Hemotokrit (HTC)
Genel

HCT (Hematokrit) Nedir? Neden Düşer? Tedavisi Nedir

HCT (hematokrit) Kanda bulunan kırmızı kan hücrelerinin (Alyuvar) yüzdelik olarak oranını öğrenmek için yapılan bir labaratuvar testidir. Kırmızı kan hücrelerinin çok önemli bir görevi bulunmaktadır. Besin ve oksijeni taşıyarak vücudumuzun en ucunda bulunan dokulara dahi götürürler. HCT tahlilinin normal değerleri yaşa, cinsiyete ve yaşam tarzlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

HCT düşüklüğü veya yüksekliği neden olur? HCT normal değeri kaçtır? Hematokrit düşüklüğü belirtileri nelerdir? gibi sorularınıza bu makalemizde cevap bulabileceksiniz.

Hemotokrit (HTC)

Tam Kan Sayımı (Hemogram) Nedir?

Bu kırmızı kan hücrelerinin normal olması gerekenden daha az veya daha fazla olması bir çok hastalığa işaret edebildiğinden dolayı bu test rutin olarak hastalara yapılmaktadır. Bu yapılan teste hemogram veya diğer adıyla tam kan sayımı denilmektedir.

HCT Nasıl Ölçülür?

Kanda bulunan hemoglobin seviyesini gösteren HCT tahlili ölçümü için 2 tane yöntem bulunmaktadır. Birincisi parmak ucundan alınan yaklaşık bir damla kanın ince bir çubuk yardımı ile santrifüj edilmesi sonucu kırmızı kan hücreleri çubuğun dibine birikirken, çubuğun üst kısmında ise plazma olarak adlandırılan serum kısmı kalır. Altta kalan şekilli elemanların seviyesi milimetrik bir cetvel yardımı ile ölçülerek kanda bulunan hematokrit seviyesi belirlenir.

Hemotokrit seviyesini belirlemede kullanılan 2. yöntem ise hemogram cihazı adı verilen tam otomatik bir cihaz tarafından yapılır. Kolunuzdan alınacak 2 cc kanın makineye yerleştirilmesi sonucu Hematokrit düzeyi dahil bir çok labaratuvar testini aynı anda öğrenebilirsiniz.

HCT Normal Değerleri Nedir?

Değerler bazı cihazlara göre değişkenlik gösterebilir.

Yeni doğan               %55-68

1 haftalık bebek       %47-65

1 aylık bebek            %37-49

3 aylık bebek           %30-36

1 yaşında bebek      %29-41

10 yaşında çocuk    %36-40

Yetişkin erkek        %42-54

Yetişkin kadın        %38-46

 

HCT Düşüklüğü Ne Anlama Gelmektedir? Neden Düşer?

HCT düşüklüğü Anemi hastalığının bir işareti olabilir. Aneminin kan kayıpları travma, genetik faktörler, bazı ilaç ların kullanımı, beslenme bozuklukları ve Akdeniz anemisi gibi bazı hastalıklara bağlı olarak bir çok sebebi olabilir. Anemi ile ilgili yazımızı buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Hematokrit (HCT) Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

HCT Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Testerin sonucunda göre doktorunuz tarafından hematokrit seviyesine göre çeşitli tedaviler uygulanmaktadır. Bunlardan bazıları;

  • Kan yapıcı besinlerin beslenme alışkanlıklarına eklenmesi
  • Gerekli ise kan yapıcı ilaçların verilmesi
  • Hemotokrit seviyesinin ciddi düşmesi durumunda ise kan transfüzyonu yapılarak hastanın kan seviyesi düzeltilmeye çalışılmaktadır.
Kan Yapıcı Yiyecekler Nelerdir?
  • Pekmez
  • Karaciğer ve diğer sakatatlar
  • Koyu yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, pancar,pazı)
  • Kurutulmuş meyveler (kuru üzüm, kayısı,kırmızı erik)
  • Kuru baklagiller
  • Kırmızı et
  • Keçi boynuzu

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.