Farenjit nasıl geçer
HASTALIKLAR

Farenjit nedir? Ne İyi Gelir? Belirtileri ve Tedavisi…

Soğuk havaların etkisini göstermeye başlamasıyla, grip, sinüzit, nezle ve farenjit gibi bazı sağlık sorunları görülmeye başlamaktadır. Özellikle bağışıklık sistemi gelişmemiş kişiler, yaşlılar ve çocuklar için daha sıkıntılı tablolar ortaya çıkabilmektedir. Yazımızda, genellikle boğaz ağrısı yutkunamama şikayeti ile sık sık karşılaştığımız farenjit hastalığından bahsedeceğiz.

Farenjit nedir?

Farenjit boğazın arka tarafında bulunan yutağın iltihaplanması durumudur. Sıklıkla boğaz ağrısı olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca boğazda kaşıntı hissine ve yutma güçlüğüne de neden olmaktadır. Amerikan Osteopati Derneğinin bir araştırmasına göre, farenjit hastalığı, doktor ziyaretlerinin başta gelen nedenlerinden biridir. Çoğu farenjitle ilgili vakalar yılın soğuk dönemlerinde gerçekleşmektedir. Ayrıca, bu hastalık insanları günlük hayattan ve iş ortamından uzak kalmasına neden olmaktadır. Hastalığın tam manasıyla tedavi edilebilmesi için öncelikle, asıl sebebini belirlemek gerekir. Bu boğaz hastalığı virüs veya bakteri kaynaklı olabilmektedir. Ayrıca hastalığın iyileşme süreci ve belirtilerine göre akut farenjit ve 1 haftadan daha uzun süren çeşidine ise kronik farenjit denmektedir.

Farenjit nasıl geçer

Farenjit Neden Olur? Farenjit Sebepleri Nelerdir?

Farenjite neden olan çok sayıda virüs ve bakteri çeşidi vardır. Bunlar:

 • Kızamık
 • Soğuk algınlığının sebeplerinden biri de olan adenovirüs.
 • Su çiçeği
 • Köpek havlaması şeklinde öksürüğü olan bir çocukluk hastalıpı krup
 • boğmaca
 • group A streptococcus

Boğaz ağrılarının başlıca nedeni virüslerdir. Farenjit çoğunlukla grip, soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır. Viral enfeksiyonlarda antibiyotikler bir işe yaramamaktadır. Tedavi genellikle belirtilerin hafifletilmesi üzerine planlanmaktadır.

Daha az yaygın olsa da bazen bakteri kaynaklı farenjit görülmektedir. Bakteriyel enfeksiyonların tedavisi için antibiyotik gerekmektedir. Bu bakteriler genelde group A streptococcus,  gonorrhea, chlamydia, ve corynebacterium adlı bakterilerdir. Soğuk algınlığı ve gribe sıklıkla maruz kalan kişilerde farenjit gelişme ihtimali daha yüksektir. sağlık veya alerji alanında çalışanlarda, pasif içicilerde risk daha yüksektir.

Farenjit Belirtileri Nelerdir? Akut Farenjit Belirtileri

Kuluçka süresi genellikle 2-5 gün arasındadır. Farenjitin belirtileri altta yatan sebebe bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Boğazda kızarıklık ve kaşıntının yanı sıra şu belirtiler vardır;

 • Hapşırma
 • Burun akıntısı
 • Baş ağrısı
 • Öksürük
 • Yorgunluk, bitkinlik
 • Kas ağrıları
 • Ateş
 • İştah kaybı
 • Yutkunmada Güçlük
 • Mide bulantısı

Hastalığın bulaşma süresinin uzunluğu da altta yatan nedene bağlı olarak değişmektedir. Eğer viral bir enfeksiyon ise ateş düşene kadar bulaşıcı olacaktır. Eğer bakteriyel kökenli ise antibiyotik kullandıktan sonraki ilk 24 saate kadar bulaşıcı olacaktır.Hatalık yaklaşık olarak 10 gün sürmektedir. Yüksek ateş özellikle 3. ve 5. günler arasında zirve yapacaktır.

Farenjite ne iyi gelir

Farenjit Nasıl Teşhis Edilir? Farenjit Tanı ve Tetkikleri

Farenjit teşhisi nasıl konur? Hastalığı teşhis etmek için bazı teşhis yöntemleri kullanılmaktadır:

Fiziksel Muayene

Eğer boğaz ağrısı gibi belirtileriniz varsa doktorunuz öncelikle boğazınıza bakacaktır. Doktorunuz boğazınızda kızarıklık, beyaz lekeler olup olmadığını kontrol edecektir. Ayrıca burun ve kulakları da kontrol edebilir. Ayrıca, boynunuzu kontrol ederek lenf bezlerinin şişip şişmediğini kontrol edecektir.

Boğaz Kültürü

Eğer doktorunuz bakteriyel bir boğaz enfeksiyonundan şüphelenirse, boğaz kültürü alacaktır. Bir pamuklu çubuk yardımıyla boğazınızdaki salgılardan örnekler alarak, çoğu zaman hızlı bir şekilde test sonucunu çalışma ortamında elde edebilirler. Bu test sonucu enfeksiyonun streptococcus adlı bakteriden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirtecektir. Bazı ender durumlarda ise boğazdan alınan örnek daha ileri incelemeler için laboratuvara gönderilmektedir.

Kan Testi

Eğer doktor farenjitiniz için farklı bir nedenden şüpheleniyorsa sizden kan testi isteyebilir. Kolunuzdan veya elinizden alınacak bir miktar kan laboratuvara gönderilir. Bu test sonucu ise mononükleoz yani öpücük hastalığı virüsünün olup olmadığını belirtecektir. Ayrıca, farklı bir enfeksiyonun olup olmadığını belirlemek amacıyla tam kan sayımı istenebilir.

Farenjit neden olur

Farenjit Tedavisi Nasıl Olur? Farenjit Nasıl İyileşir?

Soğuk havaların gelmesiyle birlikte insanların büyük çoğunluğu bu hastalıkla karşı karşıya kalmaktadır. Dolayısıyla,  Farenjite ne iyi gelir? Farenjit Nasıl Geçer? sıklıkla karşılaştığımız soruların başında gelir. Öncelikle farenjit evde nasıl tedavi edilir ona bakalım.

Farenjit Tedavisi Bitkisel Nasıl Olur? Evde Tedavi Yöntemleri

Eğer farenjitinize bir virüs neden oluyorsa evde tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Su kaybını önlemek için yeterli miktarda su içmek.
 • Ilık tuzlu suyla gargara yapmak
 • Nemlendirici kullanmak
 • Daha iyi hissedene kadar dinlenmek

Ağrı ve varsa ateş için reçetesiz satılan parasetamol (Parol, Aferin)veya ibuprofen etken maddeli ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca boğazınızı rahatlatmak için pastil  kullanabilirsiniz. Farenjit için alternatif tedavi yöntemleri sıklıkla kullanılmaktadır. Ama yine de kullanmadan önce doktorunuza danışmak faydalı olacaktır. Farenjit tedavisinde kullanılan bitkiler şunlardır:

 • hanımeli, meyan kökü, hatmi kökü, adaçayı ve kaygan karaaağaç bitkisi

Farenjit İlaç Tedavisi Nasıl Olur?

Bazı durumlarda farenjit için ilaç tedavisi zorunludur. Bu durum özellikle hastalık bakteriyel kökenli ise geçerlidir. Bu durumlarda doktorunuz size antibiyotik reçete edecektir. Hastalık kontrol ve önleme merkezlerine göre tedavide en çok kullanılan antibiyotik çeşitleri amoksisilin ve penisilindir. Hastalığın daha da kötüleşmemesi için veya nüksetmemesi için antibiyotiğin tamamını kullanmak önemlidir. Genellikle antibiyotik tedavi süresi 7-10 gün arasındadır.

Farenjitten Korunma Yolları

Özellikle hijyene önem vermek farenjitten korunmanın etkili bir yöntemidir. Farenjitten korunmak için:

 •  Hastalanmış kişilerden uzak durulmalı
 • Bardak, çatal, kaşık gibi kişisel eşyalar paylaşılmamalı
 • Eller sıklıkla sabunla yıkanmalı. Özellikle de öksürdükten veya hapşırdıktan sonra
 • Sigara dumanından uzak durulmalıdır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.