Atipik Otizm nedir belirtileri
HASTALIKLAR

Atipik Otizm Nedir? Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi…

Atipik Otizm Nedir?

Otizm her bireyde farklı şekilde görülmesine rağmen, bazı insanlarda otizm belirtilerinin sadece bir kısmı görünmektedir. Eğer sizde veya çocuğunuzda otizm belirtilerinin sadece bir kısmı var ise buna atipik otizm  veya tıbbi adıyla yaygın gelişimsel bozukluk- aksi belirtilmeyen denmektedir.

Atipik Otizm Belirtileri Nelerdir? Tanısı Nasıl Konur?

Atipik otizmli çocuklarda semptomların aralığı oldukça farklı olabilir ve hastalığın şiddeti az veya çok olabilir. her vaka benzersizdir ancak aşağıdaki belirtilerin birkaçı var ise daha sıkı gözlem yapılmalıdır.

  • Jest ve mimik, göz teması, el hareketleri, duruş gibi sözel olmayan davranışları kullanma ve anlamada zorluk.
  • Duygularını paylaşmada ve empati kurmada eksiklik
  • Yaşına uygun kişilerle arkadaşlık kuramama
  • Konuşurken anlaşılması güçtür
  • Sembolik oyunları oynamada ve rol yapmada zorluk
  • Dikkat toplamada zorluk
  • Gecikmeli konuşma
  • İlgiyi sürekli trenler, makineler, uçaklar vb. dar bir konuya verme
  • İletişim kurmada güçlük

Atipik Otizm nedir belirtileri

Atipik Otizm Tedavisi Nasıl Yapılır? Nasıl Geçer?

Tüm atipik otizm seviyeleri, muvcut davranış terapileri ve tıbbi tedaviler ile tedavi edilebilir. Her ne kadar atipik otizm, otistik spektrumdaki diğer koşulların tanımına uymasa da otizmde uygulanan benzer tedaviler faydalı olacaktır. Erken müdahale hem hafif hem de ciddi semptomlarda önemli gelişme sağlamanın en önemi anahtarıdır. Tıbbi olmayan müdahaleler bu hastalık için için tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Bazı durumlarda ise hastalığın belirtilerini kontrol altında tutmak için ilaç tedavisi de gerekebilir.

Davranışsal Yöntemlerle Tedavi

Davranışsal tedavi atipik otizm hastaları için temel tedavi yöntemidir. Çocuğun davranışları ”iyi” olsa bile bu tarzz bir terapi yeni beceriler öğretmeye ve çocuğu sosyal yönden geliştirmesi açısından oldukça faydalıdır.  Örnek verecek olursak sosyal beceri eğitimi çocuklara, göz temasını, jest ve mimikleri ve mizahı öğretmeye yardımcı olabilir. Bilişsel davranışçı terapi, var olan kaygıları ve takıntılı davranışları doğru yönetmesinde faydalı olacaktır. Devam eden davranış terapisi uzun vadeli sağlık sonuçları ile direk bağlantılıdır.

Erken müdahale terapisinde tüm aile öğrenme ve iletişim becerilerini geliştirmek için birlikte hareket etmelidirler. Fiziksel egzersiz de aynı zamanda çocuğun daha çabuk sosyalleşmesinde ve iletişim becerileri geliştirmesi açısından faydalı bir yöntemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.