Anne Sütü Yararları ve önemi
HAMİLELİK ve DOĞUM

Anne Sütü Hakkında Herşey.. Faydaları, Önemi, Saklanması

Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) ve Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar derneği de dahil olmak üzere birçok tıp uzmanı, 6 ay boyunca sadece anne sütünü (formül, meyve suyu veya su yok) şiddetle tavsiye eder. Anne sütü bebekler için mucizevi bir besin kaynağıdır. Ayrıca yaklaşık bir yıl boyunca en az 6 aylıkken başlaması gereken sebzeler, tahıllar, meyveler, proteinler gibi diğer gıdalarla birlikte emzirmenin de devam etmesi gerekmektedir.

Anne Sütünün Yararları Nelerdir? C Vitamini Var mı? Besin Değeri…

Anne sütü bebekler için en ideal beslenmeyi sağlar. Neredeyse mükemmel bir vitamin, protein ve yağ karışımına sahiptir. İçeriğinde bebeğinizin büyümesi için gereken her şey bulunmaktadır. Ve bunların tamamı bebek formülünden daha kolay sindirilen bir formda sağlanır. Anne sütü, bebeğinizin virüs ve bakterilerle savaşmasına yardımcı olan antikorlar içerir. Emzirmek bebeğinizin astım veya alerji riskini azaltır. Ayrıca, ilk 6 ay boyunca sadece herhangi bir formül olmadan emzirilen bebeklerin kulak enfeksiyonları, solunum yolu hastalıkları ve ishal nöbetleri daha azdır. Ayrıca daha az hastaneye yatış ve doktora görünme durumunda kalırlar.

Anne Sütü Yararları ve önemi

Emzirmenin Anneye Yararları Nelerdir?

Emzirme ekstra kalori yakılmasını sağlar, bu nedenle hamilelik kilonuzu daha hızlı kaybetmenize yardımcı olabilir. Rahminizin hamilelik öncesi boyutuna dönmesine yardımcı olan ve doğumdan sonra uterus kanamasını azaltabilen oksitosin hormonunu serbest bırakılmasını sağlar. Emzirme ayrıca meme ve yumurtalık kanseri riskinizi azaltır. Osteoporoz riskini de düşürebilir. Dolayısıyla emzirmenin anneye faydaları çok sayıda vardır.

Uzmanlar ilk 6 ay bebeğe sadece anne sütü verilmesini tavsiye etmektedirler.

En İyi Emzirme Pozisyonu Hangisidir?

Sizin için en iyi pozisyon, sizin ve bebeğinizin hem rahat hem de huzurlu olduğu konumdur ve herhangi bir pozisyonu tutmak veya emzirmeye devam etmek için zorlamanız gerekmez. Bebeğinizi emzirmek için bazı yaygın pozisyonlar:

  • Kızak Pozisyonu: Bebeğinizin başını, tüm vücudu size bakacak şekilde dirseğinizin kıvrımına koyun. Bebeğinizin karnını tamamen desteklenmiş hissetmek için vücudunuza yerleştirin. Diğer “serbest” kolunuz bebeğinizin başını ve boynunu desteklemek için etrafa sarılabilir veya belinizi desteklemek için bebeğinizin bacaklarına uzatabilirsiniz.
  • Futbol Topu Pozisyonu: Başını ve boynunu avucunuzun içiyle destekleyerek bebeğinizi futbol topu gibi tutmak için bebeğinizin belini sarınız. Bu en iyi yenidoğan pozisyonudur ve küçük bebeklerde işe yarar. Ayrıca sezaryen doğumdan çıktıysanız ve karnınızı bebeğinizin basıncından veya ağırlığından korumanız gerekiyorsa iyi bir konumdur.
  • Yan yatış pozisyonu: Bu pozisyon yatakta gece beslemeleri için mükemmeldir. Rahat olmak için başınızın altındaki yastıkları kullanın. Sonra bebeğinize yaklaşın ve göğsünüzü ve meme ucunuzu bebeğinizin ağzına kaldırmak için serbest olan elinizi kullanın. Bebeğinizle doğru şekilde “kilitlendikten” sonra, bebeğinizin başını ve boynunu serbest elinizle destekleyin, böylece emzirmeye devam etmek için bükülme veya zorlanma olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.