başlar ve yaklaşık 72 ile 96 saat arasında normale döner.

Anjioödem Çeşitleri Nelerdir?

  1. Alerjik Reaksiyona Bağlı Gelişen

Bu tip vakalar  hastalarının büyük çoğunluğunu oluşturur. Genellikle alerjen madde ile temas sonucu vücudun bazı bölgelerinde derinin alt tabakalarında içerisi su dolu şişlikler görülür.

       2. İlaçlara Bağlı Gelişen Anjioödem

Sağlık sektörü tarafından hastalara uygulanan bazı ilaçlardan sonra cilt altı şişlik ve kızarıklık gibi belirti ve bulgular gözlemlenebilmektedir. Bu ilaçlar arasında antihipertansif ilaçlar ve ACE inhibitörü sayılabilir. Eğer bu şişlikler ilaçlardan kaynaklanıyor ise, ilaç tedavisinin farklı ilaçlarla değiştirilmesi gerekmektedir.

      3. İdiyopatik Anjioödem

Bazı durumlarda oluşan bu hastalığın kaynağı net olarak açıklanamaz. Bu durumlarda oluşan durum idiopatik olarak adlandırılmaktadır.

       4. Herediter anjioödem

Herediter Anjioödem; bu hastalığın kalıtımsal olarak kişide oluştuğu anlamını taşımaktadır. Anne veya babadan çocuklar geçebilen bu hastalık, kuşaklar arasında aktarım sağlayabilmektedir. Genetik ve kalıtsal nedenlerde oluşan durumlarda belirti ve bulgular genellikle çocukluk çağından itibaren ortaya çıkmaktadır. Bu hastalar da   C1 protein eksikliği veya bu proteinin işlev yetersizliği sonrasında çıkmış olduğu düşünülmektedir. Cinsiyet özelliğine göre dağılımında önemli ölçüde farklılık olmamasına karşın, kadınlarda daha baskın olduğu görülmektedir.

 

Anjioödem Tedavisi Nasıl Yapılır?

Herediter anjioödem tedavisi genellikle oluşan belirti ve bulgular ve yakınmalarına yönelik olarak yapılmaktadır. Hastalığın tedavisini henüz tam olarak bulunamamıştır. Fakat diğer çeşitlerinde ise kortizon ve antialerjik ilaçlar hastaların yakınmalarını gidermede önemli bir rol oynamaktadır. Tedavi seçenekleri 2 ana kısımda ele alınmaktadır.

  • Profilaktik tedavi (Şişliklerin oluşmasının önlenmesine yönelik tedavi)
  • Ani gelişen ataklarda cilt altı oluşan şişliklere yönelik Antialerjik medikal  tedaviler uygulanmaktadır. Alerjik ataklarda mutlaka vakit kaybetmeden ilk yardım müdahalelerine başlamak gerekmektedir. Özellikle solunum yolunu etkileyen Anjioödem şişlikleri hayati tehlikeye neden olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.