Bebekler ne kadar su içmeli
ANNE-BEBEK

Bebekler ne kadar su içmeli? 3 4 Aylık Bebekler su içer mi…

Vücudumuzun 3/4’ü sudan oluşur. Dolayısıyla su varlığımızı devam ettirebilmemiz için oksijenden sonra ilk sırada yer alan hayati bir sıvıdır. Örneğin gıda almadan belli bir süre hatta haftalarca hayatta kalmak mümkündür ama vücuda su girmediği takdirde 1 kaç gün içerisinde ölüm gerçekleşebilir.Dolayısıyla bebekler ne kadar su içmeli? konusu ebeveynler in merak ettiği hususların başında gelmektedir.

Ebeveynler için hayatlarının en değerli anı belki de bir bebek sahibi olduğu andır. O minik bedeni kucaklarına aldıktan sonra, bebeklerini nasıl besleyeceklerini, ne zaman ne verilmesi gerektiğini merak etmeye başlarlar. Peki küçük bebekler su içer mi? Bu makalemizde, annelerin merak ettiği, “Bebekler ne zaman su içmeli?, Bebekler ne kadar su içmeli? 6 aylık bebekler ne kadar su içmeli?” gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

6 Aydan Küçük Bebekler Ne Kadar Su İçmeli?

6 Aydan küçük bebeklerin su içmelerine gerek yoktur. Bebekler için en önemli besin kaynağı tabii ki anne sütüdür. Bebek için gerekli bütün vitamin ve mineraller anne sütünde mevcuttur. Ayrıca, yapılan analizlere göre anne sütünün % 88’i sudan oluşmaktadır. Dolayısıyla herhangi bir sıvı takviyesine ihtiyaç yoktur. Bazen anneler sıcak yaz aylarında bebeklerinin suya ihtiyaçları olduğunu düşünürler. Ama durum ne olursa olsun ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi bebek için en sağlıklısıdır. Sağlık Bakanlığı da ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesini desteklemektedir.

Formül mamalarla beslenen bebekler için de aynı durum geçerlidir. Çünkü, bu mamalar su ile karıştırılarak hazırlanmaktadır. 100 ml lik bir biberonun % 90 ı sudur. Örneğin 3 ölçek formül mama 90 ml suya karıştırılarak hazırlanmaktadır. Böylece bebeklerin günlük sıvı ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılamaktadır. Sonuç olarak 1 2 3 4 5 aylık bebeklere su verilmemelidir.

Bebekler ne kadar su içmeli

6 Aydan Büyük Bebekler Ne Kadar Su İçmeli?

Yeni doğan bebekler anne sütü ile beslenirler ama bebeklere su ne zaman verilmeli? sorusunu da dikkate almak durumundayız. Bebekler 6. aydan itibaren anne sütünün yanı sıra ek gıda alımına da başlarlar. Dolayısıyla vücudun ekstra su ihtiyacı olabilir. Bu ihtiyaç bebeğin yaşına, cinsiyetine, günlük aktivitelerine ve hava durumuna bağlı olmakla birlikte 6 aylık bebeklerin içmesi gereken su miktarı 150 ile 500 ml arasında değişmektedir. Özellikle havaların ısındığı ve ishal vakalarının arttığı yaz aylarında su ihmal edilmemelidir.

Bebekleri su içmeleri konusunda zorlamak yanlış bir yaklaşımdır. İhtiyaç duyduklarında kendileri içeceklerdir.

Bazı anneler ise bebeğim çok su içiyor gibi serzenişlerde bulunmaktadırlar. Bunun herhangi bir zararı yoktur. Sadece midesini suyla dolduracağı için alacağı ek gıda miktarı azalacaktır bu yüzden tavsiye edilmemektedir. Bazı anneler ise bebeğim su içmek istemiyor püskürtüyor  diye şikayet etmektedir. Bebeklerinizi hiçbir zaman su içmeleri için zorlamamalısınız. İhtiyaç hissettikleri zaman mutlaka içeceklerdir.

Bebekler su alışkanlığını kazanırken alıştırma bardağı kullanmak faydalıdır. Daha sonraları ise su içerken hava yutmalarını engellemek için pipetli suluklar kullanmak uygun olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.