HAMİLELİK ve DOĞUM

Bebeklerde grip nasıl geçer? Belirtileri, Başlangıcı, Tedavisi

Grip mevsimi başladığı anda, küçük çocuklarınızı ve özellikle de bebekleri bu hızlı bulaşan hastalıktan korumak akıllıca olacaktır. Ama ne yaparsak yapalım bazen bebekler de bu virüse yakalanmaktadır. Grip hastalığı, influenza virüsü tarafından bulaşan özellikle burun boğaz ve akciğerleri etkileyen bir enfeksiyondur. Birçok farklı influenza virüsü vardır ve her yıl belirli tipler daha yaygın görünmektedir. 5 yaş altı -özellikle 2 yaş altı- çocuklar gribe yakalandığı takdirde ciddi komplikasyonlar yaşayabilirler. Dolayısıyla bebeklerde grip son derece ciddiye alınmalı ve vakit kaybetmeden tedavi edilmelidir.

Her yıl 5 yaş altındaki yaklaşık 20.000 çocuk, grip kaynaklı olan zatürree gibi komplikasyonlar nedeniyle hastanede yatmaktadır.

Bebeklerde Grip Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde grip bazen soğuk algınlığı ile karıştırılabiliyor. Ama Grip belirtileri soğuk algınlığına göre daha şiddetlidir. Merak edilen konular genelde, bebeklerde grip ateş yapar mı?, bebeklerde grip başlangıcı nasıldır ve öksürük yapar mı? gibi sorulardır. Bebeklerde grip belirtileri şunlardır:

  • Yüksek ateş. (Bütün grip hastalarında ateş görünmeyebilir)
  • Titreme ve kas ağrısı
  • Kuru öksürük
  • Burun akıntısı veya tıkanıklığı
  • Baş ağrısı ve boğaz ağrısı
  • Kusma ve ishal

Bu belirtilerin biri veya birkaçı varsa çocuk doktorunuzla iletişim halinde olmanız faydalı olacaktır. Baş ve kas ağrılarını bebeklerde tespit etmek tabii ki zordur. 24 saat geçmesine rağmen düşmeyen ateş, düzelmeyen öksürük, sürekli kusma ve hızlı hızlı nefes alma ciddiye alınması gereken belirtilerdir. Özellikle 6 ay altındaki bebeklerde grip kulak enfeksiyonu, sinüzit ve zatürree gibi ciddi komplikasyonlara neden olabileceğinden, hızlı bir şekilde tedaviye başlamak bu riskleri azaltacaktır.

Bebeklerde grip nasıl geçer

Bebeklerde Grip Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Gözümüzden bile sakındığımız bebekler grip olunca ne yapmalı?, Bebek öksürüğüne ne iyi gelir? Doktorunuz ilaç yazsın veya yazmasın ,bebeğiniz bir süre evde dinlenmeli ve daha da önemlisi yeterli miktarda sıvı almalıdır. Katı gıda alıyorsa sıcak çorbalar iyi bir tercih olacaktır. Bebekler gripten nasıl kurtulur? Eğer bebeğiniz 2 haftalıksa, doktorunuz antiviral bir ilaç yazabilir. Ayrıca Calpol gibi parasetamol içeren ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar reçete edebilir. Çocuk doktoru tarafından önerilmedikçe kesinlikle aspirin verilmemelidir. Çünkü Reye’s sendromu gibi ciddi bir karaciğer hastalığına neden olduğu düşünülmektedir.

Doktorunuzdan antibiyotik talep etmemelisiniz. Çünkü gribe virüs neden olur -bakteri değil. Bu yüzden antibiyotikler işe yaramayacaktır. Eğer grip, bronşit, kulak enfeksiyonu gibi ikincil bir bakteriyel enfeksiyona neden olmuşsa o zaman doktorunuz antibiyotik verebilir.

Bebeklerde yüksek ateş nasıl düşürülür? Özellikle 6 ay ve 6 yaş arasında bulunan çocuklarda ateşin 39 derece ve üzerine çıkması havale gibi ciddi bir probleme neden olabileceği için mutlaka önlemler alınmalıdır. Bu tür yüksek ateş durumlarında doktorunuzun önerdiği ateş düşürücü ilaçların yanında mutlaka soğuk uygulama yapmanız gerekmektedir. Evde soğuk uygulama tedavisini nasıl yapacağınıza dair makalemizi buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Bebeklerde grip kaç gün sürer? Bebeğiniz 3-5 gün içerisinde iyileşmeye başlayacaktır. Öncelikle ateşi düşecek ve iştahı yerine gelecektir. Tamamen iyileşmesi ise 1 veya 2 hafta içerisinde olacaktır.

Bebeklerde grip

Bebeği Gripten Korumanın En İyi Yolu Nedir? Bebekleri Gripten Korumanın Yolları

Bu bebeğin yaşına da bağlı bir konudur. Gripten koruma önlemlerini grip aşısı ve hijyen olarak iki başlıkta ele elabiliriz:

Grip Aşısı

Bebeklerde grip aşısı yapılır mı? Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) 6 ay üzerindeki sağlıklı her bireyin grip aşısı olabileceğini belirtmektedir. Eğer bebeğiniz aşı olamayacak kadar küçükse onunla yakın temas halinde olan kişilerin aşı olması faydalı olacaktır. Böylece virüsün bebeğe ulaşma ihtimali azalacaktır. Bebeklerde grip aşısı yan etkileri var mı? Eğer bebeğinizin yumurtaya karşı alerjisi varsa, aşı yaptırmadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir. Grip virüsleri çeşitli ve her yıl değişim geçirebildiğinden aşı her zaman tam koruma sağlamasa da önemli bir önlemdir.

Hijyen

Bebeklerin temizlik kuralları uygulanan bir ortamda olması onları daha sağlıklı kılacaktır. Bebekle temas halinde olan herkes sıklıkla ellerini sabun ve ılık suyla yıkamalıdır. Bebekleri mümkün olduğu kadar hasta olan birinin olduğu uzak tutmak gerekmektedir.

Ne kadar dikkat ederseniz edin bebeğiniz  bu virüse yakalanabilir. Ama iyi haber şu ki bebeğiniz bağışıklık kazanacağından aynı yıl gribe yakalanma ihtimali oldukça düşüktür.

This Post Has One Comment

  1. admin Reply

    Bebeklerimizin sağlığı için çok faydalı bilgilerlerle dolu bir yazı. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.