Ayak kokusu
ESTETİK VE CİLT SAĞLIĞI

Ayak Kokusu Neden Olur? Çözümü Nedir? Nasıl Geçer

Ayak kokusu çoğunlukla çalışan kesimde görülen oldukça rahatsız eden ve kişileri utandıran bir durumdur. Bu yüzden bir çok kişi ayak kokusuna çözüm aramaktadırlar.  Ayak kokusunun bir çok sebebi olmasına karşın çoğunlukla ayakların terlemesi ve ıslak kalması sonucu ayaklarda bakteri üremesinden kaynaklanmaktadır. Yaz aylarında daha çok kişiyi etkileyen bu durumun yanlış ayakkabı seçimi veya hijyen kurallarına uyulmaması nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi ayak mantarı veya çok fazla ayak terlemesi gibi durumlardan da kaynaklanabileceği unutulmamalıdır. Piyasa da ayak kokusu için sprey, ayak kokusu kremi gibi kozmetik ürünler satılmaktadır. Şimdi ayak kokusuna ne iyi gelir? ayak kokusuna doğal çözüm nedir? Ayak kokusu neden geçmez? gibi sorularınıza cevap verelim;

Ayak kokusu

Ayak Kokusu Neden Olur?

Ayak kokusuna neden olan en büyük etken ayakların terlemesi ve nemli kalmasıdır. Ayaklarda bulunan ter bezlerinden salgılanan terin nemli kalması sonucu çok fazla bakteri ortaya çıkar. Bu bakterilerin birleşmesinden kaynaklı gaz ortaya çıkar ve bu gaz oldukça kötü bir kokuya neden olur. Bu bakterilerin yaşaması ve çoğalması için nemli ve karanlık ortam çok elverişlidir.

Yanlış ayakkabı ve çorap seçimi nedeniyle bakteri üretiminin daha da arttığını söylemeliyiz. Gün içerisinde ayakkabılar içerisinde havasız kalan ayaklarda ciddi oranda bakteri üremektedir. Çorapsız giyilen ayaklarda bu oran çok daha fazla olmaktadır. Ayaklarda oluşan bakteriler ayağın nemli bölgelerinde daha fazla üreyerek organik asitler ve sülfür bileşenleri gibi tepkimelere yol açarlar.Ayrıca ayak mantarı gibi sebeplerden dolayı oluşan ayak kokusu için, hijyen kurallarının yanında medikal tedavilere de ihtiyaç duyulacağı unutulmamalıdır.

Ayaklar neden çok terler?

Plantar hiperhidroz adı verilen ayak terlemesi miktarında olduğu sürece sağlık açısından gerekli bir durumdur. Ancak, gebelik, tip 2 diyabet hastalığı,sempatik sinir sistemi bozuklukları, ergenlik dönemi veya bazı hormonal değişkenlikler sonrası bazı insanlarda olağan miktarından daha fazla terleme olayı gerçekleşebilir. Uzun süre ayakta duran kişilerde de ayak terlemesinin daha fazla olduğu görülmüştür. Ayak kokusuna çözüm ararken bu hastalıklardan herhangi birinin de sizde olabileceği ihtimaline karşın doktor kontrolünden geçmenizi öneririz.

Ayak kokusu için hangi doktora gitmeliyim?

Ayak kokusu için dermatoloji uzmanına veya aile hekiminize görünmeniz gerekmektedir.

Ayakkabı Spreyi Nasıl Kullanılır?

Ayakkabınızı giymeden önce veya çıkardıktan hemen sonra iç kısmına fıs fıs şeklinde sıkabilirsiniz. Giymeden önce sıkarsanız eğer, kısa bir süre kurumasını beklemenizde fayda vardır.

Ayak kokusu neden geçmez?

 • aynı ayakkabının sürekli giyilmesi
 • yanlış ayakkabı seçimi
 • yanlış çorap seçimi
 • uzun süre ayakta kalma
 • ayakta mantar gibi mikrobik enfeksiyonlar
 • Ayağın çok terlemesi ve nemli kalması

Ayak Koku Nasıl Geçer? Nasıl Giderilir?

 • Kokunun giderilmesinde en önemli faktör hijyen kurallarıdır. Akşamları eve gelince mutlaka ayakları ılık sabunlu su ile yıkamalı, ve mutlaka parmak araları dahil iyice kurulamalısınız.
 • Çorap seçiminde yün veya pamuklu türleri seçmeniz önemlidir. Hem teri emen hemde ayaklarınızı nefes aldıran özellikleri sayesinde ayaklarınızın nemli kalmalarını engelleyecektir. Günlük çorap değişimi mutlaka yapılmalıdır.
 • Ayakkabı seçimi yaparken ayaklarınızın nefes almasını sağlayacak türde ayakkabılar seçmeniz önemlidir. Ayrıca aynı ayakkabıyı 2 gün üst üste giymemeniz ayak kokusu çözümü açısından önemlidir.
 • Ayak kokusunu engellemek için kullanacağınız bazı kozmetik ürünler bulunmaktadır. bunlardan bazıları, ayak kokusu spreyi, Ayak kokusu kremi ve tozu

Ayak Kokusu İçin Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 1. Karbonat: geceleri uyumadan önce ayaklarınızı 1 litre suya atılmış 1 çorba kaşığı karbonat karışımında bekletirseniz kokunun geçtiğini göreceksiniz.
 2. Sirke: Ayak kokusu için bir miktar sirkeyi  içi su dolu leğene boşalttıktan sonra ayaklarınızı sirkeli suda 15-20 dakika kadar bekletiniz. Kokunun yanı sıra terleme probleminin de gitmesine yardımcı olacaktır.
 3. Ada çayı: Ayaklarınızı bir leğen ılık suya koyun ve suyun içerisine bir kaç dal ada çayı atın. yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra ayaklarınızı kurutun.
 4. Siyah çay:  Siyah çayın cilt üzerinde bulunan gözenekleri açma özelliğinden dolayı ayak kokusuna çözüm yöntemlerinden biri olarak görülmektedir. Bir miktar siyah çayı demledikten sonra ayaklarınızda 20 dakika kadar bekletin.
 5. Lavanta: 1 litre suyun içerisine koyacağınız 1 çorba kaşığı lavanta karışımında ayaklarınızı 20 dakika bekletin.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.