BESLENME veDİYET

Holistik Beslenme Nedir? Faydaları Nelerdir? Diyet Listesi

Holistik (bütünsel) beslenme son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen modern bir beslenme şeklidir. Holistik Beslenme ne demek? Holistik beslenme, sağlıklı beslenme konusunda doğal bir yaklaşıma odaklanmaktadır. Kişiyi bir bütün olarak ele almaktadır. Yani, maksimum düzeyde sağlıklı bir yaşam için bireyin duygusal, ruhsal ve fiziksel sağlığını bir bütün olarak ele almaktadır.

Holistik Beslenme Diyeti Faydaları

Holistik beslenmenin temel prensibi, vücudun düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayan gıdaların alınmasıdır. Ayrıca, kemik ve kas gelişimi ile kan üretimini destekleyen besinlerin alınması gereklidir. Bu gıdalardan elde edilen besinler, vücudumuzda gerçekleşen doğal süreçlerin sağlıklı bir şekilde devamı için şarttır. Holistik beslenme diyet listesi 3 temel bileşenden oluşmaktadır. Bunlar:

  • Makro besinler: Karbonhidratlar, proteinler ve yağlar.
  • Mikro besinler: Vitaminler, mineraller.
  • Lifler.

Bu besinlerin tamamı, vücudun doğru bir şekilde işleyişi ve dengeli beslenme için gereklidir.

Holistik diyet özellikle diyabet, kalp, kanser, astım ve anemi hastaları için olumlu etkilere sahiptir. Kas ve iskelet sistemini, kalp, karaciğer mide ve bağırsak gibi hayati organlarımızı kuvvetlendirir. Ayrıca, bu modern beslenme tarzında fiziksel sağlığın psikolojik sağlığımızı da direk olarak etkilediği düşünülmektedir. Hormonal sistemin daha sağlıklı işlemesinde faydaları vardır. Örneğin erkeklerde DHT ve benzeri hormonların yeterli miktarda salınmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir.  Dolayısıyla sağlıklı ve dengeli bir beslenme, stres, hafıza kaybı veya çeşitli zihinsel sıkıntılar için de faydalı olacaktır.

Holistik Beslenme nedir

Holistik Beslenmede Ne Yenir?

Bütünsel beslenme tarzının en önemli özeliği, doğal yiyecekleri öğünlerimize mümkün olduğu kadar katmaktır. Sebzeler ve meyveler, tahıllar, baklagiller, balık ve kuruyemiş bu beslenme tarzının temelidir. Bu yiyecekleri pişirdiğinizde, bazı bitkiler, baharatlar, deniz tuzu, saf zeytinyağı veya doğal tatlandırıcılar kullanabilirsiniz. Ayrıca bütün bu ürün çeşitlerinden özellikle de lifli sebzelerden belli miktarlardan yemek önemlidir. Süper meyve olarak adlandırılan Aronya meyvesini tüketerek sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Holistik Beslenme bedeni iyileştirmek, zihinsel aktiviteleri zenginleştirmek ve ruhen sağlıklı olmak için tasarlanmıştır.

Holistik beslenme diyetinde ne yediğimiz kadar ne içtiğimiz de çok önemlidir. Vücuda sıvı alımı önemlidir ama hangi sıvıları aldığımıza da çok dikkat etmeliyiz. Çay ve kahve gibi kafeinli içecekleri çok tüketmek doğru değildir. Bunun yerine, bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Doğal maden suyu, süt veya taze sıkılmış meyve suları sağlıklı içecek alternatifleridir.

Holistik Beslenme Diyeti

 

 

Sonuç olarak doğru yiyecek seçimi, gelecekteki hastalıklardan koruyabilir. Modern tıp hastalıklara neden olan etkenlerden ziyade onların belirtilerini iyileştirmeye odaklanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü “Sağlık hastalığın yokluğundan daha fazlasıdır, maksimum iyilik halidir” demektedir. Sağlıklı, doğal ve besin değeri yüksek yiyecekleri yiyerek, sağlıklı kalmayı başarabiliriz.

Bir başka popüler beslenme tarzı olan ketojenik beslenme yazımızı okumanızı tavsiye ederiz…

This Post Has 2 Comments

  1. Saglikci Reply

    Sagliklikli kalmayi devam ettirebilmek icin bu tarz bir beslenme sekli sart sanirim

  2. admin Reply

    evet kesinlikle haklısınız. Sağlıklı günler dileriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.