Glutatyon nedir, faydaları
SAĞLIK HABERLERİ

Glutatyon Nedir? Yaşlanmayı Geciktirir mi? Faydaları…

Herkes genç kalmak ister ve yaşlanmayı geciktirici yollar arar. Vücudumuzda üretilen ama yokluğu veya az miktarda olması erken yaşlanmaya neden olabilecek bir maddeden bahsedeceğiz. Gençlik iksiri glutatyon nedir? Hücrelerimizde üretilen antioksidan bir maddedir. Glutatyon peroksidaz nelerden oluşur? Çoğunlukla 3 aminoasitten oluşmaktadır: sistein, glisin ve glutamin. Kandaki glutatyon seviyesi birçok nedenden dolayı azalabilmektedir. Bu faktörler: yetersiz beslenme, çevresel toksin maddeler, stres ve ilerleyen yaş.

Glutatyon takviyesi

Glutatyon Takviyesi

Normal şartlarda vücudumuzda üretilmektedir. Az bulunan insanlarda glutatyon takviyesi yapılabilmektedir. Doğrudan damar yoluyla verilebildiği gibi ağızdan kapsül şeklinde alınan türleri de vardır. Ayrıca,  merhem veya solunum yoluyla da glutatyon tedavisi gerçekleşmektedir. Ama hızlı etki göstermesi için genellikle iğne ve hap şeklinde tercih edilmektedir.

Glutatyonun Faydaları Nelerdir

 1. Oksidatif Stresi Azaltır:                                                                                                                                                  Bu önemli madde vücudumuzda serbest radikallerle etkileşime girerek onların hücrelere vereceği zararları önler. Oksidatif stres ise serbest radikaller ile vücudun bunlara verdiği savaş arasında bir dengesizlik olduğunda ortaya çıkmaktadır. Yüksek  orandaki oksidatif stres, kanser, şeker hastalığı ve romatoid artrit gibi birçok hastalığa yol açabilir. Araştırmalara göre glutatyon eksikliği oksidatif stresi arttırmaktadır. Bu da başta kanser gibi birçok hastalığa yol açabilmektedir.
 2. Sedef Hastalığını iyileştirebilir:                                                                                                                                  Bir araştırma sonucuna göre peynir altı suyu proteini ağızdan alındığında sedef hastalığı tedavisinde ilerleme olmaktadır.  Peynir altı suyu proteini araştırmalara göre vücuttaki glutatyon seviyesini arttıran yiyecekler arasındadır.
 3. Karaciğer Hastalığındaki Hücre Hasarını Azaltır:                                                                                              Karaciğerdeki hücre ölümü antioksidanların eksikliği durumunda daha da artabilir. Ayrıca alkol kullanan veya kullanmayan kişilerde karaciğer yağlanması da gerçekleşebilir. Glutatyonun kandaki protein, enzim ve bilirubin seviyesini arttırdığı belirtilmektedir.
 4. Yaşlı Bireylerde İnsülin Direncini Azaltır:                                                                                                             İnsanlar yaşlandıkça glutatyonu  daha az üretmeye başlar. Baylor tıp fakültesinde insanlar ve hayvanlar  ile yapılan bir araştırma sonucuna göre, glutatyon eksikliği ile vücudun yağ toplaması ve daha az yakması direk olarak ilişkilidir.
 5. Parkinson Hastalığının Belirtilerini Azaltır:                                                                                                         Merkezi sinir sistemini etkileyen bir hastalık olan parkinson, genellikle titreme belirtisi ile baş gösterir. Şu an için herhangi bir tedavisi yoktur. Araştırmalara göre damar yoluyla alınan glutatyon takviyesi, parkinsonun titreme ve sertlik gibi belirtilerini azaltıcı etki göstermektedir.

Glutatyon nedir, faydaları

Glutatyon Hangi Besinlerde Bulunur? Glutatyon Seviyesi Nasıl Artar?

Vücudumuzda üretildiği için besinlerle direk olarak alamayız ama glutatyonu arttıran yiyecekler üretiminde faydalı olacaktır. Glutatyonun içeriğinde kükürt molekülleri bulunmaktadır. Dolayısıyla kükürt içeren besinler, bu maddenin vücuttaki doğal üretimini arttırmaktadır. kükürt bakımından zengin besinler şunlardır:

 • Brokoli, karnabahar, brüksel lahanası
 • Soğan ve sarımsak
 • Bakliyatlar
 • Yumurta ve fındık
 • Balık ve tavuktaki gibi yağsız proteinler.
 • Ayrıca deve dikeni ve keten tohumu gibi maddeler bu maddenin üretimine yardımcı olmaktadır.

Bağışıklığı güçlendirici omega 3 yönünden zengin besinlerin listesine de bakabilisiniz.

Glutatyon Takviyesi Yan Etkileri ve Riskler

Glutatyon arttıran besinlerden oluşan bir beslenme herhangi bir risk oluşturmaz. Ama glutatyon takviyesi almak herkes için tavsiye edilmemektedir. Glutatyon enjeksiyon, iğne yardımıyla damara glutatyon ve C vitamaini şeklinde uygulanmaktadır. Ayrıca tablet şeklinde alınan formu da piyasada bulunmaktadır. Ancak, dikkat edilmesi gereken en önemli nokta şudur; kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Muhtemel yan etkiler şunlardır:

 • Karın krampları
 • Bronş daralmasına bağlı solunum problemleri
 • Şişkinlik
 • Döküntü gibi alerjik reaksiyonlar
Özet

Özet olarak glutatyonun insan hücrelerinde üretilen bir antioksidan olduğunu söyleyebiliriz. Yaşlanma ve stres sonucu kandaki seviyesi düşebilmektedir. Bu maddenin artması ile oksidatif stresin artması gibi birçok hastalığın önlenmesinde ve sağlık açısından birçok fayda bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.