Kepek nasıl geçer
Genel

Kepek Neden Olur? Nasıl Geçer? Doğal Çözümler…

Kepek, kendisini sürekli yenileyen saçlı derinin ardında bıraktığı pul pul döküntüler adlandırılabilir. Genellikle saçlarda kaşıntı eşlik edebilir. Asıl nedeni bilinmemekle beraber sık şampuan değişikliği, stres ve sedef gibi bazı cilt hastalıklarının saçlarda kepeklenme problemine neden olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden kepek oluşumunda altta yatan nedenleri saptayarak, buna göre uygun bir tedavi yöntemi belirlemek daha uygun olacaktır.

Kepeklenme problemi insanları toplum içerisinde huzursuz hissettirdiği için, kepek nasıl geçer, kepek neden olur?, Kepeğin doğal çözümü?ve evde kepekten doğal kurtulma yolları nelerdir? gibi sorulara cevap aramaktadırlar. Makalemizde bu sorularınıza yanıt bulabileceksiniz.

Kepek nasıl geçer

Kepek Neden olur? Kepeklenme Nedenleri

Kepek problemi dünyada çok sayıda insanı etkileyen yaygın görülen bir cilt hastalığıdır. Kepeklenmenin asıl sebepleri bilinmemektedir. Birçok cilt hastalığının ön belirtisi olarak görülebilen kepek problemi birçok nedene bağlı ortaya çıkabilir. Dolayısıyla saçlarda oluşan kepeklenme ve kaşıntı gibi durumlar hafife alınmamalı ve mutlaka altta yatan sebep araştırılmalıdır. Kepeklenme sebepleri şunlardır:

 • Cilt kuruluğu: Nemli bir cilde sahip kişilerde daha az kepeklenme görülmektedir. Cilt kuruluğundan kaynaklı oluşan kepekler daha küçük ve mat bir görünüme sahiptir.
 • Soğuk hava: Özellikle kış aylarında soğuk hava ile uzun süre temas eden saçlı derinin daha çok kepeklendiği görülmüştür.
 • Stres: Yoğun stres yaşayan kişilerde kepeklenme probleminin arttığı gözlemlenmiştir.
 • Şampuan ve cilt bakım ürünleri: Bazı şampuan ve cilt bakım ürünlerinin yoğun kullanımı ve iyi durulanmaması nedeniyle kepek oluşabilir.
 • Cinsiyet ve yaş: Ergenlik döneminde görülme sıklığı daha fazladır. Hormonal sebeplerden ötürü erkeklerde daha çok görülmektedir.
 • Vitamin ve mineral eksikliği: Çinko ve B vitamini eksikliğinde görülebilir.
 • Bazı cilt hastalıkları: Sedef, egzama ve bir mantar hastalığı olan Tinea Kapitis gibi cilt hastalıklarından kaynaklı kepeklenme oluşabilir.
 • Bağışıklık sistemi zayıflığı

Kepeğin doğal çözümü

Kepek Nasıl Geçer? Bitkisel Doğal Çözümü Nedir? Kesin Çözüm

İlk olarak saçta kepeklenmeye neden olan kaynak belirlenmelidir. Saç derisinde oluşan kepeklenme ve kaşıntı problemlerinin çözümünde öncelikle saçınıza iyi gelen şampuanı belirlemeniz ve sık aralıklarla şampuan değişikliliği yapmamanız çok önemlidir. Bazı şampuan markalarının içeriğinde bulunan sülfat bileşimi nedeni ile kepeklenme sorununa yol açtığı için şampuan seçiminde dikkat edilmesi gerekmektedir. Saçınızı şampuanladıktan sonra şampuan kalıntılarının saçlı deride kalmaması açısından durulama süresinin kısa olmamasına dikkat edilmelidir.

Saçınızın kirlenme durumuna göre değişmekle beraber haftada en az 3 kere yıkamanız kepek oluşumunu önleyecektir. Saçlarınızı tararken mutlaka yumuşak bir fırça kullanmanız gerekmektedir. Saç tarama işlemi ayrıca saçlı derinizde bulunan yağlı tabakanın tüm cilde yayılımını sağlayarak cildinizin kurumasını engelleyecektir. Kepek oluşumunun önemli nedenleri arasında bulunan stres ve gerginliğinin azaltılması da kepek oluşumunu engellemeye yardımcı olacaktır.

Kepeğin doğal bitkisel çözümleri nelerdir?

 • Sirke: Kepeğe karşı sirke yöntemi sık kullanılan uygulamalardan bir tanesidir. Saçları şampuan ile yıkamadan önce az miktarda sirkeyi saçlarınıza sürün. Yaklaşık 10 dakika saçlarınıza masaj yaptıktan sonra durulayıp şampuanla yıkayınız. Diğer bir yöntemde ise durulama suyuna bir miktar elma sirkesi koyarak durulayabilirsiniz.
 • Zeytin yağı:  geceleri uyumadan önce saçınıza bir miktar zeytin yağı döktükten sonra tüm saçınıza iyice yedirin. Daha sonra ise streç film veya bir havlu yardımıyla sarın. Sabah uyanınca banyoya girin ve şampuanla yıkadıktan sonra iyice durulayın. Zeytin yağlı kepek tedavisi bu sorunun doğal çözümünde etkili bir yöntemdir.
 • Yoğurt: Kepek çözümü yöntemlerinden bir başkası ise yoğurt kürüdür. Banyodan çıktıktan sonra saçlarınıza bir miktar doğal yoğurt sürerek iyice diplerine masaj yapmalısınız. Yaklaşık olarak 10-15 dakika bekledikten sonra iyice durulayın.
 • Doğal bitkiler: Kekik nane ve ada çayı karışımını demleyip süzdükten sonra saçlarınıza iyice yedirin ve durulayın. Kepeğin doğal çözümü yöntemleri arasında etkili bir uygulama seçeneğidir.
 • Aspirin: Şampuana aspirin katmak ve saça uygulamak önemli kepek önleyici yöntemler arasındadır. Banyo öncesi şampuana aspirin katanlar bu problemlerinin önemli ölçüde azaldığını söylemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.