https://saglikolsun.net/wp-content/uploads/2019/01/Hidrosel-nedir-Su-fıtığı.jpg
HASTALIKLAR

Hidrosel (su fıtığı) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi..

Hidrosel, testisler etrafında normalde bulunması gerekenden daha fazla sıvı bulunması sonucu oluşan şişlik durumuna denir. Halk arasında su fıtığı olarak ta adlandırılan bu hastalık, erişkin erkeklerde görülebileceği gibi yeni doğan bebeklerde ve çocuklarda da sıkça görülmektedir.

Hidrosel Nedir?

Testis torbasının içerisinde bulunan testisler normal olarak 1 ile 3 mililitre sıvı ile çevrelenmiştir. Fizyolojik olarak bu sıvı sürekli atılır ve vücut tekrar üretir. Hidrosel durumunda ise bu sıvı oldukça fazlalaşır (yaklaşık 100 – 200 mililitre)  ve testis torbası şiş bir görüntü alır. Hidrosel tehlikeli midir? Hayır tehlikeli bir hastalık değildir. Kozmetik olarak görüntü bozukluğu yapabilmekle beraber şişlik çok büyürse cerrahi bir operasyon ile tedavi edilebilmektedir.

hidrosel belirtileri

Hidrosel ( Su fıtığı) Belirtileri Nelerdir?

En belirgin belirtisi testis torbasının oldukça şiş görünmesidir. Hastada bu şişlik sonucu genellikle ağrı hissi oluşmaz. Çocuklarda ve bebeklerde oluşan şişlik günün belirli saatlerinde oluşur ve kendiliğinden kaybolabilir.

Çeşitleri Nelerdir?

  1. Doğuştan Gelen Hidrosel (Konjenital):  Erkek bebekler anne karnında gelişimlerini sürdürürken, testisler de bebeğin karnında dururlar. Normal şartlarda hamileliğin 7. ayına doğru testisler bir kanal yardımı ile bebeğin karnından testis torbasına inerler. Testislerin aşağı inerken kullandığı bu her iki kasıkta bulunan kanal doğuma çok az bir süre kala kapanırlar ve karın içi ile testis torbası arasında herhangi bir bağlantı kalmaz. Prosessus vaginalis adı verilen kanallardan herhangi birinin kapanmaması nedeniyle karın içi sıvı aşağı iner ve su fıtığı durumunu oluşturur. Çocuk sakinleşince veya uyuyunca bu sıvı tekrar karın içine doğru gidebilir ve şişlik kendiliğinden iner. 
  2. Yetişkin Hastalarda Hidrosel: Yetişkin erkeklerin yüzde 1 inde görülme sıklığına sahip bu hastalık genel olarak 40 yaşlarından sonra görülme oranına sahiptir. Sebepleri arasında üro genital bölgeye etki eden travma, radyoterapi, varikosel ameliyatları sonrası oluşma, testis ve eklerinin iltihabi durumu, testis tümörleri, böbrek transportu ( nakli) sonrası oluşabilmektedir.

Hidrosel Nasıl Geçer? Tedavisi Nedir? Hidroselektomi

Bebek ve çocuklarda bu şişliğin bir süre sonra kendiliğinden kaybolması beklenmektedir. Fakat oluşan bu şişlik uzun süre kaybolmadıysa veya oluşan şişlik testislere baskı yapmaya başladıysa mutlaka zaman kaybetmeden bir operasyon düşünülmelidir. Yetişkinlerde ise, oluşan şişliğin ağrı yapması veya cinsel ilişki, spor gibi aktiviteleri engellemesi halinde ameliyat olunması önerilmektedir. Uzun süreli şişlik devam ederse Hidroselektomi adı verilen bir cerrahi operasyon yapılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular:
  • Hidrosel hastalığının ameliyatı ne kadar sürer? ortalama olarak 1 saat süren bir cerrahi operasyon sırasında hastanın testis torbasına dren takılır ve yaklaşık 2 gün boyunca bu sıvının dışarı akması sağlanır. Ameliyat sonrası hastaya antibiotik ve antienflamatuvar tedaviler verilerek taburcu edilir.
  • Hidrosel ameliyatı sonrası spor yapılabilir mi? Her ameliyat sonrasında olduğu gibi tam iyileşme gerçekleşinceye kadar  fiziksel aktivitelerden uzak durulması gerekmektedir.
  • Hidrosel ameliyatı sonrası cinsel ilişki kurulabilir mi? Ameliyat sonrası en az 2 – 3 hafta cinsel ilişkiden uzak durulması önerilir.
  • Hidrosel hastalığına hangi bölüm bakar? Yetişkin hastalarda üroloji uzmanları, bebek ve çocuklarda ise daha çok çocuk cerrahisi uzmanları ameliyatları yapmaktadır.
  • Su fıtığı  iktidarsızlık yapar mı? Normal şartlarda kısırlık veya iktidarsızlık ile direk bir bağlantısı olmamakla beraber, çok geç müdahale sonrası oluşan ödemin testislere baskı yapması nedeni ile testislerin işlevsel bozukluğuna yol açabilme tehlikesine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.