d vitamini eksikliği
BESLENME veDİYET

D Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır? Belirtileri? Tedavisi..

D vitamini, vücudumuzda adeta bir hormon gibi çalışan, eksikliğinde beden sağlığından tutun da ruh sağlığına kadar bir çok sağlık sorunlarına yol açabilen bir vitamindir. D vitamini eksikliği günümüzde  sıkça bahsedilen sağlık sorunlarından birisi haline gelmiş ve bir çok hastalığın asıl kaynağı olarak düşünülmektedir.

Bu makalemizde d vitamini hangi hastalıklara yol açar?, D vitamini eksikliği nasıl giderilir? D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır? gibi sorularınıza cevap bulacaksınız.

d vitamini eksikliği

D vitamini Nedir? Nasıl Yükseltilir?

D vitamini; cildimizin güneş ışığı ile reaksiyonu sonucu açığa çıkan, eksikliğinde ise bir çok  sağlık problemleri ile kendini gösteren, güneş ışığı ile tepkimesi ile vücutta üretimi dışında, diğer vitaminlerde olduğu gibi bazı gıdalarla da alabileceğimiz çok önemli bir  vitamindir. Fakat, yiyeceklerde alabileceğimiz miktar, günlük ihtiyacının çok küçük bir kısmına hitap edecektir. Dolayısı ile güneş ışığından maksimum düzeyde yararlanma  veya doktorunuzun reçetesi ile eczaneden alabileceğiniz devit 3 ampul ile d vit. seviyesinin normal değerlerin altına düşmesine engel olmamız gerekmektedir.

D vit diğer vitaminlerden farklı olarak,  adeta hormon gibi çalışır. Günlük olarak 400-800 ünite almamız gerekmektedir fakat bazı uzmanlar bu değerin bile yetmeyebileceği görüşündedirler.

Vücudumuzun güneş ile teması sonrası bu vitamini ürettiğinden dolayı, halk arasında güneş ışığı vitamini denmektedir. Bu vitamini diğer vitaminlerden ayıran en büyük özellikte budur. D vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar? vit D eksikliği, kanser hastalığı ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi önemli sağlık sorunlarına sebep olduğu, son yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır.

D vitamini  vücudumuzda kalsiyum  minerali seviyesini kontrol eder ve kalsiyumun bağırsaklardan emilip kana karışması sonrası kemiklere geçerek kemik dokusunun oluşumunu  sağlamak gibi çok önemli bir görevi üstlenmektedir.

d vitamini eksikliği nelere yol açar

D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

  1. Çok sık hastalanmak.

D vitaminin en önemli görevlerinden birisi bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlamaktır.  D vitaminin düşük olması nedeni ile vücudumuz dışarıdan gelebilecek tehlikelere savunmasız kalacaktır. Özellikle kış aylarında çok sık hastalığa yakalanan kişilerin labaratuar testleri ile vitamin seviyelerini ölçtürmeleri gerekmektedir.

     2. Halsizlik, çabuk yorulma

Halsizlik ve yorgunluğun d vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor olması ne yazık ki bir çok kez gözden kaçmaktadır. Yapılan çalışmalarda sıkça halsizlik şikayetleri olan kişilere yapılan d vit takviyesi sonrasında bu şikayetlerin azaldığı görülmüştür.

     3. Kemik ve bel ağrıları

D vitamini kalsiyumun bağırsaklardan emilip kana karışması sonrası kemiklere ulaşmasını sağlayarak, kemik dokusunun korunması ve gelişmesi  için çok önemli bir faktördür.Yapılan bilimsel bir çalışmada; d vitamini seviyesinin düşük olduğu kişilerde bel,sırt ve bacak ağrılarının, d vit seviyesi normal olan kişilere göre yaklaşık 2 kat daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

     4. Ruhsal bozukluklar, depresyon

Yapılan çalışmalar d vitamini eksikliğinin sadece fiziksel olarak sağlık problemleri yaratmadığı, aynı zamanda kişide depresyon gibi ruhsal problemlere de sebebiyet verdiği anlaşılmıştır. Özellikle kış aylarında görülen mevsimsel bunalımın d vitamini eksikliğine  bağlı olduğu öngörülmektedir.

      5. Yara iyileşmesinin gecikmesi

Herhangi bir sebepten dolayı doku bütünlüğünün bozulduğu  durumlarda yaranın geç iyileşmesi d vit düşüklüğünün belirtisi olabilir.

       6. Kemik erimesi (osteoporoz), osteomalazi (kemik yumuşaması)

Kemik kaybına uğrayan hastaların bir çoğu Calcium d3 veya kalsiyum tabletler kullanarak veya kalsiyumdan zengin beslenerek kemik kaybını tamamlayacakları kanısındadırlar. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi, bu vitaminin düşüklüğü sebebi ile vücudumuzda bulunan kalsiyumu etkin kullanamayabiliriz ve vücudumuz ihtiyacı olan kalsiyumu kemiklerden almaya başlayabilir. Bu sebepten dolayı insanlar, düşük kemik mineral yoğunluğu sonucu  kemik erimesi olarak adlandırılan osteoporoz hastalağına yakalanabilmektedirler. Osteoporoz hastalığının tanısı kemik dansitometri cihazı ile yapılan ölçüm sonrası tespit edilebilmektedir.

        7. Saç dökülmesi

Uzmanlara göre bu vitaminin saç tellerin beslenmesi ve sağlığı ile doğrudan ilişkisi vardır. Saç dökülmesi d vitamini eksikliğinin önemli belirtilerindendir.

       8. Kramplar

Ellerde, ayaklara, çeneye, omuza ve bacağa kramp girmesi vitamin d eksikliğinden kaynaklanabilir.

 9. B12 vitamini eksiliği

B 12 vitamini eksiliği olan hastaların d vitamini seviyelerinin de düşük olduğu görülebilmektedir.

10. Raşitizm Hastalığı

Özellikle 2 aylık ve 3 yaşındaki çocukları etkileyen raşitizm hastalığının ana nedeni D vitamini eksikliğidir. Raşitizm hastalığına yakalanan bebek ve çocuklarda gelişme bozuklukları, kaslarda güçsüzlük, uzun kemiklerde eğrilik gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.

 

D vitamini eksikliği nedenleri nelerdir?

  • Vücudumuza güneşin yeterince temas etmemesi.
  • Güneş kremlerinin bilinçsiz kullanımı.
  • Emilim problemleri (bağırsak hastalıkları)
  • Yetersiz ve dengesiz beslenme.

D vitamini hangi besinlerle alınabilir?

  • Süt ve süt ürünleri (peynir, yoğurt vb.)
  • Özellikle yağlı balık türleri (uskumru, somon, ton balığı)
  • Balık yağı
  • Yumurta sarısı

d vitamini eksikliği nasıl giderilir

Sonuç olarak; 

D vitamini, eksikliğinde ortaya çıkan nedenlerden dolayı çok dikkat edilmesi gereken bir konu olduğu anlaşılmaktadır. D vitamini eksikliğini engellemede yeterli ve dengeli beslenmenin yanı sıra, güneşli günlerde günde en az 20 dakika kol ve bacaklar açık şekilde güneşten yararlanmamız gerekmektedir. Fakat güneşte gereğinden fazla kalmanın güneş yanığına neden olabileceğini unutulmamalıdır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.