Kırık Kalp Sendromu Hastalığı
HASTALIKLAR

Kırık Kalp Sendromu Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Öldürür mü?

Kalp hastalıkları çağımızın en önemli sorunlarından biridir. Kimi zaman çok uzun süreli ameliyatlar gerektiren, kimi zaman da hayat boyu süren ilaç tedavisi gerektiren birçok kalp hastalığı vardır. Peki, son dönemlerde adından söz ettiren kırık kalp sendromu hastalığı nedir? Özellikle sevilen birinin ölümü neticesinde yaşanan ağır stresli durumlarda ortaya çıkan geçici bir kalp rahatsızlığıdır. Bunun dışında, önemli bir fiziksel hastalık veya operasyon da bu hastalığı tetikleyebilir. Kırık kalp sendromu hastalığı bulunan kişilerde ani göğüs ağrısı olabilir ve dolayısıyla kalp krizi geçirdiklerini düşünebilirler.

Kırık Kalp Sendromu Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Bu hastalıkta kalbin bir bölgesinde kan pompalama işlevinde bir bozulma görülmektedir. Kalbin geri kalan kısımlar normal fonksiyonunu yürütmektedir. Kırık kalp sendromu, kalbin stres hormonu dalgalanmalarına verdiği tepkiden kaynaklanabilmektedir.

Kırık kalp sendromu, doktorlar tarafından kardiyomiyopati, takotsubo kardiyomiyopatisi veya apikal balon sendromu olarak ta adlandırılmaktadır. Günler veya haftalar içerisinde tedavisi mümkün olan hastalık, özellikle duygusal birçok kişide oluşabilmektedir.

Kırık Kalp Sendromu Hastalığı

Kırık Kalp Sendromu Belirtileri Nedir?

Kırık kalp sendromunun belirtileri genellikle kalp krizi belirtileriyle aynıdır. Yaygın bir şekilde görülen belirtiler şunlardır:

Uzun süreli ve geçmeyen bir göğüs ağrısı, kalp krizinin belirtisi olabilir. Bu yüzden vakit kaybetmeden tıbbi müdahale gerektirebilir.

Kırık Kalp Sendromu Hastalığı Nedenleri

Kırık kalp sendromunun kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak, adrenalin gibi bazı stres hormonlarının aşırı artması ve dalgalanmasının neden olabileceği düşünülmektedir. Bunun dışında kalpteki büyük ve küçük arterlerin geçici olarak daralmasının rolü olduğu da tahmin edilmektedir.

Kırık kalp sendromu hastalığı genellikle yoğun bir fiziksel ve duygusal bir olayın akabinde gerçekleşir. Hastalığın nedenleri:

 • Sevilen birinin ani ölümü
 • Ciddi bir hastalığın teşhis edilmesi
 • Aileiçi şiddet
 • Çok miktarda para kazanmak veya kaybetmek
 • İş kaybı
 • Boşanma

Bunlar dışında, bazı diyabet, depresyon, astım ve tiroid ilaçları da bu hastalığı tetikleyebilir.

Kırık Kalp Sendromu Riski Kimlerde Yüksektir?

Bu hastalığa neden olan risk faktörleri şunlardır;

 • Cinsiyet: En riskli grubun kadınlar olduğu bilinmektedir.
 • Yaş: Bu hastalık daha çok 50li yaşlardan sonra ortaya çıkmaktadır.
 • Psikoz yaşamış veya yaşayan kişiler: Depresyon, anksiyete gibi pskiyatrik bozukluk yaşayan kişiler yüksek risk grubundadır.

Kırık Kalp Sendromu Nasıl Teşhis Edilir? Ölümcül müdür?

Nadir durumlarda ölümcül olan hastalık, uzun süreli etkilere sahip değildir. Kadınlarda kırık kalp sendromu hastalığı daha sık görülmektedir. Genellikle hızlı bir şekilde iyileşir. Neden Olabileceği komplikasyonlar şunlardır:

 • Akciğer ödemi
 • Düşük tansiyon
 • Kalp atışında aksamalar.
 • Kalp yetmezliği

Kırık Kalp Sendromu Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Kardiyomiyopati olarak ta bilinen kırık kalp sendromu hastalığına hangi doktor bakar? sorusuna gelince, diğer kalp hastalıklarında olduğu gibi kardiyoloji klinikleri bakmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.