Gilaburu nedir faydaları nelerdir
SAĞLIK HABERLERİ

Gilaburu suyu nasıl kullanılır? Faydaları nelerdir?Böbrek Taşı

Gilaburu nedir? çoğunlukla Kayseri’ ye bağlı Develi bölgesinde yetişen, üzüme benzeyen kırmızı küçük taneleri olan bir meyvedir. Bazı yörelerde frenk üzümü olarak ta adlandırılmaktadır. Genellikle bahçe kenarlarında ve sulak yerlerde kendiliğinden çıkar. Gilaburu meyvesi farklı coğrafyalarda da yetişmesine rağmen suyunun içilmesi sadece Kayseri yöresine özgü bir özelliktir. İlk defa tüketecekler için oldukça mayhoş bir tadı olan bu meyve, sonbaharda olgunlaşır, suyun içerisinde bir süre bekletildikten sonra ezilerek gilaburu suyu haline gelir. Eylül ve Ekim aylarında yumuşamaya başlar ve toplanır. Daha  fala beklenmesi halinde rengi koyulaşır ve tadı bozulur.

Gilaburu suyu zayıflatır mı?

Faydaları nedeni ile her eve lazım diyebileceğimiz bu meyve, kırmızı renkte ve içilince tokluk hissi veren bir içecektir. Dolayısı ile gilaburu suyu kilo vermeye yardımcı olur. Oldukça güçlü bir antioksidan kaynağı olan gilaburu meyvesi, C vitamini açısından zengindir. Bu meyve hakkında Gilaburu suyu böbrek taşını düşürür mü? sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Gilaburu suyu böbrek taşını eriten doğal kürler arasında yer almaktadır.

Gilaburu nedir faydaları nelerdir

Gilaburu suyunun faydaları nelerdir?

Grip nezle ve soğuk algınlığına karşı korur: İçeriğinde yüksek seviyede bulunan C vitamini sayesinde grip, nezle ve soğuk algınlığına karşı vücut direncini arttırarak koruma sağlar.

Böbrek taşlarını düşürmek için kullanılır: Böbrekler içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı, zamanla kristaller oluşur. Az su alımı veya başka nedenlerden dolayı bu kristaller düşmez ise birleşip böbrek taşının oluşmasına neden olurlar. Bu taşların böbrekte erimesini sağlayacak herhangi bir ilaç olmamakla beraber gilaburu suyunun böbrek taşını düşürmeye yardımcı  olduğu söylenmektedir. Ancak şunu da belirtmeliyiz ki, bu tür yöntemler asla tek başına tedavi olarak kullanılmamalıdır. Böbrek taşı sorunu olan hastaların, mutlaka Üroloji uzmanı tarafından muayene edilip, tıbbi tedavisinin başlanması gerekir. Gilaburu suyu, böbrek taşı tedavisine alternatif değil, yardımcı bir enstruman olacaktır.

İdrar yolu problemlerinde gilaburu suyunun faydaları: Gilaburu suyu, idrar söktürücü özelliğinin bulunması nedeniyle, vücuttan idrar çıkışını arttırır ve bu sayede idrar yolu enfeksiyonu ve kum dökmeye yardımcı olur.

Gilaburu suyunun kadın hastalıklarında olan etkisi: Bu meyve, adet düzenliği yaşayan kadınların adet düzensizliği sorununa iyi gelmektedir.

Gilaburu suyunun kap ve damar hastalıklarına olan etkisi: Gilaburu suyunun faydaları arasında kalp damarlarını genişlettiği dolayısıyla kalp spazmını engellemede etkili olduğu söylenmektedir. Ayrıca yeni anne olanların doğum sonrası kramplarını azaltmada etkili olduğu söylenmektedir.

Gilaburu safra kesesi taşına faydası nedir?

Gilaburu suyunun böbrek taşlarını düşürmede çok faydalı olduğu bilinmesine rağmen, gilaburu suyu safra kesesi taşına etkisi olup olmadığı konusunda yeterli araştırma yoktur.

Gilaburu suyunun faydalarını şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Stresi azaltarak kişiyi rahatlatır.
 • Osteoporozun (kemik erimesi) önlenmesine yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kırışıkları geciktirerek yaşlanmayı geciktirir.
 • Gilaburu suyu uyku bozukluğuna iyi gelir ve daha kaliteli bir uyku sağlar.
 • Çok güçlü bir antioksidan kaynağı olması gilaburu faydaları arasında yer almaktadır.
 • Böbreklerin daha düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlar.
 • Böbrek taşı ve kum oluşma riskinin azaltır.
 • İyi bir idrar söktürücüdür.
 • Kanser oluşma riskini azaltır.
 • Gilaburu suyu astım ve romatizmal hastalıklara iyi gelir.

Gilaburu suyu nasıl yapılır. böbrek taşı düşürür mü

Gilaburu nasıl hazırlanır?

Çoğunlukla market ve aktarlarda kullanıma hazır olarak satılan gilaburu suyunu kendiniz hazırlamak isterseniz:

 • Öncelikle topladığını meyveleri iyice yıkayın ve ardından ağzı geniş bir şişeye yerleştirin.
 • Şişenin ağzına kadar musluk suyu ile doldurun ve yaklaşık 1 ay kadar bekletin.
 • Yaklaşık 1 ay kadar bekledikten sonra, tüketeceğiniz kadar gilaburu meyvesini şişeden çıkartın ve bir süzgeç veya kevgir  kullanarak  iyice sıkın ve suyunu çıkartın.
 • Gilaburu suyunu aynı gün tüketmeniz önemlidir. Yapılan bu işlem sonrası çıkan suya, damak tadınıza göre su veya şeker ekleyebilirsiniz. Soğuk tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

Gilaburu suyu nasıl kullanılır?

Böbrek taşını düşürmek için gilaburu suyu nasıl kullanılır sorusu oldukça sıkılıkla merak edilen bir konudur. Eğer gilaburu suyunu marketten hazır olarak aldıysanız gilaburu suyu nasıl içilir?

 • Öncelikle kullanımdan önce şişeyi iyice çalkalayın.
 • Sabahları aç karına içilmelidir.
 • Düzenli olarak kullanılmalıdır.
 • Yetişkinler için  günde 3-4 su bardağı kullanımı önerilmektedir.

Gilaburu suyunun zararları nelerdir?

Gilaburu meyvesi, asit intiba ettiği için mide problemleri yaşayan kişilerin kullanımı sakıncalıdır. Hamilelikte gilaburu suyu kullanılır mı? Bu konuda özel bir çalışma yapılmamış olması nedeni ile hamilelerin kullanımı önerilmemektedir. Her ne amaç için kullanırsanız kullanın ama bunun bir ilaç olmadığını sadece tedavilere yardımcı olduğunu unutmayın. Gerekli gördüğünüz durumlarda mutlaka aile hekiminize başvurun.

This Post Has One Comment

 1. Anonim Reply

  Gilaburu suyu gercekten faydaliymis. Bilgilendirici bir yazi olmus. Tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.