bel soğukluğu gonore nedir
ERKEK SAĞLIĞI

Bel Soğukluğu Nedir? Tedavi ve Korunma Yöntemleri

Gonore, halk arasında Bel Soğukluğu olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Bakteriyel bir rahatsızlık olan Bel soğukluğu, hem kadınlar hem de erkeklerde görülebilir. Cinsel ilişkiyle bulaşır ve anüs, göz ve boğaz kısımlarında enfeksiyonlara yol açabilir.

Erkeklerde en çok idrar yaparken yanma hissi ve yeşil akıntı ile ortaya çıkan hastalık, Kadınlarda ise idrar ve rahim ağzında çıkan iltihap ile kendini gösterir. Bel soğukluğu tehlikeli bir hastalıktır ve hamilelerde, bebeğe geçme ve küçüğü kalıcı kör etme riskine sahiptir.

İdrar tahlili sonucunda ortaya çıkan hastalığı tedavisi kolaydır ve tedavide antibiyotik kullanılır. Hastalık cinsel yolla bulaştığı için, prezervatif kullanımı çok önemlidir. Erken tedavinin çok önemli olduğu Bel soğukluğu, tedavisinin geciktirildiği her gün kişiyi AIDS’e bir adım daha yaklaştırabilir.

bel soğukluğu gonore nedir

Bel Soğukluğu Nedir?

Bakteriyel bir enfeksiyon hastalığı olan bel soğukluğu, cinsel birleşme ile bulaşır. Tedavisi basit olsa da, geç kalındığı zaman tehlikeli bir hastalığa dönüşür. Özellikle farklı partnerler ile aktif bir cinsel hayatı bulunan kişilerde daha sık görülmektedir. Hastalığın en çok görüldüğü yaş kesimi ise 15 ile 24 arasıdır. Cinsel aktifliğin dünya genelinde giderek artış göstermesi, bu rahatsızlığında yaygınlaşmasını sağlamaktadır.

Bel Soğukluğu Neden Olur?

Vajinal, anal veya oral yolla yapılan cinsel ilişkiler, hastalığın başlıca nedenidir. Bu nedenle hastalığa sebep olan bakteriler genital bölge, boğaz ve anüs gibi ortamlarda ürer.

Tamamen tedavi edilene kadar bakterilerin üremesinden dolayı varlığını sürdüren rahatsızlık, korunmasız ilişkiler nedeni ile ortaya çıkar. Cinsel ilişkiye girilmese dahi, sadece öpüşmek bile hastalığa sebep olabilir. Hamile kadınlar için çok tehlikeli olan hastalık, bebek için ölümcül olabilir.

Hastalığa neden olan bakteriler, insan vücudu dışında hayatta kalamazlar. Bu nedenle tensel temas haricinde bulaşması söz konusu değildir.

Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın belirtileri, bakteri vücuda girdikten ortalama olarak 2 hafta sonra ortaya çıkar. Hastalığın belirtileri ise erkeklerde ve kadınlarda farklılık göstermektedir. Kadınlarda daha hafif olarak görülen rahatsızlık, erkeklerde daha sancılı geçmektedir.

Erkeklerde görülen belirtiler;

  • Penis ucunda, daha önce hiç görülmemiş olan yeşil veya beyaz akıntı.
  • İdrar yaparken, yoğun bir ağrı veya yanma hissiyatı.
  • Testislerde görülen ağrı veya dokunamayacak kadar yüksek hassasiyet. Bu belirtiler aynı zamanda hidrosel hastalığında da olduğu için karıştırılabilir.)
  • Sünnet derisi şişmesi veya iltihabı.

Kadınlarda görülen belirtiler;

  • İdrar yaparken ağrı ve yanma hissiyatı.
  • Cinsel ilişki esnasında acı ve sonrasında kanama.
  • Adet dönemlerinin çok yoğun ve kanamalı geçmesi.
  • Karın bölgesinde hassasiyet oluşması.
  • Adet dönemleri arasındaki vajinal kanamalar.
  • Vajinadan akan yeşil veya sarı renkteki, alışık olmayan sıvı.
Bel Soğukluğu Tedavisi

Bel soğukluğu, istisnai durumlar haricinde antibiyotik ile tedavi edilmektedir. Tedavi sürecinde önemli olan ise, ilacın doktorun belirlediği dozlarda ve sürelerde düzenli alınmasıdır. Bakteriyel bir hastalı olduğu için, rahatsızlığın belirtileri bittiğinde ilaç kullanımı bırakılmamalıdır. Aksi takdirde zayıflamış fakat halen tamamen bitmemiş bakteriler, çok kısa sürede tekrar üreyip, çoğalacaktır. Bu nedenle, reçete edilen antibiyotikler doktorun belirttiği süre boyunca kullanılmalıdır.

Hastalığını öğrenen kişi, bunu başkalarına da bulaştırmamak adına tedavi süresi boyunca cinsel ilişkiden kaçınmalıdır. Tedavi süreci bittikten sonra da, özellikle hastalığı taşımadığını direkt olarak bilmediği kişiler ile korunmasız ilişkiye girmemelidir.

Bel soğukluğu tedavisi, geciktirilirse çok ciddi sorunlara sebep olabilir. Bakterilerin kan dolaşımına yayılması durumu, menenjit ve HIV gibi ciddi hastalıkları ortaya çıkarabilir. Hamilelerde görülen bel soğukluğu rahatsızlığının tedavisinin gecikmesi durumunda ise bebekte körlük, eklem iltihapları ve kan zehirlenmesi gibi yıkıcı hastalıklar ortaya çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.