Boğaz ağrısına ne iyi gelir
Genel

Boğaz Ağrısı Neden Olur? Ne İyi Gelir? Bitki Çayları..

Sıklıkla kış aylarında ve mevsim geçişlerinde rastlanılan boğaz ağrısı, bakteriyel veya viral enfeksiyonlara bağlı olabileceği gibi bir çok hastalığın da habercisi olabilir. Boğaz ağrısı ile birlikte yüksek ateş, burun akıntısı,öksürük ve halsizlik gibi şikayetlerde olabilir. Bu yüzden kış aylarında insanlar boğaz ağrısına ne iyi gelir?, boğaz ağrısı için evde ne yapılabilir? gibi sorulara cevap aramaktadırlar.

Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Boğaz ağrısı en sık olarak enfeksiyon ve virüslere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. İlk olarak boğazda yanma, karıncalanma veya ağrı olarak belirti vermektedir. Bu belirtilerin ardından yüksek ateş, hapşırma, öksürük, geniz akıntısı ve baş ağrısı gibi belirtilerle birlikte grip hastalığına yakalanabilirsiniz. Grip virüsü hızlı bir şekilde bulaşarak salgına dönüşebilir.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir

Boğaz Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bakterilere bağlı olarak oluşan boğaz ağrısı antibiyotik tedavisine cevap verebilir fakat virüslerin neden olduğu boğaz ağrısına antibiyotik ilaçlar etki etmezler. Viral nedenlerle oluşan enfeksiyonlar için vücudun bağışıklık sistemi devreye girer ve antikorlar oluşur. Oluşan antikorların etkisi ile enfeksiyon vücuttan ortalama 1 hafta içerisinde tamamen temizlenir. Dolayısı ile viral nedenle geçirilen boğaz enfeksiyonunda semptomatik yani belirtilere yönelik tedavi uygulanmaktadır. (Ateş, halsizlik vb. tedaviler)

Bakteriyel kaynaklı Boğaz ağrısı için boğaz pastili, ağrı kesici ve ateş düşürücünün yanında ek olarak antibiyotik kullanmanız önerilebilir.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Doğal Tedavisi…

Yutkunma güçlüğü, boğazında yanma ve ağrı çeken kişilerin evde kendi başlarına yapabilecekleri kolay çözümler bulunmaktadır.

 • Odanızın havasını nemlendirerek ilk adımı atabilirsiniz. Çünkü kuru hava nefes alıp vermenin oluşturduğu sürtünme nedeni ile tahriş etkisi yaratacak ve ağrının şiddeti artacaktır. Odanızı nemlendirmek için üretilmiş cihazlar alabileceğiniz gibi odanın içinde su ısıtarak ta havayı nemlendirebilirsiniz.
 • Sıvı tüketimini arttırın. Sık sık boğazınızı ılık içeceklerle temas ettirerek ağrıyı azaltacağınız gibi iyileştirmeyi de kolaylaştırabilirsiniz.
 • Özellikle terlemenin ardına yapacağınız ılık duş hem ateşinizi düşürmeye yardımcı olacak hem de terle vücuttan atılmış olan toksinleri vücuttan uzaklaştıracaktır.
 • Ağzınızı ılık ve tuzlu su ile çalkalamanız bakterilerin azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Limon, nane ve bal gibi katkı maddeleri ile katkılanmış boğaz pastillerinden günde 4-6 kez kullanabilirsiniz. Bu pastiller içeriğinde bulunan lokal anestezikler sayesinde ağrınızı azaltacaktır. Yine içeriğinde bulunan anti septik maddeler sayesinde ağız ve boğaz temizliğini sağlayarak iyileşmenizi kolaylaştıracaktır. Pastil kullanımından sonra dikkat etmeniz gereken şey ise, kullanımdan sonra en az 1 saat yeme ve  içmemeniz gereğidir.
 • Yüksek ateş durumunda soğuk uygulama tedavisini yapmalısınız. Özellikle 6 ay ve 6 yaş arası çocuklarda 39 derece ve üzeri ateşler ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Soğuk uygulama tedavisini nasıl yapacağınızı buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Tuzlu Su Gargarası Nasıl Yapılır?

Tuzlu su ile gargara hazırlanışı ve çok kolay aynı zamanda çok ekonomik olan bir yöntemdir. Tuzlu su hem ödem giderici özelliğe sahip hemde anti bakteriyel özelliğe sahiptir.

Bir bardak ılık su içerisine 1.5 çay kaşığı tuzu koyun ve tuzu iyice eritin. Daha sonra ağız dolusu kadar alıp 30-40 saniye kadar iyice gargara yapın. Bunu günde 5 veya 6 kez rahatlıkla yapabilirsiniz.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir?

 • Hatmi kökü
 • Papatya çayı
 • Ada çayı
 • Ekinezya
 • Elma sirkesi
 • Meyan kökü çayı
 • Karağaç çayı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.