https://saglikolsun.net/wp-content/uploads/2018/11/Erteleme-Hastalığı.jpg
HASTALIKLAR

Erteleme Hastalığı nedir? Pomodoro tekniği? Tedavisi..

Tıp dilinde Procrastination olarak adı geçen erteleme hastalığı; özellikle okul çağlarında ortaya çıkan, yapılması gereken işlerin sürekli sonraya bırakılıp alışkanlık haline dönüşmesidir. Aslında erteleme hastalığı deyince tembellik aklınıza gelebilir fakat bu hastalığın tembellik veya beceriksizlik olarak algılanmaması gerekmektedir. Pomodoro tekniği gibi yöntemler  kullanılarak normal yaşantısına dönebilen bu bireyler Daha önceki makalelerimizden biri olan sinestezik ve dislektik kişilerde olduğu gibi sanılanın aksine zeki, çalışkan ve mükemmeliyetçi kişilerdir.

Evet yanlış duymadınız erteleme hastalığına sahip kişiler aslında tembel insanlar değillerdir. Sadece bugünün işini yarına bırakan kişiler diyebiliriz.

https://saglikolsun.net/wp-content/uploads/2018/11/Erteleme-Hastalığı.jpg

 

Tembel insanla erteleme hastası olan bir insanın arasındaki farkı bir örnekle anlatacak olursak; her ikisi de kendisine verilen bir ödevi yapmaz. Fakat tembel insan bunu umursamazken ödev teslimi zamanı gelince Procrastination kişi psikolojik sıkıntılar yaşamaya başlar, tırnaklarını yer saçları dökülür veya mide krampları geçirmeye başlar. Aslında erteleme hastalığı bulunan kişi çok büyük bir şevkle ödev yapmaya başlamıştır fakat, araya ya kısa bir uyku girmiştir veya onun için o anda daha önemli olabileceğini düşündüğü bir şeyle uğraşmıştır. Çok iyi bir ödev hazırlayabilecek iken ertelemek fikri daha ağır basmış ve muhtemelen yarım yamalak bir ödev teslim etmiş olacaktır.

Ödevi bitirmesi gereken zaman yaklaştıkça iyiden iyiye sıkıntıya giren Procrastination birey, saat 15:00 olsun başlıyayım, 15:20 olsun başlarım, dur 5 dakika uyuyayım başlarım gibi bahaneler üreterek işi iyiden iyiye çıkmaza sokar ve o işi yarım yamalak bırakır.

Erteleme hastalığı tembellik değildir. Bir türlü işe başlayamamaktır.

Procrastination (Erteleme) Hastalığının zararları nelerdir?

Bu hastalıktan dolayı, toplumda çok iyi yerlere gelebilecek olan bireyler kaybolup  gitmektedir. Bu bireyler sosyal ve iş yaşantısında çevresi ile ilgili ciddi problemler yaşayabilmekte, depresyon, stres,okulu bırakma ve sürekli iş yeri değiştirme gibi problemleri beraberinde getirmektedir.

Erteleme Hastalığının tedavisi nedir?

  1. Öncelikle durumla yüzleşmeniz ve kabullenmeniz gerekmektedir. Bu durumu kabullenmeden çözüm arayışına giremezsiniz.
  2. Procrastination hastalarının en büyük problemi anlık keyiflere düşkün olmalarıdır. Örneğin bir ödev yapılacaksa eğer, televizyon veya bilgisayardan uzak bir yerde çalışması gerekmektedir. Bu kişilerin dikkati çok çabuk dağılmaya meyillidir.
  3. Bu hastalar için yapılacak iş çok büyük ve zor görünmektedir. O yüzden işi parçalara bölerek yapmak daha kolaylaştırabilir.
  4. Pomodoro tekniği kullanılarak bir çalar saat yardımı ile 25 dakikalık süreler zarfında başka hiç bir şey ile uğraşmayarak bu alışkanlıklarından kurtulabilirsiniz. Pomodoro zamanlayıcısı tekniği ile erteleme hastalığı olan bireyler 5 dakika aralıklarla 25 dakikalık çalışmalarla bu sorunlarını en aza indirebileceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.