DHT (Dihidrotestosteron) hormonu
ERKEK SAĞLIĞI

DHT hormonu Nedir? Nasıl Engellenir? Saç Dökülmesi…

Erkek tipi saç kaybı veya tıbbi adıyla androgenetic alopecia, erkekler arasında en yaygın görülen saç dökülmesidir. Bunda hormonal faktörlerin özellikle de erkek cinsiyet hormonu olan DHT (Dihidrotestosteron) hormonu’nun bir rolü olduğu gözlenmektedir.

Saç kaybı 50 yaş üzeri erkeklerin yaklaşık yarısını etkilemektedir.

DHT (Dihidrotestosteron) Hakkında Gerçekler

Burada bu hormon hakkında bazı önemli noktalardan bahsedeceğiz.

  • Dihidrotestosteron bir cinsiyet hormonudur ve erkeklere cinsiyet özelliklerini kazandırır.
  • Saç foliküllerini küçülttüğü düşünülmektedir ki bu da saç kaybına neden olur.
  • 50 yaşına gelen erkeklerin yaklaşık yarısı, Dihidrotestosteron kaynaklı saç kaybı sorunu yaşamaktadır.
  • Dihidrotestosteron üretimini kısıtlayan tedaviler, saç kaybının önlenmesinde etkili olabilir.

Saç Gelişimi ve Saç Kaybı

Erkek tipi saç kaybı erkeklerde yaygın olarak görünmektedir. Tepedeki saç gittikçe zayıflar ve yok olur. Bu saç kaybının temel sebebi bilinmemektedir ama genetik, hormonal ve çevresel faktörlerin rolü olduğu düşünülmektedir. Bu hormonun ana etken olduğuna inanılmaktadır.

DHT (Dihidrotestosteron) hormonu

Kelliğin Nedeni DHT Hormonu Nedir?

DHT Nedir? DHT bir cinsiyet hormonudur ve testislerde üretilir. Saç üretiminin yanı sıra, iyi huylu prostat büyümesi ve prostat kanseriyle de ilgisi olduğu düşünülmektedir.

Erkek cinsiyet hormonları vücut tüyleri, sesin kalınlaşması ve artan kas yoğunluğu gibi erkeklerin bazı biyolojik özelliklerinden sorumludur. Ayrıca, fetal dönemde penis ve prostat gelişiminde hayati rolü vardır.

DHT Hormonu neden artar?

Vücuttaki testosteron seviyesi arttıkça, bu testosteronun çoğu Dihidrotestosteron’a dönüştürülür. böylece vücuttaki dihidrotestosteron seviyesi de orantılı olarak artar.

DHT Hormonu Azaltan Besinler

DHT nasıl engellenir? Bazı besinlerde doğal dihidrotestosteron engelleyiciler bulunmaktadır. Dolayısıyla, bunları beslenmemize eklediğimiz takdirde doğal bir şekilde bu hormonun kandaki seviyesini aşağıya çekmemiz mümkündür. Beslenme tarzı sağlıklı bir hormonal sistem için önemlidir. Örneğin holistik beslenme tarzı vücudu bir bütün olarak ele alıp bütün sistemlerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını amaç edinmektedir. Sizler için, popüler ve kolay ulaşılabilen bazı Dht engelleyici besinleri derledik. Bu besinler testosteron hormonunun, saç kaybına neden olan dihidrotestosteron hormonuna dönüşmesini kısıtlamaktadırlar.

DHT (Dihidrotestosteron) engelleyen besinler

DHT Engelleyici Besinler:

  • Kabak çekirdeği saç foliküllerinde dht çoğalmasını önleyen delta-7 stearine isimli bir steroid içermektedir.
  • Domates, karpuz, havuç ve mango, testosteron hormonunu Dihidrotestosteron’a dönüştürmekle görevli enzim olan 5 alpha reductase enzimini bloke eden içermektedir.
  • Badem, ceviz ve fıstık doğal bir Dihidrotestosteron önleyici olan L-Lysine bakımından zengindirler.

DHT Tedavisi

Saç kaybı erkeklerde öz güven kaybına neden olabilmektedir. Bu yüzden, bazı tedavi seçenekleri geliştirilmiştir. Kullanılan ilaçların yan etkileri bulunmaktadır. Erkek cinsiyet hormonu kısıtlayıcısı olan Finasteride, güvenliği ve etkinliği bakımından FDA tarafından uygun görülmüştür.

DHT Hormonu Nasıl Ölçülür?

Saç dökülme tipini belirlemek için ve de asıl nedeni saptamak için kandaki dht hormonu seviyesi ölçülmelidir. Sağlık kuruluşlarında bulunan Endokrinoloji polikliniklerinde bu testi yaptırmanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.