HASTALIKLAR

Güneş Yanığı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir? Aloa Vera..

Güneş yanığı  güneş ışınlarının  yeryüzüne dik olarak ulaştığı saatlerde (11:00, 15:00) , ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kalma sonucu; özellikle beyaz tenli kişilerde daha sıklık gösteren, deride kızarıklık, yanma hissi, ödem, halsizlik  ve baş ağrısı ile kendini gösteren bir durumdur. Güneş yanığı giderme konusunda özellikle açık tenli kişilerin oldukça ihtiyacı olan bilgileri bu makalemizde bulabileceksiniz.

Güneş Yanığı Belirtileri Nelerdir?

Güneş yanığı belirtileri yüksek seviyede ultraviyole ışınlarına maruz kalmanın ardından ortalama 1 ile 6 saat sonra ortaya çıkar. İlk belirtisi özellikle açık tenli kişilerde cildin üst tabakasının hızlı bir şekilde kızarmasıdır. Güneş yanığına maruz kalınmasının ardından kişilerin ciltlerinde yanma, ağrı, su toplama, baş ağrısı, düşük tansiyon, mide bulantısı ve titreme gibi belirtiler görülmeye başlar.

 

Güneş yanığı tehlikeli midir?

EVET kesinlikle tehlikelidir.

Birçok insan yaz aylarında güneş yanığının ağrısından şikayet etmektedir. Aslında basit tedaviler ile bir kaç gün içerisinde bu ağrılardan kurtulunabilir ve deri üzerinde herhangi bir iz kalmadan süreç atlatılabilir. Fakat tekrarlanan güneş yanıklarında görünmeyen tehlike Malign Melanom adı verilen tehlikeli bir cilt kanseri türüdür. Malign Melanom hastalığının  bir çok sebebi olmakla beraber; en önemli nedenlerinden birinin zararlı ultraviyole ışınları olduğu asla unutulmamalıdır.

Güneş Yanığı

Güneş yanığından nasıl korunabiliriz? Güneş yanığına ne iyi gelir?

Öncelikle güneş yanıklarından korunmanın tedavi edilmekten daha kolay olduğunu söylemek gerekir.

Özellikle ikinci bir hastalığa sahip olanların ( kalp hastaları, böbrek hastaları, şeker hastaları), hamileler, çocuklar, yaşlı kişiler ve beyaz tenli kişilerin uzun süre güneşe maruz kalmamaları gerekmektedir.

Güneş ışınlarına maruz kalmadan önce mutlaka en az 30 faktörlü güneş kremi kullanılmalıdır. Günde bir kez kullanılacak olan güneş kremi yeterli değildir. Bu yüzden; 2-3 saatte bir tekrar güneş kremi kullanılmalıdır. Bol miktarda sıvı tüketilmeli; uzun kollu elbise,  şemsiye, şapka ve güneş gözlüğü gibi koruyucu tedbirler alınmalıdır.

Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Güneş yanığı tedavisi için öncelikle yanığın derecesi belirlenmelidir. Yanık için soğuk uygulama tedavisi uygulayabilirsiniz. Yara üzerinde oluşan büller asla patlatılmamalı, ileri derece yanıklar için mutlaka sağlık personellerinden yardım almalısınız.

Güneş yanığında Aloa vera tedavisi:

Aloavera bitkisi; kolay ulaşılabilir olması, ucuz olması, bileşenlerinde aminoasitler, vitaminler, mineraller, selenyum, bakır, sodyum, çinko, lignin ve birçok faydalı bileşenleri içermesi nedeni ile güneş yanığı tedavisinin doğal yollardan tedavi seçeneklerinin başında gelmektedir.

Güneş yanığına ne iyi gelir

Aloa vera nasıl kullanılmalıdır?
  • Öncelikle işlemi yapmadan önce ellerimizi yıkamalıyız ve uygulanacak bölgeyi su ile temizlemeliyiz.
  • Bitkiden bir yaprak koparın ve yaprağı su ile temizleyin.
  • Yaprağı temizledikten sonra iç kısımdan akan jeli parmak uçlarınıza damlatıp; uygulamak istediğiniz bölgeye sürebilirsiniz.
  • Bu işlemi uyguladıktan sonra yanık bölgenizi silmenize veya durulamanıza gerek yoktur.
  • Bu işlemi günde 2 kez yapabilirsiniz.
  • Bu işlemi kendi yetiştirdiğiniz bitki ile yapabileceğiniz gibi; eczanelerden jel veya sprey olarak ta satın alabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.