SAĞLIK HABERLERİ

Cep Telefonu Sağlığa Zararlı mı? Beyin Tümörü Yapar mı?

Cep telefonu nedir?

Telefon, iletişimin en büyük kullanım şeklinden olup; cep telefonu ise telefonu kablosuz kullanıma sahip kılarak 80′ li yıllarda ortaya çıkmıştır. Cep telefonu kablolardan bağımsız, eski tiplerde antenli şekilleri, uzunca bir süredir de anteni mikro düzeye inmiş şekilde antensiz olarak günümüzde kullanılmaktadır.

Bağlı olduğu operatöre ait baz istasyonlarının kapsamına giren bölgelerde kesintisiz iletişimi sağlayan, elektro manyetik dalgaları kullanarak sinyal göndererek ve alarak çalışır. Cep telefonları birbirleri ile iletişime giremezler çünkü özellikle yüksek kesimlere kurulan baz istasyonları aracığı ile veri alış-verişi yaparlar.

Modern akıllı telefonlar, sadece çağrı alış verişi yapmak dışında bir çok alanda imkanlar sunmaktadır. Akıllı telefonları; müzik dinleme, kitap okuma, televizyon izleme, oyun oynama, hayatımızı kolaylaştıran bir çok uygulamaları kullanabilmeleri, adım sayar, pusula, video sohbet etme gibi dijital dünyanın gerektirdiği birçok özelliği bünyesinde bulundurmaktadır. Fakat bu kadar özelliği bize sunarken; telefon ekranına bakınca mide bulantısı, cep telefonu kullanımı sonrası baş ağrısı gibi problemleri beraberinde getirebilmektedir. Gelin hep beraber cep telefonunun insan sağlığına etkilerine bir göz atalım.

Cep Telefonu Sağlığa Zararları

Cep telefonları sağlığa zararlı mıdır?

Herkesin aklındaki soruların başında Cep telefonu kanser yapar mı? gelmektedir. Cep telefonu beyin tümörü yapar mı? Cep telefonunun zararları hakkında hepimizin aklına takılan, gerçeklik payının ne olduğunu merak ettiğimiz bir takım problemler kafamızı kurcalamaktadır.

Peki günlük hayatımızda olmazsa olmazımız haline gelen cep telefonları, sağlığımız açısından ne gibi tehlikeler içermektedir? Aslında bu konuya girmeden önce kimsenin üzerinde durmadığı bir tehlikeden bahsetmek istiyoruz. Araştırmalara göre; cep telefonun üzerinde umumi tuvaletlerin zemininden 18 kat daha fazla bakteri içerdiği söyleniyor. Dolayısı ile cep telefonlarımızı sık aralıklarla, bir bez yardımı ile dezenfektan sıvılarla temizlememiz gerekiyor. Fakat cep telefonlarımızı dezenfektan maddelerle sildikten hemen sonra kuru bir bez yardımı ile kurulamamız gerektiğini hatırlatalım.

Cep Telefonu Zararları

Cep telefonunundan en fazla radyo frekans dalgaları salınımın (SAR) telefon ile konuşurken olduğu varsayımı ile; cep telefonu ile konuşurken telefonun en yakın olduğu hayati organımız beyindir.

Elektro manyetik alan en yaygın ve en hızlı ilerleyen çevre sorunlarından biridir.Elektro manyetik dalgalarının biyolojik etkileri konusunda geniş yelpazeli araştırmalar olmasına rağmen, cep telefonlarının insan sağlığına etkisini gösterir  kanıtlanmış bilimsel çalışmalar henüz istenilen seviyelere ulaşmış değildir. Özellikle cep telefonlarının kanser oluşumunda etkilerinin belirlenmesi için ciddi epidemiyolojik çalışmaların yapılması gerekmektedir.

Cep telefonu baş ağrısı yapar mı?

Bu sorunun cevabı; özellikle uzun süre cep telefonu kullanımı, kısa ve net olarak kesinlikle baş ağrısı yapar. Sadece cep telefonu kullanımı değil; televizyonlar, oyun ekranları, tabletler ve uzun süre gözümüzü ayırmadığımız tüm ekranlı cihazlar belli bir süre sonrasında, göz kaslarının yorulması neticesinde baş ağrısı yapma özeliğine sahiptirler. Göz kasları, bir ekrana odaklanabilmek için sürekli çalışmaktadır ve bu stres dijital göz yorgunluğuna neden olmaktadır. Dijital göz yorgunluğu ise; baş ağrısı nedenlerinin başında gelmektedir.

Cep telefonunun insan sağlığı üzerinde ki olumsuz etkilerinden birisi de; düşüncelerimiz hantallaştıran, aile ve sosyal yaşantımızdan uzaklaştıran ve sosyal becerilerimizi köreltmesidir. Özellikle sosyal medya da geçirilen vaktin sosyal yaşam üzerinde çok büyük olumsuzluklara yol açtığı gözlemlenmektedir. Yapılan araştırmalara göre; ülkemizde insanlar, ortalama her 13 dakikada bir telefon ekranına bakmaktadır.

Evde belkide bir kanepeye uzanarak zamanımızın çoğunu akıllı telefonlar ile harcamaktayız. Bu yüzden aile bireyleri ile sohbetlerimiz azalmakta, açık hava aktivitelerden uzak kalma, telefon ekranına bakınca mide bulantısı, baş ağrısı, A sosyalleşme, maddi ve manevi kayıplar gibi birçok zararlı etkilerini görebilmekteyiz.

Cep telefonun yararları nelerdir?

Cep telefonu ile ilgili o kadar çok zararlı bilgiler verdik ki; peki hiç mi yararı yok?

Cep telefonları hayatımıza girdikten sonra birçok konuda inanılmaz değişikler yaşamaktayız. Acil durumlarda 112 ile hızlı bir şekilde ilk yardım alabilmekteyiz. Özellikle akıllı telefonlara yüklenebilen e devlet uygulamaları ile devlet dairelerinde  gitmeden dahi birçok işimizi halledebilmekteyiz. e-devlet  ile  mobil uygulamayı akıllı telefonunuza indirerek bir çok işlemi zaman harcamadan cep telefonunuz ile halledebilirsiniz. Örneğin e-nabız programı ile sağlık geçmişimizi ve yaptırdığımız tetkikleri görme fırsatımız olmaktadır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.