Arı sokmasında ilk müdahale
İLK YARDIM

Arı sokmalarında ilk yardım nasıl yapılır? Ne yapılmalıdır…

Bal üretiminde dünyanın en büyük 5 ülkesi arasında bulunan ülkemizde özellikle her yıl  bahar ve yaz aylarında,  binlerce kişi arı sokması sonucu alerjik reaksiyona girmektedir. Dolayısıyla arı sokmalarında ilk yardım çok önemlidir. Arıcılık faaliyetlerinin ve  Piknik kültürünün çok yaygın olduğu ülkemizde, birçok kişinin merak ettiği, arı sokmasına ne iyi gelir?Arının iğnesi nasıl çıkartılır?, arı sokmasında ilk yardım nasıl yapılır?, eşek arısı daha mı zehirlidir?  gibi sorularınıza bu makalemizde cevap bulmuş olacaksınız.

Arı sokmasında ilk müdahale

Arı sokması sonucu erken dönemde alerjik reaksiyonlar olabileceği gibi; arı soktuktan günler haftalar sonra karaciğer, böbrek gibi vücudumuzun çeşitli bölgelerini etkileyen toksik etkiler ortaya çıkabilir. Ancak biz bu yazımızda daha çok arı sokmasının vücutta oluşturduğu ani etkileri ve arı sokmalarında ilk yardım müdahalelerini konuşacağız.

Arı sokmasının Belirtileri Nelerdir? Arı Sokması İğnesi

Arı sokması durumunda büyük çoğunlukla, deride kızarıklık, hafif bir kaşıntı ve hafif derecede ödem gibi belirtilerle atlatılmaktadır. Ancak, baş boyun bölgesi, ağız içi mukozası, dil gibi hassasiyet gösteren bölgelere arı sokması durumunda veya arı sokmasına karşı alerjen bir bünyeye sahip olan kişilerde daha ciddi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Bu kişilerde baş ağrısı, mide bulantısı, kusma ve en önemli ve ciddi olan anafilaksi olma olasılığı yüksektir.

Arı sokmalarında ilk yardım

Arı sokmalarında ilk yardım nasıl yapılır ?

Arı sokmalarında ilk yardım, arının vücuda iğnesini batırdığı yere göre tehlikeler değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin bacaklarla boyun bölgesi arı sokması durumunda hastanın karşılaşacağı alerjik reaksiyon riski çok farklı olabilir. Baş, boyun, yüz ve ağız içerisi bölgelerine arı sokması çok ciddi alerjik reaksiyonlar oluşturabilir. Hele ki hastanın geçmişinde arı sokması ile ilgili bir alerji öyküsü var ise mutlaka vakit geçirilmeden 112 acil aranmalı veya hastaneye nakli sağlanmalıdır. Peki arı sokması durumunda hangi ilk yardım uygulamalarını yapmalıyız ? veya arı sokmasına evde nasıl müdahale edebiliriz?

  • Öncelikle arı sokması durumunda arı kovanına yakınsak, mutlaka oradan uzaklaşmanız gerekmektedir. Aksi halde diğer arılarında sokması muhtemel olacaktır. Unutmayın ki, sokan arı sayısı arttıkça alerjik reaksiyona girme olasılığınız bir o kadar artacaktır.
  • Arı sokmalarında ilk müdahale arının iğnesi alınabilecek durumda ve görünüyor ise cımbız veya benzeri bir alet kullanılarak çıkartmamız olacaktır. İğneyi çıkarttıktan sonra o bölgeyi su ile temizleyip soğuk kompres uygulamanız, zehrin yayılımını engelleyici, ödem ve ağrıyı azaltması sebebiyle çok faydalı olacaktır.
  • Eğer arı ağız içerisinden sokmuş ise hastanın buz emmesini sağlayarak ağız içerisine soğuk uygulama yapınız.
  • Arı sokmalarında kullanılan tek tıbbi tedavi yöntemi antihistaminik  içeren ilaçlardır. Şiddetli alerjik reaksiyon durumunda ise deri altından uygulanacak adrenalin ise  solunum yollarında oluşan ödemi  çözerek hastanın boğularak ölmesini engellemektedir. Gelişmiş ülkelerde Adrenalin içeren kullanıma hazır enjektörler özellikle gezi – macera tutkunlarının çantalarında olmazsa olmazlarındandır.

Arı sokması kaşıntı

Eşek arısı ile bal arısı sokması arasındaki fark nedir?

Eşek arısı, bal arılarının aksine soktuğu zaman iğnesini insan vücudundan bırakmaz. Dolayısı ile tekrar tekrar sokabilir. Bu yüzden öncelikle derhal ortamdan uzaklaşmak gerekmektedir. Eşek arısı sokmalarında ilk yardım müdahaleleri iğneyi görünüyorsa çıkartmak dışında tamamen aynıdır.  Arı sokması sonucunda oluşan belirtiler arasında mide bulantısı, soluk alırken zorluk, şişme, dudakların morarması ve bilinç kaybı gibi belirtiler varsa vakit kaybetmeden 112 acil aranmalı veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Arı sokmalarında  yapılan yanlış ilk yardım uygulamaları nelerdir?

Arının soktuğu bölgeyi sirke ile ovalamak, yoğurt sürmek, sarımsak soğan koymak, tütün koymak gibi onlarca doğruluğu kanıtlanmamış yöntem hastaya zaman kaybettirmekten başka bir işe yaramayacaktır.

Arının iğnesi nasıl çıkartılır?

Arının iğnesi görülebiliyorsa çıkartılmalıdır. İğne çıkartılırken bir kart yardımı ile iğnenin tamamını deriden çıkartabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.