kalp çarpıntısı
HASTALIKLAR

Kalp Çarpıntısı Neden Olur? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Çarpıntı (Aritmi), Kalbin normalden daha hızlı ve bazende düzensiz çalışmasından kaynaklı oluşan durumdur. Bazı durumlarda kalp çarpıntısı nefes darlığı ile de oluşabilir. Günümüzde Kalp hastalıklarının görülme sıklığının artması ve genç yaşta kalp çarpıntısı probleminin görülme sıklığındaki artış sebebiyle birlikte insanlar  kalp çarpıntısı neden olur? Kalp çarpıntısına ne iyi gelir? kalp çarpıntısı ne kadar sürer? gibi sorulara cevap aramaktadırlar. Bununla birlikte sağlıksız yaşam koşulları, stres ve beslenme bozuklukları gibi bir çok neden çarpıntı ve kalp krizi gibi hastalıklara daha kolay yakalanmamıza neden olmaktadır.

kalp çarpıntısı

Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Normal bir insanda dakikada 60 ile 100 arasında atması gereken kalp  bazı durumlarda bu sayının çok fazla üstüne çıkabilmektedir. Kalp atım sayısının dakikada 100 ve üzerine çıkması durumunda çarpıntı durumu oluşur. Kalp atışının 100 ve üzerine çıkması normal şartlarda da olabilir. Örneğin hızlı çıkılan bir merdiven eforu sonrası kalp atım hızınız 130 olabilir. Bu tür durumlara sinüs taşikardisi denir. Kalp çarpıntısı halsizlik, göğüs ağrısı, terleme ve nefes darlığı gibi bulgularla ortaya çıkabilir. Çok çeşitli nedenlerden kaynaklanabilecek olan çarpıntı nedenleri genel olarak aşağıdaki gibidir.

  1. Hareket, egzersiz ve spor gibi durumlarda
  2. Kafein tüketiminin fazla olması durumunda
  3. Aşırı alkol tüketimi sonrasında
  4. Korku, stres gibi durumlarda
  5. Atrial Fibrilasyon gibi ritim bozukluklarında
  6. Vücudun susuz kalması
  7. Anemi ve Şiddetli kanamalar.
  8. Sepsis gibi Enfeksiyon kaynaklı hastalıklar
  9. Hiperparatroidizm (Troid bezinin fazla çalışması)

Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle kalp çarpıntısı problemine neden olan sebep belirlenir. Örneğin anemi kaynaklı bir çarpıntı var ise öncelikle hastanın kan değerlerinin düzeltilmesi gerekmektedir. Veya anksiyete bozukluğu nedeni ile hastanın çarpıntısı oluyor ise kişinin sadece sakinleştirilmesi ile çarpıntı problemi son bulacaktır.  Çarpıntı yaşayan hastanın panik yapması engellenerek, elbiseleri gevşetilmeli rahat nefes alması sağlanmalıdır. Hastanın kronik olarak çarpıntı problemi varsa, sürekli kullandığı ilaçlar ( beloc vb.) sorgulanarak hastaya verilmelidir. kural olarak göğüs ağrısı ve taşikardi problemi olan hastaların yürümesi veya efor sarfetmesi sakıncalıdır. Efor sarfeden hastanın kalbinin iş yükü arttıracağından, çarpıntı probleminin arttıracaktır. Çarpıntı veya göğüs ağrısı durumunda yapılacak olan ilk yardım müdahalelerini anlattığımız yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.