Düşük Tansiyon
HASTALIKLAR

Düşük Tansiyon Nedir? Sebepleri, Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

Yaygın olarak düşük kan basıncı olarak da bilinen hipotansiyon, arterlerdeki kan basıncının anormal derecede azalma durumudur. Düşük tansiyon da tıpkı yüksek tansiyon gibi ciddiye alınması gereken bir durumdur.Bazı durumlarda, kan basıncı o kadar düşük olur ki yeterli miktarda kan bütün organlara ulaşamaz ve bu durumda baş dönmesi hatta bayılma gerçekleşebilir.

Normal Tansiyon Değerleri Kaç Olmalı? Sistolik ve Diyastolik Basınç

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) ile düşük tansiyon (hipotansiyon), toplumumuzda sık görülen hastalıklardır. Peki ideal tansiyon değeri kaç olmalıdır? İdeal tansiyon aralığı,  12-8 ile 14-9 arasında olmalıdır. Bu değerlerden büyük olanı kalp atışında kanla dolan arterlerdeki basınç anlamına gelen sistolik basınç ölçüsüdür. İkinci rakamlar ise kalp, atişlar arasında durduğu anda arterlerdeki basınç anlamına gelen diyastolik basınç ölçüsüdür. Her iki rakamda ideal ölçüm seviyesinin altındaysa normalden düşük kan basıncına sahipsiniz demektir.

İlerleyen yaşla birlikte normalde hem düşük hem de yüksek tansiyon riskinin arttığı bilinmelidir. Bu durum, kalp kasına ve beyne giden kan akışının azalması ve bunun sonucunda damarlarda plak birikmesinden kaynaklanmaktadır.

Genellikle sağlıklı insanlarda, herhangi bir belirti göstermeyen düşük tansiyon önemsenmeyebilir. Ancak semptomlar göstermesi durumunda, kalbe, beyne ve diğer hayati organlara, yetersiz kan akışının bir göstergesi olduğu için mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmesi gerekmektedir. Hiçbir belirti göstermeyen kronik düşük kan basıncı, ciddi bir sağlık sorunu olarak görülmemektedir. Ancak tansiyondaki ani düşüşün birkaç sağlık sorununu tetikleme ihtimali var. Çoğunlukla, uzanma pozisyondan kalkarken veya aniden oturma pozisyonunda ayağa kalkarken kan basıncında ani düşüş meydana gelir. Bu tür düşük tansiyon ayrıca postural hipotansiyon veya ortostatik hipotansiyon olarak da adlandırılır. 

Düşük Tansiyon

Düşük Tansiyon Sebepleri Nelerdir? En Temel Nedenleri…

Kan basıncımız gün boyunca değişkenlik gösterir. Bu dalgalanmaya neden olan çeşitli faktörler vardır. Vücut pozisyonları, stres seviyesi, fiziksel durum, ilaçlar, yeme ve içme alışkanlıkları düşük tansiyondan sorumlu birkaç faktördür. Tansiyon düşüklüğü nedenleri arasında önleyebileceğimiz birçok durum bulunmaktadır  Tansiyon genellikle uykudayken azalır ve uyandığınızda ani bir şekilde bir şekilde yükselir. Kan basıncını (tansiyonu) düşüren faktörler şunlardır:

 • Dehidrasyon (Sıvı Kaybı): Vücutta yetersiz su bulunması, halsizlik, yorgunluk ve baş dönmesine neden olabilir ve bu durum kan basıncı seviyesinde bir düşüşe yol açabilir.
 • Kardiyovasküler (Kalp-Damar) Problemler: Bazı kalp damar hastalıkları da düşük tansiyona neden olabilir. Bazı vakalarda durum daha da kötüleşebilir ve düşük kalp atış hızı (bradikardi), kalp kapağı sorunları, kalp krizi ve hatta kalp yetmezliğine neden olabilir.
 • Hamilelik:  Gebelikte kan basıncı seviyesinin düşmesine neden olabilen faktörlerden biridir. Hamilelik sırasında iç bedensel değişiklikler nedeniyle, kan basıncının düşmesi muhtemeldir. Ancak bu durum genellikle normal kabul edilir. Çocuk doğumundan sonra kan basıncı tekrar normale döner.
 • Kan Kaybı: Kan kaybına veya iç kanamaya neden olabilecek önemli bir yaralanma durumunda, düşük kan basıncı olabilir.
 • Endokrin Hastalıkları: Bazı tiroid hastalıkları, kan şekeri düşüklüğü ve diyabet düşük tansiyona neden olabilmektedir.

Düşük Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Düşük Tansiyon özellikle ilerlediği durumlarda bazı önemli belirtiler vermektedir. Tansiyon düşüklüğü belirtileri şunlardır:

 • Senkop durumunda bayılma
 • Mide bulantısı
 • Konsantrasyon eksikliği
 • Yorgunluk
 • Bulanık görme
 • baş dönmesi

Bununla birlikte, aşırı hipotansiyon (Tansiyon düşüklüğü) hayatı tehdit eden bir duruma neden olabilir. Aşırı tansiyon düşüklüğü belirtileri şunlardır:

 • Yüksek nabız hızı
 • zayıflık
 • soluk ten rengi
 • çok hızlı soluk alıp verme

Düşük tansiyon belirtileri olduğu takdirde vakit kaybetmeden bir doktora danışılmalıdır.

Tansiyon düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir? Tehlikeli midir? Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kronik düşük tansiyon yaşam tarzı ve diyet değişiklikleri ile doğal bir şekilde tedavi edilebilir. Günlük hayatınızda aşağıdaki değişiklikleri yaparak bu hastalıkla baş edebilirsiniz veya yakalanma riskinizi düşürebilirsiniz. Tansiyon düşüklüğüne iyi gelen şeyler:

 • Çok fazla sıvı tüketin
 • Alkollü içeceklerden kaçının
 • Uzman bir hekim tavsiyesi olmadan reçetesiz satılan ilaçlardan kesinlikle kullanmayın
 • Düzenli egzersiz yaparak kan akışınızı düzenleyebilirsiniz
 • Doktor tavsiyesiyle tuz oranı daha yüksek bir diyete başlayabilirsiniz.

Bunlar dışında, holistik beslenme veya ketojenik beslenme gibi modern ve sağlıklı diyetlerden faydalanmanızı öneririz. Unutmamalıyız ki beslenme şekli bu tür hastalıklar açısından çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.