HASTALIKLAR

Grip Nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl Geçer? Evde tedavi…

Grip (İnfluenza), solunum yollarını etkileyen viral bir enfeksiyondur. Özellikle burun, boğaz ve akciğerlerde şikayetlere sebep olur. Grip bulaşıcı mıdır? Son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Peki grip nasıl bulaşır? Hastalığa yakalanmış bir kişi, öksürdüğünde, hapşırdığında hatta konuştuğunda, influenza virüsü havada asılı kalarak yakındaki kişilere solunum yoluyla kolayca bulaşabilir.

Grip

Birçok kişi grip hastalığını rahatlıkla atlatır ama bazen grip ve komplikasyonları ölümcül olabilir. Özellikle bebeklerde grip ciddiye alınması gereken bir durumdur. Yüksek risk grubunda olan kişiler şunlardır:

 • 5 yaşın altındaki çocuklar özellikle de 2 yaş altı bebekler.
 • 65 yaş üstü yaşlılar.
 • Hamileler.
 • Bağışıklık sistemi zayıf kişiler
 • Astım, kalp, böbrek ve şeker hastalığı gibi kronik hastalıkları olan kişiler.
 • Obezite problemi olan kişiler için komlikasyonlar daha şiddetli olmaktadır.

Gripten korunmanın en etkili yolu her yıl aşı olmaktır.

Grip Belirtileri Nelerdir?

Başlangıçta, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve hapşırma gibi soğuk algınlığı belirtisi göstermektedir. Bebeklerde grip belirtileri ile yetişkinlerdeki  belirtiler kısmen farklılık göstermektedir. Yaygın grip belirtileri şunlardır:

Grip ve Soğuk algınlığı arasındaki farklar nelerdir?

Grip ve soğuk algınlığı sıklıkla birbirine karıştırılmaktadır. Her iki hastalıkta solunum yolu hastalığıdır ama farklı virüsler sebep olmaktadır. Ayrıca bu hastalıklar benzer belirtiler göstermektedirler dolayısıyla ayırt etmek bazen zor olabilmektedir. Genel olarak, belirtiler soğuk algınlığına göre daha ağır seyreder. Soğuk algınlığı ise daha hafif (burun akıntısı ve hapşırma gibi) geçen belirtilere sahiptir ve ciddi komplikasyonlara neden olmaz. İnfluenza ise zatürre, bakteriyel hastalıklar ve hatta hastanede yatışa sebep olabilmektedir.

Grip nasıl bulaşır?

Grip Virüsü Çeşitleri Nelerdir?

4 Çeşit influenza virüs çeşidi vardır: A,B,C,D. A ve B virüsleri her kış mevsimsel salgınlara neden olmaktadır. Influenza C tipi virüsler genellikle salgın olmayan ve hafif geçen solunum yolu hastalığına neden olur. D tipi virüsler ise öncelikle sığır benzeri hayvanlarda hastalıklara neden olup insanlara etki edip etmediği bilinmemektedir.

Influenza A virüsü de kendi içinde çeşitlilik göstermektedir. İnsanlara bulaşan virüsler A(H1N1) ve (H3N2) tipleridir. Bu virüsler çok hızlı bir şekilde değişim göstermektedirler. Bu yüzden, bu yıl olduğunuz bir aşı bir sonraki yıl değişebileceği için etki etmeme ihtimali vardır.

Grip nasıl geçer?

Grip tedavisi belirtileri hafifletip enfeksiyonu vücuttan atılması ile gerçekleşmektedir. Antibiyotikler hiçbir şekilde fayda etmemektedir çünkü bakteriyel değil viral bir hastalıktır.

Grip tedavisi nasıl olur? Gribin en etkili tedavisi dinlenmek ve bolca sıvı almaktır. İştah olmamasına rağmen elden geldiğince gıda alımı aksatılmamalıdır. Ayrıca belirtiler yok oluncaya kadar iş veya okula ara verilmesi gerekir. Grip hastalığınıza yakalandıysanız ve ateşiniz yüksek seyrediyor ise çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Özellikle 39 derece ve daha yüksek seyreden ateşli durumlarda evde soğuk uygulama yapmanız gerekmektedir. Evde soğuk uygulama tedavisini nasıl yapacağınıza dair makalemizi buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Evde grip tedavisi için aşağıdaki önerilerimizi uygulayabilirsiniz.

 • Burun tıkanıklığını açmak için sıcak çorba içebilirsiniz.
 • Bitkisel çayları tüketebilirsiniz.
 • Boğaz ağrısı için ılık tuzlu suyla gargara yapabilirsiniz.
 • Bu süre zarfında sigara ve alkolden uzak durmalısınız.

Hastalık süresince alacağınız ilaçlar, belirtileri hafifletmektedirler ama hastalık süresine etki etmezler. Doktor tarafından reçete edilen antiviral ilaçlar, ağrı kesiciler, öksürük şurupları ve burun spreyleri sıklıkla kullanılan ilaçlardır.

Grip influenza

Gripten Korunma Yolları Nelerdir?

Sağlık Bakanlığı uzmanlarına göre gripten korunmanın en etkin yolu her yıl Eylül ayının başında  aşı yaptırmaktır. Bu aşı 3-4 tip grip aşısına karşı koruma sağlamaktadır. Dolayısıyla %100 koruma sağlamamaktadır. Bu yüzden aşağıdaki önlemleri de almanızda fayda bulunmaktadır:

 • Elleri sıklıkla sabunlamak hastalıktan korunmanın etkin bir yoludur.
 • Hapşurduğunuzda veya öksürdüğünüzde ağzınızı bir peçete veya mendil ile kapatmak virüsün yayılmasına engel olmaktadır.
 • Kalabalıklardan uzak durmanız önemlidir çünkü grip hızlı ve kolay bir şekilde bulaşabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.