Gut hastalığı
Genel

Gut Hastalığı Nedir? Neden olur? ve Belirtileri ve Tedavisi…

Ağrılı ve iltihaplı eklem bölgelerine sebep olan Gut Hastalığı, aşırı et tüketimi ve aşırı alkol kullanımı dolayısı ile ortaya çıkmaktadır. Halk arasında damla hastalığı, kralların hastalığı veya zengin hastalığı olarak da bilinen Gut hastalığı, vücutta yüksek oranda ürik asit birikmesi sonucunda ortaya çıkar.

Hastalığın ilk belirtisi genelde ayak başparmağının eklem bölgesinde ağrı olarak ortaya çıkar. Bunun dışında kol, bacak ve diğer ayak eklemleri de, hastalığın ilk belirti verdiği bölgeleri olabilir. Eklem bölgesinde şişlik ve kırmızılık görülebilir, kişi eklemlerinin sertleştiğini fiziksel olarak hisseder.

Gut hastalığı ile direkt olarak ilişkili olan obezite de, hastalığın ilerlemesine sebep olmaktadır. Hastalığın tedavisi mümkündür, tamamen giderilebilir ve tekrarlamasının da önüne geçilebilir.

Gut hastalığı

Gut Hastalığı Nedir?

Metabolik bir bozukluk sonrasında ortaya çıkan Gut hastalığı, artrit rahatsızlıkları arasındaki en şiddetli olandır. Eklemlerde ağrının oluşmasının sebebi ise bu bölgelerde biriken ürik asittir. Bu asidin bölgede birleşmesi sonucunda eklem içerisinde binlerce küçük kristal parçaları oluşur. Bu kristaller zamanla böbreğe ulaşarak, yine çok sancılı bir rahatsızlığa sebep verecek olan böbrek taşlarını da oluşturabilir. (Böbrek taşı ile ilgili makalemizi buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.)

Gut Hastalığı Nasıl Oluşur? 

Gut hastalığının 4 evresi vardır. Rahatsızlığı daha yakından tanımak için gelin bu evreleri inceleyelim.

Evre 1: İlk evrede kişi, hastalık ile alakalı hiçbir belirti ile karşılaşmaz. Asemptomatik Hiperürisemi adı verilen bu evrede, ürik asit seviyesi henüz düşüktür. Tedavi dahi gerekli görülmez. Bu seviye tespit edildiği takdirde, kişinin ürik asit düzeyi rutin olarak incelenmelidir. İlk seviyede kişi beslenme hayatını dengeye sokması halinde, hiçbir tedaviye gerek duymaksızın iyileşecektir.

Evre 2: Bu aşamada, eklemlerde birikmiş olan kristal yapılar artık ağrı ve hatta şişlik yapmaya başlarlar. Bu aşamada ağrılar yaklaşık olarak 2 hafta sürmektedir. Hekim kontrolüne girilmesi gereken 2. seviye, Akut Gut atağı olarak bilinmektedir.

Bu atak tek seferlik olabilir veya yıllar sonra tekrar nüksedebilir. Bu aşamada da ürik asit seviyesi rutin izlenmeli ve kişi dengeli bir yaşam sürmeye başlamalıdır.

Evre 3: Gut hastalığının zirveye çıktığı 3. evrede, ağrılar hareket halindeyken çok hissedilmez fakat bir süre hareketsiz kalındığında ortaya çıkar. Ürik asit seviyesi düşmediği müddetçe, ağrılar da artarak devam edecektir.

Evre 4: Hastalığın artık son evresidir ve Kronik tofuslu gut ismi verilir. Kemik ve kıkırdakta, deforme görülür ve artrit gelişir. Bölge iltihapla kaplanır ve böbrekler de bu durumdan etkilenmeye başlarlar. Bu süreçte halen tedavi süreci başlatılmazsa, ileride sakatlık aşamasına geçilebilir. Gut hastalığı bu aşamada dahi, doğru tedavi süreci ile yok edilebilir.

Gut Hastalığı Neden Olur?

Vücudumuzdaki birçok dokuda pürin adını verdiğimiz maddeler bulunur. Bu maddenin ana görevi ise vücutta sentezlenen proteinlerin sindirimini sağlamaktır. Birçok bakliyat, et ürünü ve sebzede bulunan pürinler, yakıldıkları zaman ortaya ürik asit çıkarırlar. Normal seviyedeki ürik asit, vücuda zarar vermeden kanda çözünür ve idrar yolu ile dışarıya atılır.

Ürik asit seviyesi çok yükseldiği zaman ise eklem bölgelerinde kristale benzeyen yapılar oluşturur. Pürin içerikli gıdaların, gereğinden fazla tüketilmesi maalesef gut hastalığının öncelikli nedenlerinden bir tanesidir.

Gut hastalığını ayrıca;

  • Alkollü içecek tüketimi (özellikle birada yüksek oranda ürik asit bulunmaktadır),
  • Obezite ve çok yemek,
  • Et, balık gibi ürik asit önünden çok zengin ürünleri tüketmek,
  • Eklem travmaları,
  • Organ nakli,
  • İdrar söktürücü, aspirin ve kanser ilaçları da,

gut hastalığını tetiklemektedir. Yüksek tansiyon, böbrek yetmezliği ve sedef hastalıkları da gut hastalığının ortaya çıkmasına temel oluşturabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.