Bebeklerde konak nasıl temizlenir
ANNE-BEBEK

Bebeklerde Konak Neden Olur? Nasıl Temizlenir? Karbonat

Bebeklerde Konak Nedir? Nerelerde Olur? Hangi Aylarda Olur?

Bebeklerin ciltleri son derece pürüzsüz ve yumuşaktır. Ancak, bazı yenidoğan bebekler kafa derilerinde kepeğe benzeyen yağlı pullu kabuklar oluşabilmektedir. Bebeklerde konak nerelerde olur? Hangi aylarda olur? soruları ebeveynlerin merak ettiği soruların başında gelmektedir. Bebeklerde konak genellikle 1. aydan sonra oluşmaya başlar. Çoğunlukla bebeklerin saçlı derisinde, alnında veya kulak arkalarında rastlanmaktadır. Yenidoğan bebeklerde oldukça yaygın görünmektedir. Bu duruma kısaca yetişkinlerde bulunan kepek benzeri pulların bebeklerde bulunan hali diyebiliriz. Kırmızı lekeler olmadığı sürece korkulacak bir durum değildir. Bebeklerde konak tedavisi doğal bitkisel yöntemlerle yapılabilmektedir.

Bebeklerde Konak Neden Olur? Tehlikeli midir? Sebebi…

Bebeklerde konağın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bebeklerde bulunan yağ bezlerinin aşırı çalışması sonucu oluştukları düşünülmektedir. Biriken yağ ise zamanla pul pul düşer. Tehlikeli bir durum değildir. Hatta tedavi edilmediği takdirde bile zamanla kendiliğinden geçmektedir.

Bebeklerde konak nasıl temizlenir

Bebeklerde Konak Acır mı? Bebeği Rahatsız Eder mi?

Normal şartlarda bebeklerde konak herhangi bir rahatsızlığa veya kaşıntıya neden olmaz. Ama herhangi bir farklılık olduğu takdirde gerekli önlemler alınmalıdır. Örneğin kırmızı lekeler görülmesi bir mantar enfeksiyonun habercisi olabilir. Bazen de egzama belirtileri ile benzerlik göstermektedir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden bir cildiye uzmanına göstermek gerekir.

Bebeklerde Konak Belirtileri Nelerdir? Saç Döker mi? Kaşıntı Yapar mı?

Bebeğinizde konak olduğu takdirde kafa derisindeki cilt yağlı görünür. Saç derisinde ise beyaz, sarı veya daha koyu renkli pul lekeleri olur. Zaman içerisinde bu pullar düşer. Bazen de bebeğinizin kafasındaki cilt pul pul değilde kırmızı da görünebilir. Genellikle kaşıntıya neden olmaz. Çok nadir olsa da bazen bebeklerde konak saç döker. Ama bu durum geçicidir ve konak kafa derisinden uzaklaştıktan sonra saçlar normal haline döner. Çoğunlukla kafa derisinde kaşlarda,alında ve yüzde görünmesine rağmen bazen de koltuk altında veya kulakların arka kısmında görülebilmektedir.

Bebeklerde Konak Nasıl Geçer? Nasıl Temizlenir? Ne Zaman Geçer? Çözümü…

Bebeğinizde konak belirtileri varsa evde uygulayacağınız birkaç basit yöntemle rahatlıkla çözebilirsiniz. Evde konak temizliği ve tedavisi şu şekilde yapılır:

  • Daha Sık Yıkamak: Bebeğinizin saç derisini temiz tutmak önemlidir. Bu şekilde derideki fazla yağ uzaklaştırılabilir. Bebek şampuanı kullanın ve etkilenen bölgeye nazikçe köpürterek ovun. Kabuklar kesinlikle parmakla kaldırılmamalı. Yıkama öncesi bebeğin saçına doğal zeytinyağı sürebilirsiniz. Ayrıca zeytin yağına bir çay kaşığı karbonat ekleyerek daha olumlu sonuçlar almanız mümkündür. Bir süre beklettikten sonra uygun bir bebek şampuanı ile yıkayabilirsiniz. Böylece konak daha yumuşak olacağı için vücuttan uzaklaştırılabilecektir.

 

  • Yumuşak Bir Fırçayla Taramak: Bebeğinizin saçını ve saç derisini temizledikten sonra yumuşak bir fırça ile taramak konak tedavisinde çok etkilidir.

 

  • Yağlamak: Bazı ebeveynler bebeklerinin saçlarını yıkayıp yumuşak bir fırçayla taradıktan sonra, vazelin, bebek yağı veya zeytinyağı sürerler ve başarılı sonuçlar alırlar.

 

  • İlaç Tedavisi: Eğer kafa derisinde iltihaplanma varsa doktorlar kortizonlu merhemler reçete edebilir. Bu genellikle gerekli değildir. Doktorunuz reçete etmediği sürece kesinlikle kortizonlu krem kullanmayınız.

 

Bebeklerde Konak Nasıl Önlenir?

Özellikle yenidoğan bebeklerde gayet doğal bir durum olan konak, temizlendikten sonra yapılacak basit şeylerle rahatlıkla önlenebilir. Bebeğimizin saçını sık sık yıkadıktan sonra yumuşak bir fırça yardımıyla taramalıyız. Bu şekilde tekrardan konak oluşumu rahatlıkla önlenebilir.

Bebeklerde Konak Şampuanı ve kremi…

Mustela yenidoğan şampuanı ve Bioderma  gibi konak kremlerini kullanabilirsiniz. Bunlar cildi nemlendirerek konağın temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca keratin özellikleri sayesinde cildin doğal dengesine kavuşmasında katkıda bulunurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.