İdrarda kanama
Genel

İdrarda Kanama (Hematüri) Neden Olur? Nasıl Geçer..

Tıp dilinde hematüri olarak adlandırılan idrarda kan görülmesi basit bir nedenden kaynaklı olabileceği gibi bir çok hastalığın da habercisi olabilir. İşerken kan gelmesi ve idrar renginin çay rengine benzer bir görünümde olması idrar yolu kanaması olarak kabul edilir. İdrar tahlilinde eritrosit görünmesiyle ortaya çıkan idrar yolu kanamasınınn miktarına göre hafif koyuluk görünümünden koyu kahverengine göre değişkenlik gösterebilir. Bazen de gözünüzle fark edemeyebilir, yapılan tam idrar tahlil (TİT) sonucunda idrarınızda eritrosit saptanarak idrarda kanama olduğu fark edilebilmektedir.

İdrarda kanama

Gözle fark edilebilen hematüri çeşidine makroskobik hematüri, idrar tahlilinde kan çıkması ile öğrenilen hematüri çeşidine ise mikroskobik hematüri denilmektedir.

 

İdrardan Kan Gelmesi Tehlikeli midir?

İdrardan kan gelmesi yukarıda belirttiğimiz gibi bir çok neden bağlı olabilir. Kum, enfeksiyon gibi sebeplere bağlı olabileceği gibi bazen de kullandığınız bir ilacın yan etkisi veya tükettiğiniz bir besin maddesine bağlı olarak ta idrar renginde koyulaşma belirtisi görülebilir. Dolayısı ile idrar renginin koyulaşması direk idrarda kanama olduğunu göstermemektedir. Mutlaka doktor muayenesi ve tam idrar tahlili yapılması gerekmektedir.

İdrarda Kanama Nedenleri Nelerdir?

 1. Böbrek taşı, kum tanecikleri: Böbrek, üreter veya mesanede bulunan kum veya taş tanelerinin yüzeye sürtünmesi neticesinde idrarda kanama görülebilmektedir. İdrarda kanama ile birlikte yan ağrısı, idrarda yanma ve mide bulantısı şikayetlerini yaşıyorsanız yüksek ihtimalle böbrek taşı veya kum döküyorsunuz demektir. Böyle bir durumdaysanız vakit kaybetmeden bir üroloji uzmanına gitmeniz gerekmektedir. Böbrek taşı ile ilgili makalemizi buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.
 2. İdrar yolu enfeksiyonu: Yüksek ateş, bulantı ve kusma, idrar renginde koyulaşma,az az ve sık idrara çıkma şikayetlerini yaşıyor iseniz yüksek ihtimalle bir idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor olabilirsiniz. İdrar yolu enfeksiyonuna bağlı idrardan kan gelmesi sık görülen durumlardan biridir. İdrardan kan gelmesi bayan hastalar için idrar yolunda bir enfeksiyon varlığını gösterebilir. Bayanların erkeklere göre daha sıkça karşılaştığı bir durumdur.  Antibiyotik, idrar yolu antiseptiği ve ağrı kesici ilaçlar kullanmanız gerekebilir.
 3. Böbrek enfeksiyonu (Nefrit): Vücudumuzun bir nevi filtresi olan böbreklerin iltihaplanma durumuna nefrit denir. Nefrit hastalığının belirtilerinden bir tanesi de idrarda kan veya irin görünmesidir.
 4. Böbreklerde kist bulunması: Böbreklerde kistlerin bulunmasına polikistik böbrek denmektedir. Polikistik böbrek hastaların idrarında kan görülmesi sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.
 5. Prostat: İdrardan kan gelmesi erkek hastalar için Prostat hastalıklarına işaret edebilmektedir. Orta yaş üstü erkeklerde görülebilir. İdrarda kanama ile birlikte az az sık sık idrara çıkma ve kesik kesik yapma ile birlikte idrarda kanama görürseniz prostattan kaynaklı idrarınız kanıyor olabilir.
 6. Üretrit
 7. Ateşli hastalıklar
 8. Bazı ilaçların yan etkileri
 9. Böbrek, mesane veya prostat kanseri
 10. Orak hücreli anemi
 11. Aspirin veya coumadin gibi kan sulandırıcı ilaç kullanımı sonrası
 12. Menstürasyon dönemi
 13. Travmaya maruz kalma
 14. Aşırı egzersiz sonrası görülebilir.

Hematüri Belirtileri Nelerdir?

 • İdrar renginin koyulaşması (çoğunlukla çay rengini alır)
 • Yanlarda ve kasıklarda ağrı
 • Mide bulantısı
 • Mesaneyi tam boşaltamama hissi
 • Yüksek ateş
 • Sık idrar yapma

İdrarda Kanama Nasıl Geçer? Tedavisi Nedir?

İdrarda kanama görülmesinin tedavisi kanama sebebine göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin idrar yolu enfeksiyonu nedeni ileyse antibiyotik tedavisi, böbrek taşı nedeni ile ise ESWL (Böbrek taşı kırma), kum ise bol su ve destekleyici ilaçlarla tedavi edilebilir. İdrarda kanamanın doğal tedavisi için ise yapacağınız en güzel şey bol bol su içmek olacaktır. Su miktarı arttıkça idrarın yoğunluğu azalacak ve kanamanın azaldığını göreceksiniz.

İdrarda Kanama İçin Hangi Doktora Gidilmeli? Nasıl teşhis Edilir?

İdrarda kanama şikayeti yaşıyorsanız üroloji uzmanına muayene olabilirsiniz. Doktorunuz sizden şu tetkikleri isteyebilir;

 • Tam idrar tahlili (TİT)
 • Direk Üriner Sistem Grafisi (x-ray)
 • Ultrasonografi (USG) (bu testin yapılabilmesi için idrara sıkışık olarak gitmeniz gerekmektedir)
 • Gerekli durumda IVP (İntravenöz pyelografi) (Damar yolu açılarak opak madde verilir. Ardından USG işlemi yapılır)

İdrar Tahlilinde Eritrosit Nedir? Normal Değeri Kaçtır?

Eritrosit kırmızı kan hücrelerine verilen addır. İdrar tahlili eritrosit normal değeri 0-3 olarak kabul edilir. Çoğunlukla idrar tahlili eritrosit normal değeri negatif veya sıfır olarak çıkmaktadır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.