ESTETİK VE CİLT SAĞLIĞI

Kıl Kökü İltihabı (Folikülit) Nedir? Nasıl Geçer? Tedavisi…

Kıl kökü iltihabı (folikülit) sakallarda, saçlı kafa derisinde, koltuk altında, genital bölge kısacası kıl köklerinin olduğu her yerde görülebilir. Bu yazımızda kıl kökü iltihabının nedenleri, kıl kökü iltihabının doğal tedavisi gibi konulara değineceğiz.

Kıl Kökü İltihabı (Folikülit) Nedir? Nasıl Geçer? Tedavisi

Folikülit, genellikle stafilokok adı verilen bakterinin kıl köküne yerleşerek enfeksiyona neden olması soncu oluşur. Folikülite sadece stafilokok değil, başka virüs, bakteri ve mantarlar neden olabilir. Bazen de herhangi bir etken olmaksızın cilt üzerine çıkamayan kıl kökü bükülerek tekrar köke doğru gider ve orada bir enfeksiyon oluşturabilir. Genellikle tehlikeli durum olarak görülmez fakat yinede dikkatli olunması gereken bir durumdur.

Folikülit bulaşıcı olabilir. Folikülit hastalığı olan hasta ile temas sonucu bakteriler kişiden kişiye geçerek hastalığı bulaştırabilirler.

Kıl Kökü İltihabı Neden Olur?

 • Kişisel hijyen kurallarına dikkat etmeme
 • Obezite
 • Sürtünme sonucu ciltte hassasiyet olması
 • Fırıncı veya aşçılar gibi çok sıcak ortamlarda çalışma
 • Bazı ilaçların yan etkisi
 • Kıl dönmesi
 • Lazer epilasyon sonrası kıl kökü iltihabı

Folikülit belirtileri nelerdir? Nasıl anlaşılır?

 • Folikülit olan bölgede kızarıklık ve kabartı
 • Genital kaşıntı
 • Kıl köklerinde beyaz iltihabi bir görüntü
 • Apse
 • Ciltte ağrı ve hassasiyet
 • Beyaz görünümlü sivilce grupları

Tanı için ne yapılmalı? Hangi doktora gidilmelidir?

Genellikle tanı için fiziksel muayene yeterlidir. Doktorunuz tarafından ek tahliller istenebilir. Enfeksiyon çeşidini öğrenmek amacıyla kültür antibiogram testi yapılabilir. Folikülit için cildiye uzmanına muayene olabilirsiniz.

Kıl kökü iltihabı tedavisi

Folikülit tedavisi hastalığın boyutuna ve kişisel tercihlere göre değişebilir. Bazen sadece kişisel hijyene dikkat ederek geçebiliyor iken bazen de ufak cerrahi işlemler bile yapılabilir. folikülit tedavisinde aşağıdaki seçenekler bulunur:

 1. Tedavi için öncelikle hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. İltihap olan bölgede jilet asla kullanılmamalı, mümkünse tüy dökücü losyon kullanılarak temizlik sağlanmalıdır. Elektirikli traş makinaları da kullanılabilir fakat kullanım sonrası temizlenmeli ve başka bölgede kullanılmamalıdır.
 2. Medikal tedavi: Kıl kökü iltihabı krem veya antibiyotik ilaçlar kullanılarak kıl kökü enfeksiyonu kurutma hedeflenebilir. Enfeksiyon çeşidine göre uygun ilaçlar seçilmelidir. Eğer iltihabın sebebi mantardan kaynaklı ise anti fungal ilaçlar, bakteri kaynaklı ise antibiyotik ve anti bakteriyel ajanlar kullanılabilir.
 3. Mini cerrahi işlemler:  Kıl kökü ameliyatı kılın ters dönerek tekrar köke doğru gittiği durumlarda yapılır.
 4. Lazer epilasyonu: Epilasyon işlemi ile o bölge kıllardan arındırılarak enfeksiyon engellenebilir. Fakat lazer epilasyon işlemi de folikülit sebebi olabilir. Epilasyon yaptırılacak kliniğin hijyen kurallarına mutlaka dikkat etmeleri gerekmektedir.
 5. Kıl kökü iltihabı batikon kullanımı ile yayılması engellenebilir. Batikon sayesinde özellikle apseleşmiş enfekte yaralar temizlenerek hijyenik bir ortam oluşması sağlanabilir.
 6. Kıl kökü iltihabı bitkisel çözüm: Zerdeçal ve hindistan cevizi  yağının karışımını krem gibi sürerek doğal bir anti bakteriyel etki oluşturabilirsiniz. Bunun dışında doğal elma sirkesi de folikülit düşmanı doğal tedaviler arasında gösterilmektedir. Elma sirkesinde bulunan doğal asitler anti bakteriyel özellik taşıdığı için enfeksiyonun giderilmesi için faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.