ESTETİK VE CİLT SAĞLIĞI

Arpacık Nedir? Nasıl Geçer? Doğal Tedavisi..

Arpacık, göz kapaklarının bakteriyel enfeksiyonu ile kendini gösteren bir cilt  hastalığıdır. Halk arasında it dirseği olarak ta adlandırılan bu hastalık sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Fakat çoğunlukla zararsız bir hastalıktır. Gözde kızarıklık, hafif acı ve kaşıntı gibi şikayetlerle kendini gösteren bu hastalık hakkında gözde arpacık neden olur? arpacık için krem tavsiyesi, arpacık doğal yollarla tedavisi gibi sorularınıza bu makalemizde cevap bulabileceksiniz.

Arpacık

Aracık, göz kapaklarında biriken yağ tabakasının bakterilerle teması sonucu şişmesi olayıdır. Göz hastalıkları arasında olarak bilinse de aslında cildi etkileyen hastalıklar arasındadır. Özellikle bağışıklığın düşük seviyede olduğu zamanlarda ortaya çıktığı görülmüştür. Cildinde sürekli sivilce veya iltihap çıkan kişilerde görülme sıklığı daha fazladır. Göz kapağının altında, üstünde veya göz yaşı kanallarında görülebilir. Genellikle bir arpa boyundadır fakat gittikçe gözü kapatana kadar büyüdüğü görülebilmektedir.

Arpacık Neden Olur?

Tüm cilt tabakasında olduğu  gibi gözü çevreleyen tabakada da yağ kesecikleri bulunmaktadır.  Bazı bakteriyel enfeksiyonlar, zedelenme veya kaş-kirpik kepeklenmesi gibi durumlarda yağ kanalları tıkanır ve şişlikler oluşabilir. Bağışıklık sistemindeki zayıflama da bu hastalığın başlama sebepleri arasında gösterilmektedir.

Belirtileri Nelerdir?

  • Kaşıntı
  • Kızarıklık
  • Batma hissi
  • Gözlerde sulanma ve iltihabın artması
  • Özellikle sabahları gözleri açmada zorluk
  • Işık hassasiyeti

Kaç çeşit arpacık vardır?

Dış bölgede oluşan: Şişlik gözün dış kısmında ortaya çıkmaktadır.

İç bölgede oluşan: Dışarıdan görülmez fakat içeride hissedilen bir şişlik ve acı hissi bulunmaktadır.

 

Arpacığın Tedavisi Nasıl Yapılır? Tehlikeli midir?

Çoğunlukla tehlikeli değildir. Fakat mutlaka bir göz hastalıkları uzmanına görünmenizde fayda olacaktır. Doktorunuz tarafından size antibiyotik tedavisi başlanacaktır.

Arpacığın doğal yollarla tedavisi nedir?

  • Arpacık tedavisinde en etkili yöntem sıcak uygulama tedavisidir. Sıcak uygulama o bölgedeki dolaşımı hızlandıracağı için enfeksiyonun vücuttan atılımı kolaylaşacaktır.
  • Bir kaynatma kabına 2 bardak içme suyuna 1 diş sarımsak ve soğanı ilave edip kaynatın. Kaynama suyunu bir pamuk yardımı ile şişlik üzerinde yaklaşık yarım saat kadar bekletin. Soğan ve sarımsağın anti bakteriyel özelliği sayesinde enfeksiyonun vücuttan atılımı kolaylaşacaktır.

İç arpacık için evde yapabileceğiniz uygulamalar sınırlıdır. Bu tür durumlarda göz hastalıkları uzmanı tarafından cerrahi müdahaleler gerekebilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.