detoks diyeti
BESLENME veDİYET

Detoks Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları, Detoks Suyu…

Detoks denildiğinde insanların aklına ilk olarak bir estetik uygulaması ve yüz germe gibi uygulamalar gelmektedir. Ancak bu kelime temel olarak vücudu sağlıklı bir düzene almak ve istenen alt yapıyı oluşturmak anlamını ifade eder. Yani bu işlem sayesinde dış güzelliğin elde edilmesi bir yana vücudun iç kısmında başlayan toksin birikmesini arındırma amacı bulunmaktadır.

Detoks ve Detoks Diyeti Nedir?

Uygulama kelime temeli ile anlaşıldıktan sonra ikinci noktada ise detoks ne demek sorusunun cevabı sağlanabilir. İşte bu noktada vücuda çeşitli yollarla girmiş ve bir atık olarak vücut dışına çıkamamış zararlı toksinlerin vücuttan ihraç edilmesi işlemidir açıklaması yapılabilir. Bu işlem belirli bir diyet sayesinde gerçekleştirilebilecek şekilde vücuttan ödem söken bir yapı göstermektedir.

Bu amaç ile bir uygulama yapılmak istendiğinde ise detoks diyeti adı verilen uygulama sağlanır. Bu yöntem sayesinde toksinleri temizlemek amacıyla vücuda antioksidan alınır. Fakat yapılan diyet programlarında sadece birkaç gün içerisinde bu toksinleri vücuttan atmak mümkün olmayacaktır. Uygulama, sağlıklı bir vücut için her ay düzenli bir şekilde 3-5 gün gibi süreler ile bir rutin olarak sürdürülmelidir.

Daha özel bir şekilde detoks diyeti nedir sorusunun cevabı da yine farklı bir tanım ile sağlanabilir. Bu diyet programı, vücudun toksinlerden arınması için ve yağ yakılarak ödem atılması için uygulanan sağlıklı bir sistemdir. Diyet sırasında mutlak şekilde beslenmeye dikkat edilmesi, kilo vermek veya vücuda sağlık kazandırmak için spor ve egzersizin de listeden eksik edilmemesi gerekmektedir.

detoks diyeti

Doğru Ve Faydalı Şekilde Detoks Diyeti Nasıl Yapılır?

Bu diyet programı çok faydalı ve etkili bir yapı gösterdiği için birçok kişi tarafından kolay ve sık şekilde uygulanmaktadır. Ancak detoks diyeti nasıl yapılır sorusu için mutlak bir şekilde düzen ve dikkat edilmesi gereken noktalar yer almaktadır. Örneğin, diyet programlarında hızlı ödem atabilmek için her gün 2 litre su tüketimine dikkat etmeniz gerekir. Zira tam tersi durumda da ödem oluşmaması için kafeinli içecekler tüketmekten uzak durmanız gerekir.

Diyet programı için sağlanan öneriler arasında;

 • Tuzun su tutmaması için azaltılması
 • Günde üç ana öğün ve 3 ara öğün ile toplam 6 öğün tüketim sağlanması
 • Her gün en az 45 dakika yürüyüş yapılması
 • Stresi azaltmak için B vitamini oranlarına dikkat edilmesi
 • En az iki günde bir ızgara et, tavuk veya balık yenmesi
 • Yemek aralarında günde 6 defa orta boy bir meyve tüketilmesi
 • En azından günde 1 defa sebze yenmesi
 • C vitamini eksikliği yaşamamak için meyve tüketilmesi
 • Günlük olarak en az 2 bardak süt veya yerine yoğurt, kefir gibi gıdalar tüketilmesi gereklidir.

Detoks Diyeti İle Zayıflama Öyküleri Gerçek Midir?

Günümüzde birçok gazetede veya çevrenizde deneyen insanlar üzerinde detoks diyeti ile zayıflama etkilerini görebilir ancak bu konuda endişeler duyabilirsiniz. Ancak net bir şekilde inceleme yaptığımızda diyet programının sağladığı etkileri sizde deneyimleyebilir ve uygulamayı sürekli hale getirebilirsiniz. Bu diyet özellikle uyku zorluğu, yorgunluk, güçsüzlük, çok fazla stres ve ödem gibi şikayetler yaşayan kişilerde çok yüksek etki göstermektedir.

Çok az miktarda alkol ve kafein kullananlar, her gün 5 porsiyon sebze ve meyve tüketimi gerçekleştiren kişiler, yeterli su tüketimi sağlamayan ve hareketsiz yaşam süren kişiler mutlaka bu diyette fayda görebilirler. Ancak hamilelik, emzirme dönemlerinde, bağışıklık sorunu yaşanan dönemlerde, 18 yaş altı, 80 yaş üstünde ve ayrıca uzun süreli ağır hastalık yaşayan kişilerde bu diyetin uygulanması doğru olmayabilir.

Detoks Diyeti Temel Faydaları

Diyet programının uygulanması ile birlikte mutlak bir şekilde elde edebileceğiniz birçok fayda yer almaktadır. Programın faydaları arasında özellikle

 • Kilo verme
 • Vücudu toksinlerden arındırma
 • Sağlık kazandırma
 • Stresi azaltma
 • Metabolizmayı hızlandırarak daha enerjik bir yaşam
 • Vücuda güç katma
 • Bağışıklık sistemini güçlendirme
 • Cilde parlaklık katma
 • Nefesi açma
 • Saçlara güç katma
 • Erken yaşlanmayı geciktirme gibi sonuçlar yer alır.

Kolaylıkla Uygulanabilecek Evde Detoks Programı 1 Günlük

Kendi imkanlarınızla evde detoks programı 1 günlük listeleri hazırlayabilirsiniz. Liste içerisinde mutlak bir şekilde uzmanların önerdiği detoks diyeti içecekleri gibi parçalar yer alacaktır. Bu içecekler farklı meyve, sebze ve gıdalar ile hazırlanarak, her gün size enerji katıp diyetin etkisini artırmak için kullanılır. Ayrıca günlük tüketimlerde detoks ananas katkısı unutulmamalı ve mutlaka ödem atmak için tüketilmelidir.

1 günlük programda ilk aşamada sabah kalktığınızda limonlu ılık su tüketimi ve kahvaltıda şekersiz süt, kahvaltılık tahıl gevreği ve kuru meyveler tüketebilirsiniz.

Kuşluk vaktinde taze hazırlanmış sebzeler ve meyveler ile detoks suyu karışımları hazırlayabilirsiniz.

Öğlen yemeğinden önce bir bardak rezene çayı ya da ılık su tüketebilirsiniz.

Öğlen yemeğinde fırında veya buğulama ile balık, bir tabak kabak veya yeşil sebzeler ile sebze haşlaması, kaymaksız yoğurt ve bal, sirke, limon, zeytinyağlı salata tüketebilirsiniz.

Diğer bir ara öğün olan ikindi vaktinde kepekli bisküvi ve yeşil elma tüketimi sağlanabilir.

Akşam yemeğinden önce atıştırma yerine ıhlamur veya limon suyu tüketilmelidir.

Akşam yemeği için nohut ya da fasulye gibi bir bakliyat, bulgur pilavı ve light yoğurt ile cacık veya semizotu salatası tüketilebilir.

Son noktada gece tüketimi için bitki çayı veya bal eklenmiş ılık su yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.