ERKEK SAĞLIĞI

Genital Kaşıntı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Genital kaşıntı,  vajinada meydana gelen enfeksiyonlar gibi bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Tabi bunların dışında basit nedenlerden dolayı da kaşıntı şikayetleri ile karşılaşabilirsiniz. Bu yazımızda sizler için Genital bölgede kaşıntı için hangi doktora gidilmelidir? Genital kaşıntı için evde ne yapabilirim?  gibi sorularınıza cevap aradık.

genital kaşıntı

Genital Kaşıntı Neden Olur?

Kişilerin sosyal hayatında ciddi problemlere neden olabilen kaşıntının bir çok nedeni bulunmaktadır.  Bu nedenlerden en önemlisi genital bölgede sıklıkla karşılaşabileceğiniz mantar enfeksiyonlarıdır. Bunun yanında kıl kökü iltihabı (folikülit), alerjik reaksiyonlar gibi durumlarla da karşılaşabilirsiniz.

 • Cinsel Yol İle Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların başında Human Papiloma Virüsü (HPV)‘ nün neden olduğu cinsel siğiller (kondilom) gelmektedir. HPV virüsü kaşıntı şikayetinin yanı sıra dünyada en çok görülen kanser türlerinin başında gelen rahim ağzı kanserine de neden olabilmesi nedeniyle üzerinde ciddi bir şekilde durulması gereken bir durumdur.

 • Ürogenital bölgede meydana gelen mantar enfeksiyonları

Genital bölge mantar enfeksiyonları oluşması bakımından oldukça elverişli durumdadır. Vajinal mantar sebepleri arasında en sık karşılaşılan Candida albicans hücresidir. Mantar enfeksiyonları kötü bir kokunun yanı sıra ciddi kaşınmalara neden olabilmektedir. Kişisel hijyen kurallarına uymamak mantar enfeksiyonlarının en önemli nedenidir. Bunun yanına cinsel ilişki sonrası bulaşma, gebelik, stres, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve  bazı ilaçların yan etkisi olarak mantar enfeksiyonları görülebilmektedir.

Genital kaşıntıya neden olan mantar belirtileri nelerdir?

 • Koyu renkte yapışkan akıntı
 • Genital bölgede kaşınma ve şişlik hissi
 • Kasıklarda ağrı ve kramp

Genital mantar oluşmaması için ne yapılmalı?

 • İç çamaşırları genital bölgeyi sıkmamalı
 • Dar kot pantolonu giyilmemeli
 • Vajina içine krem. losyon vb kozmetik ürünler sürülmemeli
 • İç çamaşırlar ıslandığı zaman değiştirilmelidir.
 • Çiftlerden birinde mantar veya  kaşıntı şikayeti olması durumunda mutlaka tedavi edilmeli ve doktor kontrolünde olmalısınız. Aksi takdirde mantar enfeksiyonları kolayca partnerinize bulaşma riski bulunmaktadır.
 • Mantar enfeksiyonları idrar yollarında enfeksiyona neden olabilir. Bu yüzden mutlaka bol su içilmelidir. Ancak tek başına su içmek mantarı tedavi etmeyecektir.
Genital kaşıntı için hangi doktora gidilmelidir?

Eğer genital bölgede kaşınma, siğil veya mantar gibi şikayetleriniz var ise kadınlar kadın doğum uzmanına, erkekler ise üroloji uzmanına muayene olmaları gerekmektedir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.