HASTALIKLAR

Bel Fıtığı nedir? Bel fıtığı belirtileri nelerdir? Mikro Cerrahi…

Bel fıtığı nedir?

Bel fıtığı nedir? belkide bir çok kişinin ergonomik olmayan yaşam koşulları nedeni ile cevap aradığı bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu makalemizde Bel fıtığı evde tedavi edilir mi?, bel fıtığında mikro cerrahi tedavi var mıdır? Bel fıtığı ameliyatsız geçer mi? gibi sorularınıza yanıt bulmaya çalışacağız.

Omurgamızda bulunan eklemlerin yerlerinden kayarak, hemen arkasında bulunan sinirlere ve sinir köklerine  baskı yapması sonucu oluşan hastalığa bel fıtığı denir. Fıtık bölgesinde oluşan basınca maruz kalan sinirlerin bacaklara giden sinirler olması nedeni ile hastalar genellikle bel ağrısı ve bacak ağrısı şikayeti ile hekime başvurmaktadırlar.

Şiddetli bel ağrısından şikayet eden hastalar  için öncelikle fizik muayene, MR (manyetik rezonans), BT ( bilgisayarlı tomografi) ve Direk grafiler  (x-ray) çekilerek bel fıtığı tanısı konulmaktadır. Fakat özellikle genç yaş grubunda oluşan bel ağrılarının çok büyük kısmının kas ağrıları olduğu için bu işlemler yapılmadan sadece basit ağrı kesiciler ve yatak istirahati verilerek taburcu edilmektedir.

Bel Fıtığı nasıl olur

Bel fıtığı neden olur?

Bel fıtığı, şart olmamakla beraber; omurgamızın alışık olmadığı ters bir hareket, ağır kaldırma ve uzun süre oturma gibi sebeplerden dolayı bel fıtığı belirtileri başlayabilir. Omurlarımızda bulunan kemikler arasındaki kıkırdak doku sayesinde adeta bir amortisör görevi görür ve rahat hareket etmemizi sağlar. Fakat çeşitli nedenlerden dolayı kıkırdak yapının erimesi veya zarar görmesi sonucu kemik dokusu hemen arkasından geçen sinirlere ve köklerine bası yapmaya başlar.

Başlangıçta sadece bel ağrısı olur  ama tedavi ve koruma yöntemleri uygulanmaz ise hastanın bel bölgesinden başlayarak, kalça, bacak, ayak ve topuğa  kadar uzanabilen ağrılar görünmeye başlar ve hastalık ciddiyetini arttırarak ilerlemeye devam eder.

Bel fıtığı belirtileri nelerdir?

Bel fıtığı bulunan hastalar öncelikle bel ağrısı şikayeti ile hekime başvurmaktadır. Ancak tedavi başlanmaması durumunda, hastalar kalça eklemlerinin ve bacak ağrısından şikayet etmektedirler. Özellikle öne eğilmek, oturmak, ıkınmak gibi aktiviteler hastaların hastaların bel ağrısını arttırabilir.

  • bacaklarda uyuşma
  • kalçadan topuklara kadar ağrı ve uyuşma
  • bel ağrısı
  • İdrar ve dışkılama yaparken problemler oluşması
  • erkeklerde ereksiyon bozukluğu
  • kadınlarda cinsel hissizlik

Bel fıtığı tedavisi nasıl yapılır?

Bel fıtığı tedavisinde öncelikle şunu söylemek gerekir ki; bel fıtığı teşhisi konan hastaların sadece % 2′ si cerrahi operasyona ihtiyaç duymaktadır. Bel fıtığının öncelikle tedavisi koruyucu tedaviyi uygulamaktır.

öncelikle omurgaya binen yükü azaltmak için sağlıklı bir kiloya sahip olup; beden kitle endeksinin 18.5-24.9 arasında bir değerde kalmasını sağlamanız gerekmektedir. Beden kitle endeksinizi hesaplama motorunu kullanarak hesaplayabilirsiniz.

Ayrıca özellikle kucağınızda taşıdığınız ağırlıklar bel fıtığına neden olabilir veya var olan bel fıtığınızı  daha da zorlayıp şiddetli ağrı çekmenize neden olabilir.

Bel Fıtığı

Özellikle su içerisinde yapılan hareketler ve yüzmek bel fıtığının ilaçsız tedavisi için kullanılabilecek yöntemlerdendir. Ancak yüzme sonrası mayonun hastanın üzerinde kurumamasına dikkat edilmelidir.

Bel fıtığı tedavisinde fizik tedavi, ağrı kesiciler, sert yatak istirahati ve ilerlemiş vakalarda cerrahi yöntemler bel fıtığı tedavi şekillerindendir.

Ayrıca son dönemlerde mikro cerrahi yöntemi bel fıtığı cerrahi tedavisinde olumlu sonuçlar vermektedir. Klasik yönteme göre ameliyat süresi, ameliyat sonrası iyileşme ve komplikasyon gelişme ihtimalinde ciddi avantajlar sağlamaktadır. Hasta çok kısa sürede hastanede taburcu olup günlük hayatına dönebilmektedir. Belden çok küçük kesilerle kameralar eşliğinde omurilikteki fıtıklaşmış dokuyu alıp çıkarma şeklinde yapılmaktadır

Henüz ispatlanmamış olmakla beraber; akupuntur tedavisi, masaj, traksiyon uygulamaları, ozon tedavisi ve bel fıtığına iyi gelen şifalı bitkiler de bel fıtığı tedavisinde ilaçsız ve ameliyatsız denenebilecek yöntemler arasında sıkça kullanılmaktadır.

Bel fıtığında risk faktörleri nelerdir?
  • Obezite

Şişman kişilerin hastalığa yakalanma oranları zayıf kişilere oranla daha yüksek olmakla beraber; tedavi sürecinde de zayıf kişilere göre çok daha geç iyileşme oranı görülmektedir.

  • Hareketsiz bir yaşam

Düzenli olarak spor yapan kişilerin karın ve bel kaslarının daha kuvvetli olması nedeni ile; hareketsiz bir yaşam süren kişilere oranla  bel fıtığı hastalığına yakalanma riskinin daha düşük olduğu görülmektedir.

  • Ergonomik olmayan iş koşulları 

Ağır yük taşıyıp omurgaya yük bindiren kişiler, çok uzun süre direksiyonda kalıp araba süren kişiler ve sürekli masa başında oturan ofis çalışanlarında hastalığın görülme olasılığı çok daha yüksektir.

Sigara içmek bel fıtığını etkiler mi?

Sigara kullanmanın bel fıtığında etkisinin olması uzak bir ihtimal gibi görünse de bozulan kıkırdak dokusunun iyileştirme sürecini yavaşlatması ve sigara içen kişilerde sıkça görülen öksürük refleksinin  omurgaya olan basıncı arttırması dolayısı ile  risk faktörü olarak görülmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.