BESLENME veDİYET

Balın faydaları ve zararları nelerdir? Bal Neye İyi Gelir?

Bal denilince insanların aklına  gerçek bal nasıl anlaşılır? Hakki bal ile sahtesi arasındaki farklar nelerdir?, Petek balın faydaları nelerdir? Balın beyne faydaları, balın mideye faydası varmı? petek balın faydaları nedir? gibi onlarca soru gelmektedir.

Bal, arılar tarafından  bitkilerden topladıkları besinleri çeşitli enzimlerle sindirimi sonrasında ortaya çıkan mucizevi bir besindir.

Dünyanın en büyük beş bal üreticisi Çin, Türkiye, Arjantin, Ukrayna ve Rusya’dır.

Bal faydaları nelerdir

Balın faydaları nelerdir?

Balın faydalarından kısaca bahsetmek gerekir ise; besin değerinin çok yüksek olması ve kahvaltılarımızın vazgeçilmez enstrumanı olmasının yanında; aşağıda madde madde saydığımız besin olması dışında onlarca alanda kullanabileceğimiz, doğanın bizlere sunduğu inanılmaz bir armağandır.

 • Yapılan araştırmalarda düzenli olarak bal tüketen kişilerin, balın içerisinde bulunan Flavonoid (içeriğinde, sitrin, bioflavonoid ve P vitamini olarak adlandırılan,bitkilere sarı, turuncu, kırmızı gibi  renkleri veren ve insan vücudunda antioksidan olarak adlandırılan bitkisel kökenli bir maddedir.) nedeni ile  kanser ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azalttığı görülmüştür. Flavonoidlerin insan vücüdunda oluşmasını sağladığı antioksidan maddeler, vücudumuza aldığımız oksijenin değişimi sonrası oluşan atık maddelerin vücudumuzdan atılmasını sağlamada önemli rol oynamaktadırlar.
 • Bal tedavisi sonrası ülser ve diğer gastrointestinal sistem hastalıklarında olumlu etkilerinin olduğu görülmektedir.
 • Balın antimikrobial özelliğinden dolayı içerisinde herhangi bir mikroorganizma yaşayamaz ve çoğalamaz. Yeni Zelanda Waikato Üniversitesi Arı ürünleri araştırma yöneticisi Dr. Peter MOLAN ” bal antibakteriyeldir, çünkü arılar bala, hidrojen peroksit yapan bir enzim katmaktadır” demiştir.
 • Balın antienflamatuar etkisi bulunmaktadır.
 • Vitamin ve mineral deposudur.
 • Öksürük ve boğaz tahrişini azaltır. Grip ve soğuk algınlığına iyi gelir.
 • Kas yorgunluğunu azaltır. Vücut direncini arttırır.
 • Diğer bitkisel ilaçlarla birlikte kullanıldığında bu preparatların tıbbi etkilerini arttırır ve doku emilimini hızlandırır.
 • Özellikle birinci derece olan yanıkların iyişmesinde etkilidir.
 • İyi bir kan şekeri düzenleyicisidir.
 • Balın içerisinde çok sayıda iyi huylu bakterinin bulunması, onu iyi bir probiyotik olduğunu göstermektedir.
 • Bal hazımsızlığı gidermede, immün sistemi güçlendirme ve diğer gastrointestinal sistem rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
 • Uyku problemi yaşayan kişilerin yatmadan önce bir bardak süte bir tatlı kaşığı bal karıştırıp içerlerse, uyku düzensizliklerini çözeceklerdir.
 • İçerdiği aminoasitler ve vitaminler nedeniyle, obezitenin önlenmesi ve kilo kontrolünün sağlanmasına yardımcı olacaktır. Özellikle sabahları bir bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı balı koyup ve biraz limon sıkarak içerseniz; karaciğerden toksinlerin atılımını sağlayacağı gibi, metobolizma hızınızı arttırıp kilo artışının da önüne geçecektir.

Balda hangi vitamin ve mineraller vardır?

Balda B6, vitamin C, tiamin, niasin, riboflavin, nikotinik asit ve pantotenik asit, demir, kalsiyum, sodyum, potasyum, fosfat gibi mineral ve vitaminler içermektedir. 100 gram balda 0.0006 mg tiamin, 0.06 mg Riboflavin, 0.36 mg niasin, 0.32 mg Pirodoksin (B6) ve 2.2-2.4 mg Askorbik asit (C) bulunmaktadır.

petek bal faydaları

Bebeklere bal neden verilmez? 

Bal, bebekler için tehlikeli olabilen Clostridium botulinum bakterisi sporlarını alıp bala karıştırabilirler. Bu yetişkinler için sorun teşkil etmemekle beraber, 1 yaşından küçük bebeklerin sağlığını tehlikeye atabilmektedir. Bu yüzden 1 yaşın altındaki bebeklere bal tüketimini önermemekteyiz.

Balın özellikleri nelerdir? Bal buzdolabına konulur mu? Bozuk bal yenir mi?

Bal bozulmaz fakat kristalleşebilir. Balın kristalleşmesi doğal bir olaydır ve bilinenin aksine balın bozuk olduğunu göstermez. Balın içerisinde bulunan fruktoz  ve glikoz şekerleri oranları ile ilgili olup; glikoz şekerlerinin doymuş orana ulaşmasıyla birlikte kristalleşme olayı gerçekleşebilir.  Bu şekilde de besin değerini kaybetmeden uzun süre tüketilebilir. Kristalleşen balı su ile temas edilmeden 45-60 derece ısıda bulunan bir suya koyarak  tekrar eski kıvamına dönüştürebilirsiniz.

Bal buzdolabına konur mu?

Hayır, balın buzdolabında saklanmasına gerek yoktur. Buzdolabında saklanan balın daha çabuk kristalleşebileceğini söyleyebiliriz.

Balın gerçek mi sahte mi olduğu nasıl anlaşılır?

Balın gerçek mi sahte mi olduğu tam olarak anlaşılabilmesi için şüphesiz ki labaratuvar analizlerinin yapılması gerekmektedir. Fakat fiziksel olarak balın  aşağıda belirteceğimiz bir takım özelliklerine bakarak, balın kalitesi hakkında fikir sahibi olabiliriz.

 • Balın rengi ve kokusu nasıl olmalıdır? Gerçek bal nasıl anlaşılır?

Balın rengi, arının bal almak için dolaştığı bölgenin bitki örtüsü ve çiçekleri ile doğru orantılı olmakla beraber, koyu renkli balların açık renkli ballara göre daha fazla mineral içeriğine sahip olduğu söylenebilir.

Koyu renkli olan balların açık renkli ballara göre daha yoğun kokusu olduğunu söyleyebiliriz. Bal yendiği zaman kokusu hissedilir ve her balın kendine özgü kokusu ve aroması vardır vardır.

Baldan bir kaşık alıp kavanoza doğru süzdüğümüzde yoğunluğu çok, akışkanlığı yüksek olmalıdır. Kesik kesik akan balın sahte olma olasığı çok yüksektir. Fakat bazı balların akışkanlığı diğer ballara göre daha düşük olabilir. ( örnek: çam balı)

Bal soğuk havada donmalıdır. Donmuyorsa sahte olma olasılığı yüksektir.

Gerçek bal yendiği zaman genizde yanma hissi yapar. Sahte ballarda ise bu durum söz konusu değildir.

Bal analizi ve çeşitleri

Şeker ile bal arasındaki farklar nelerdir?

Şeker; monosakrit, disakkarit ve oligosakkarit gibi kısa ömürlü, çözünebilen karbonhidradlara verilen genel addır. İçeriğinde karbon, hidrojen ve oksijen molekülleri bulunmaktadır.  Genel olarak şeker pancarı ve şeker kamışı kökleri kullanılarak üretilirler. Şekerin fazla tüketimi sağlık açışından riskler taşımaktadır. Bu risklerden en önemlileri; obezite, kardiyovasküler hastalıklar, demans ve hızlı gelişen diş çürükleri sayılabilir.

Bal arıları, bitkilerden topladıkları maddeleri kendi enzimleri ile birleştirerek peteklere salgılarlar. Bal, tatlılığını monosakkarit fruktoz ve glukozdan alır. Balın içerisinde çok düşük su molekülleri bulunmaktadır (<0.6).

Balın zararları nelerdir?

yukarıda belirttiğimiz hususlar göz önüne alındığında balın doğanın bizlere sunduğu en muhteşem besin kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Ama bunu kullanıekan tabiki dikkat etmemiz gereken hususlar olduğunu hatırlatmamız gerekmektedir.

 • Bir yaşından küçük çocukların bal tüketmemesi, gerekli ise doktor kontrolü ile birlikte tüketmesi gerekmektedir.
 • Özellikle şeker hastalarının doktor kontrolü ile bal tüketmesi gerekmektedir.
 • Anzer balı içeriğinin çok zengin olması nedeni ile dikkatli tüketilmelidir.
 • Arının zehirli olabilecek çiçek ve bitkilerden aldığı maddelerin bala karışması sonucu ortaya çıkan halk arasında deli bal olarak adlandırılan bala karşı dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.