arjinin nedir ne işe yarar
BESLENME veDİYET

Arjinin Nedir Ne İşe Yarar? Faydaları, Etkileri, Nelerde Var?..

Yediğimiz besinlerde bulunan ve vücudumuz için önemli bir madde olan arjinin nedir? Arjinin veya arjinin aminoasidi süt ve süt ürenleri, tavuk eti, balık ve kırmızı ette bulunur. Proteinlerin yapı taşı olan bir aminoasittir. Arjinin ne işe yarar? Bazı araştırmalar , sağlık için önemli faydaları olduğunu göstermektedir. Örneğin, göğüs ağrısını gidermek, yüksek tansiyonu düşürmek ve sertleşme bozukluklarının iyileştirilmesinde etkili olduğu belirtilmektedir.

Vücudumuz tarafından üretilmektedir ve bu büyüme çağındaki çocuklar için çok önemlidir. Arjinin eksikliği nadir görülmektedir. Çoğu yetişkin ihtiyaç duyduğu arjinini beslenme yoluyla alabilmektedir. Yazımızın devamında arjinin bulunan besinleri, yan etkileri ve arjinin aminoasidi faydalarını okuyabilirsiniz.

arjinin takviyesi yan etkileri

Arjinin İçeren Besinler Nelerdir? Arjinin Nelerde Var?

Birçok et çeşidi, süt ve süt ürünü ile kuru yemiş bu önemli maddeyi içermektedir. Arjinin içeren gıdalara beslenmemizde yer verirsek, bu maddenin kandaki seviyesini arttırabiliriz. Arjinin yönünden zengin besinler şunlardır:

Kuruyemiş ve Çekirdekler

Fındık ve Çekirdeklerde çok miktarda bulunur.

 • Kabak Çekirdeği: Bir bardak dolusu kurutulmuş kabak çekirdeğinde yaklaşık olarak 6.905 aminoasit bulunur. Tam bir arjinin deposudur. En yüksek konsantrasyonda bulunduğu çekirdeklerden biridir. Bunun yanı sıra, susam iyi bir aminoasit kaynağıdır. Bardakta 4.875 gr içerir.
 • Kuru yemiş: Kuru ceviz bardak başına 4.522 gr. içerir. Badem, bardakta 3.525 gr. içerir. Çam fıstığı ise bardakta 3,258 gr içermektedir.

Et Ürünleri

Et önemli bir protein kaynağıdır dolayısıyla  vücudun ihtiyaç duyduğu bütün aminoasitleri taşır. Et arjinin içeren besinlerin başında gelir. Beyaz ette özellikle de hindi göğsünde önemli miktarda bulunur. Et çeşitlerine örnek verelim:

 • 1 adet hindi göğüs eti 16.207 gr. içerir.
 • Tavuk etinin yağ oranı düşük protein oranı yüksektir. Bir bardak kadar tavuk etinde 2.790 gr. içerir.
 • Sığır eti, protein bakımından zengin olsa da önemli miktarda yağ içerir. Yarim kilo sığır etinde 4.131 gr aminoasit bulunur.

Baklagiller

Baklagiller, fasulye, bezelye,nohut gibi besin maddelerinden oluşmaktadır. Bitkisel protein için önemli kaynaklardır. Baklagillerde bulunan aminoasit miktarları:

 • Soya fasulyesi ete önemli bir alternatiftir. Bir bardak soya fasulyesinde bulunan 5.865 gr. aminoasit et grubuna karşı önemli bir alternatif yapmaktadır.
 • Bir bardak çiğ fıstıkta 4.567 gr. aminoasit bulunmaktadır. Çiğ fıstık, önemli bir bitkisel kaynaklı protein deposu olmasının yanı sıra, sağlıklı doymamış yağlar da içermektedir.
 • Nohut, iyi bir protein ve sağlıklı yağ kaynağıdır. Bir bardakta 3.878 gr. içermektedir. Humusun ana maddesidir ve de bazı salatalar da vazgeçilmezdir.

arjinin nedir ne işe yarar

Arjinin Ne İşe Yarar? Etkisi Nedir?

Tıp dünyasında yarı-esansiyel aminoasit olarak adlandırılır. Yani, hem vücutta üretilir hem de yiyeceklerden emilir. 3 çeşit aminoasit vardır:

 1. Yarı Esansiyel Aminoasitler: Vücut tarafından üretilen ve besinlerden alınabilen aminoasitler.
 2. Esansiyel Asitler: Vücut tarafından üretilmez. Gıdalardan alınmalıdır.
 3. Esansiyel Olmayan Asitler: Vücut tarafından üretilen ve herhangi bir takviyeye gerek duyulmayan asitler.

Çocuklar büyüme çağındayken ihtiyaç duydukları arjinini besin yoluyla almalılar. Yetişkinler için ise vücutta üretilen miktar yeterli olmaktadır. Ancak, bazı yetişkinlerde vücut yeterli miktarda üretmez. Eğer bu kişiler besin yoluyla da almazlarsa arjinin yetersizliği oluşabilir. Amerikan sağlık merkezinin yapmış olduğu bir araştırmaya göre bağışıklık sistemi veya damarlardaki problemler de  arjinin eksikliğine neden olabilir.

Arjinin Faydaları Nelerdir?

Arjinin supplements (takviyesi) sağlığımıza birkaç şekilde fayda sağlar. Araştırma sonuçlarına göre, aminoasit takviyesi kan akışını hızlandırmaktadır. Böylece, bazı kalp damar hastalıkları ve sertleşme bozuklukları için faydalı olacaktır. Ama, bütün kalp hastalıkları için yaralı olmayabilir. Uzmanlar kalp krizi geçirenlere takviye almalarını tavsiye etmemektedirler. Arjinin cinselliğe etkisi şu şekildedir. Kalp damar sorunlarından kaynaklanan erektil disfonksiyon tedavisinde de besin takviyesi olarak kullanılmaktadır. Örneğin, damarla ilgili bir problem nedeniyle ereksiyon devam edemiyorsa, doktorlar tarafından besin takviyesi olarak önerilmektedir.

Bunlar dışında, böbreklerin daha iyi çalışmasında, yaraların daha hızlı iyileşmesinde, bağışıklığın kuvvetlenmesinde ve hormonal dengenin sağlanmasında olumlu etkileri bulunmaktadır.

Glutatyon yazımız da ilginizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.