İLK YARDIM

İlk Yardım Nedir? Nasıl Yapılır? Temel Bilgiler…

İlk Yardım Nedir ?

İlk yardım; herhangi bir hastalık veya travmaya maruz kalmış kişilere İlk yardımcı tarafından profesyonel sağlık ekipleri gelinceye kadar; herhangi bir tıbbi malzeme veya ilaç kullanmaksızın, hastanın hayatını kurtarmak veya durumun kötüye gitmesini engellemek amacıyla ilk yardım sertifikasına sahip ilkyardımcı tarafından olay yerinde bulunan imkanları kullanarak yapılan müdahalelerin tümüdür.

Acil yardım nedir? İlk yardım ve acil yardım arasındaki fark nedir?

Acil yardım; konusunda uzman olan sağlık profesyonelleri tarafından tıbbi araç-gereç ve ilaç kullanılarak yapılan müdahalelerin tümüne denir. İlk yardım ise tıbbi araç ve gereç kullanmaksızın olay yerinde mevcut imkanlarla yapılır.

İlk Yardım nasıl yapılır

İlk yardımın öncelikli amaçları nelerdir?

İlk yardımda amaç hastayı tedavi etmek değildir. Durumun kötüye gitmesini engellemek ve hayatın kurtarılması asli amaçlarımızdandır. ilk yardımcı bu uygulamaları yaparken elde bulunan olanaklar değerlendirilmelidir. Örneğin kolunda kırık şüphesi olunan bir uzuv için tahta parçası veya kalın bir mukavva parçası düşünülebilir. Veya dış kanama için temiz bir bez parçası bulunup kanayan bölgeye baskı yapılabilinir.

İlk yardımdaki diğer amacımız yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesini sağlamaktır. Bu konudan en öncelikli hedef solunumun sağlanması ve dolaşımın sağlanmasıdır.

İlk yardımdaki son amacımız iyileşmenin kolaylaştırılmasını sağlamaktır. Etkin zamanında ve doğru müdahale ile iyileşmenin daha kolay olacağı unutulmamalıdır.

İlk yardım eğitiminde hangi konular görülmektedir?

 1. Genel ilk yardım bilgileri
 2. Hasta / Yaralı ve olay yerinin değerlendirilmesi
 3. Temel yaşam desteği
 4. Kanamalar
 5. Yaralanmalar
 6. Yanık, donma ve sıcak çarpmalarında ilk yardım
 7. Kırık, çıkık ve burkulmalar
 8. Bilinç bozuklukları
 9. Zehirlenmeler
 10. Hayvan ısırmaları,
 11. Göz, kulak ve buruna yabancı cisim kaçmalarında ilk yardım
 12. Boğulmalar
 13. Hasta / Yaralı taşıma teknikleri

 

İlk Yardımcı Kimdir? İlk Yardım Sertifikası Nasıl Alınır?

Toplamda 16 saatlik teorik ve uygulamalı eğitimin ardından eğitim sonunda İl sağlık Müdürlükleri tarafından  adaylar 20 soruluk teorik sınava alınırlar. Bu sınavdan 85 ve üzeri puan alan kişiler uygulamalı sınava alınırlar. Uygulamalı sınavdan da en az 85 puan almayı başaran kursiyerler 3 yıl boyunca geçerli olmak üzere ilk yardımcı sertifikası almaya hak kazanırlar. İlk yardımcılar belge geçerlilik tarihi boyunca belirtilen İlk yardım uygulamalarını yapmaya yetkili olmaktadır. Belge geçerlilik tarihi biten ilk yardımcılar 1 günlük ilk yardım güncelleme eğitiminin ardından tekrar 3 yıllık ilk yardımcı yetkisi alabilirler.

İlk yardımcı sertifikası almış bir ilk yardımcının olay yerinde bulunması çevredekiler tarafından yapılabilecek bilinçsiz ve yanlış uygulamaların önüne de geçecektir. Ayrıca İlk yardımcıların evlerinde ve iş yerlerinde ilk yardım çantası hazırlayarak; oluşabilecek kaza ve yaralanmalara erken müdahale  edebilecektir.

2003 yılının Eylül ayından buyana, her yıl Eylül ayının ikinci cumartesi günü 188 ülkede eş zamanlı olarak dünya ilk yardım günü olarak kutlanmaktadır.

İlk Yardım

ilk yardımın temel uygulamaları nelerdir?

Koruma:

İlk yardımda önceliğimiz hastaya zarar vermemek olmalıdır. Yapılacak yanlış bir uygulamanın durumun daha kötüye gitmesine neden olacağı unutulmamalıdır. Ayrıca olay yerinde alınacak koruma önlemleri ile hastanın ikinci bir travmaya maruz kalmasının önüne geçilmektedir.

olay bir trafik kazası ise;

 • mutlaka trafik akışı kesilmelidir.
 • olay yerinde 2. kaza veya yangın patlama vb. durum yok ise hasta veya yaralı asla hareket ettirilmemelidir, araçtan çıkartılmamalıdır.
 • hastanın Temel Yaşam Desteği uygulaması ihtiyacı yok ise araçtan kesinlikle çıkartılmamalıdır.
 • olay yerinde sigara içilmemelidir.
 • aracın kontak anahtarı kapatılmalıdır.
 • aracın el freni çekilmeli, gerekirse de tekerleklerin önüne taş vb. dert cisimler konularak aracın hareket etmesi engellenmelidir.
 • araç LPG’li ise deponun bulunduğu kısımdan gaz vanası kapatılmalıdır.
 • kanama kırık ve çıkığa araç içerisinde müdahale edilmelidir.

Bildirme: 

Herhangi bir kaza veya hastalık durumunda 112 aranmalıdır. 112 yi aramak ücretsiz olup, bir çok ilimizde tek çağrı sistemine geçilmiştir. Polis, jandarma, itfaiye, AFAD ve ambulans için sadece 112′ yi aramanız yeterli olacaktır.

112  aranırken nelere dikkat edilmelidir?

 • sakin olunmalıdır
 • olay yerinde bulunanlar içerisinden sadece 1 kişinin araması sağlanmalıdır.
 • hasta/yaralı sayısı ve olayın oluş şekli gibi bilgiler net olarak bildirilmelidir.
 • olay yeri yakınında bulunan bilindik yerler (cami, okul vb.) varsa ambulansın daha kolay ulaşımı için mutlaka belirtilmelidir.
 • olay yerinde bulunan hasta veya yaralılara herhangi bir ilk yardım uygulaması yapılmışsa  mutlaka 112 ‘ye bildirilmelidir.

kurtarma:

olay yerinde hasta veya yaralılara; hastanın hayatını kurtarmak ve durumun kötüye gitmesini engellemek amacıyla; İlk yardımcı sertifikası almış kişi tarafından bu uygulamalar yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.