https://saglikolsun.net/wp-content/uploads/2018/12/Huzursuz-bacak-sendromu-nedeni.jpg
HASTALIKLAR

Huzursuz Bacak Sendromu Nedeni? Belirtileri? Tedavisi..

Tıp dilinde Restless Legs Syndrome (RLS) olarak adlandırılan Huzursuz Bacak Sendromu (HBS), genellikle dinlenme veya yatma oturma gibi hareketsiz kalınan zamanlarda ortaya çıkan bacakları karşı konulamayan bir hareket ettirme dürtüsü, bacaklarda karıncalanma, ağrı ve rahatsız edici hisler olarak ifade edilmektedir. Bu dürtüler bacaklarda olabileceği gibi nadiren de olsa kollarda da görülebilir. Bu ağrılar genellikle akşam ve gece saatlerinde istirahat halinde ortaya çıkmaktadır.Huzursuz bacak sendromu yaşayanlar  uyku bozukluğu, uyku apnesi, bacak ağrısı ve uykusuzluk gibi problemlerle sıklıkla karşılaşmaktadır.

Huzursuz bacak sendromu primer olarak gelişebileceği gibi, çeşitli hastalıklardan sonra da sekonder olarak karşımıza çıkabilen bir hastalıktır. Ülkemizde bu hastalığın görülme sıklığına dair bir araştırma olmamasına karşın, yapılan araştırmalar dünya genelinde %3 ile %10 arasında sıklıkla görüldüğünü göstermektedir. Yapılan araştırmalar  HBS hastalığının kadınlarda görülme sıklığının erkeklere nazaran daha fazla olduğunu göstermektedir. Huzursuz bacak sendromu belirtileri olan hastalar iyi bir anamnez ve tıbbi tetkik ile kolayca tanı konulup tedavi edilebilecek iken, çoğunlukla romatizma, varis, ve hatta çocuklarda hiperaktif çocuk ve büyüme ağrısı gibi tanılar konularak gözden kaçabilmektedir. Huzursuz bacak sendromu tedavi edilmezse ne olur?  Bu belirtilerin tedavi edilmemesi sonucu anksiyete bozukluğu ve depresyon geçiren hastaların da var olduğunu söyleyebiliriz.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

 • Bacaklarda ve nadiren de olsa kollarda oluşan karşı konulamaz bir hareket ettirme dürtüsü.
 • Bu belirtilerin özellikle geceleri ve istirahat halinde alevlenmesi.
 • Hareket sonrası huzursuzluğun azalması.
 • Ayak bileği, dizler ve kalçanın fleksiyon hareketi yapma isteği

https://saglikolsun.net/wp-content/uploads/2018/12/Huzursuz-bacak-sendromu-nedeni.jpg

Huzursuz Bacak Sendromu Nedenleri Nelerdir?

 • Demir eksikliği:  Huzursuz Bacak Sendromu hastalarının bir çoğunda demir eksikliği olması nedeni ile bu demir eksikliğinin bu hastalığın oluşumunda etkili olduğunu söylememiz mümkündür. Beyinde dopamin sentezi açısından önemli görevi olan Demir,  eksikliği durumunda bu belirtilere yol açmaktadır.
 • Romatizmal Hastalıklar: Osteoartrit, romatoid artrit ve Fibromyalji Hastalığı gibi kas-iskelet sistemini etkileyen hastalıklar sonrası hastaların Huzursuz Bacak Sendromu belirtilerini gösteriyor olması, Romatizmal hastalıkların HBS ‘ye neden olabileceğini bize göstermektedir.
 • İlaçlar: Bazı ilaçların kullanımı sonrası hastalarda bacak ağrıları, uyuşma, bacaklarda hareket etme isteği gibi belirtilerin ortaya çıkmasını tetiklediği görülmektedir. Bu ilaçlar arasında; dopamin antagonistleri, bazı antidepresan grubu ilaçları, ve serotonerjik etkiye sahip ilaçlar bulunmaktadır.
 • Böbrek hastalıkları: Böbrek yetmezliği nedeni ile tedavi gören hastaların büyük bir çoğunluğunda demir eksiliği olması nedeni ile böbrek yetmezliği olan kişilerde HBS görülmesi de muhtemeldir.
 • Hamilelik: Hamile bayanlarda sıklıkla karşılaşılan vitamin, mineral ve demir eksikliği nedeni ile hamilelerde uyku bozukluğu, bacaklarda karıncalanma ve uyuşma sıklıkla görülebilmektedir. Özellikle gebeliğin son aylarında hastaların bu yakınmalarında artış görülebilir.
 • İdiopatik nedenler: Bazı hastalarda HBS bulgularına neden olabilecek hiç bir neden olmamasına karşın, hastanın yakınmaları olmaktadır. Bu duruma idiopatik yani sebebi belli olmayan Huzursuz Bacak Sendromu denir.
 • Sigara ve Alkol: Sigara ve alkolün HBS üzerine etkisini kanıtlayacak bir araştırma olmamasına karşın bu alışkanlığa sahip olan kişilerin yakınmalarının daha şiddetli olduğu görülmektedir.
 • Genetik Faktörler: Genetik ve kalıtsal faktörlerin HBS oluşumunda etkisinin olduğu görülmüştür.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavi Edilebilir mi?

 • Bu hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. Fakat HBS ‘ na neden olan altta yatan neden belirlenip ortadan kaldırıldıktan sonra hastaların yakınmaları çok büyük ölçüde giderilmektedir. Örneğin, demir eksikliğine bağlı olan HBS hastalarına yapılan demir takviyesi sonrası hastanın yakınmaları geçecektir.
 • Huzursuz bacak sendromu kendiliğinden geçer mi? Hastaların yakınmaları zaman zaman alevlenip, zaman zaman tekrar kendini belli ettiğinden dolayı hastalığın kendiliğinden geçmesi görülebilen bir durumdur. Fakat tedavi edilmediği taktirde zaman içerisinden muhtemel olarak tekrar karşınıza çıkabilir.
 • Egzersiz ve özellikle alt eksremitelere uygulanacak masajlarla hastaların yakınmaları bir miktar azalabilmektedir.
 • Huzursuz bacak sendromuna iyi gelen ilaçlar nelerdir? Farklı farmakolojik sınıflandırmaya sahip olan bazı ilaçlar (dopaminerjik ajanlar, opioidler, benzodiazepinler ve antiepileptikler) Huzursuz Bacak Sendromu tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca yakınmaların şiddetlendiği zamanlarda bazı ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar hastaların yakınmalarının şiddetinin azaltılmasına faydalı olabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki, hiç bir medikal tedavi doktor önerisi olmadan kullanılmamalıdır.
 • Huzursuz bacak sendromunun bitkisel tedavisi var mıdır? Prof.Dr. İbrahim SARAÇOĞLU tarafından önerilen bir çok  alternatif bitkisel tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar arasında; Hindistan cevizi yağı, sıcak uygulama, papatya, lavanta yağı ve kafur gibi bitkiler bulunmaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.