Kolorektal (Bağırsak) Kanser Nedir Belirtileri
HASTALIKLAR

Kolorektal Kanser Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Polip Oluşumu

Kalın bağırsak kanseri olarak da bilinen kolorektal kanser, sindirim sisteminin kalın bağırsak bölümünde ortaya çıkmaktadır. Kolon ve rektum kısmı, kalın bağırsak denilen bölümü oluşturmaktadır. Toplam uzunluğu ortalama 1.5 metre olan bu bölüm, ince bağırsaktan gelen ve kısmen sindirilmiş gıdaların, su ve minerallerinin ayrıştırılmasında görev alır. Verimli olan her şey alındıktan sonra geri kalan kısımlar, anüsten dışarıya atılmaktadır.

Kalın Bağırsak (Kolorektal) Kanseri Neden Olur? Sebepleri

Kanserin ortaya çıkışındaki kesin sebep tam olarak belli değildir fakat elbette kolorektal kanser için belli risk faktörleri de bulunmaktadır.

Kolorektal kanserine sebep olabilecek risk faktörleri;

 • Sigara ve alkol kullanımı.
 • Uyuşturucu madde kullanımı.
 • Aşırı kilolu olmaz, obezite.
 • Fiziksel olarak aktif bir hayat sürmemek, çok fazla pasif kalmak.
 • Dengeli beslenmemek, aşırı işlenmiş ve hayvansal gıda tüketimi.
 • Çok fazla kırmızı et tüketmek.
 • Yaşlılık
 • Genetik faktörler, ailede bir kişinin herhangi bir kanser hikayesinin olması.

Bu rahatsızlıktan korunma yöntemleri olarak sağlıklı yaşam kriterleri belirlenmelidir. Aşırı beslenmeden kurtulmak, bol fiziksel egzersizler, sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden uzak durmak, lifli gıda tüketimi ve düşük yağ içeren besinler tüketmek, Kolorektal kanserine yakalanma riskini de doğal olarak düşürecektir. Holistik beslenme ve ketojenik beslenme gibi diyetler, bu ve benzeri birçok hastalığın oluşumunu önlemede etkilidir.

Kolorektal kanser dahil birçok kanser türünü önlemek için hareketli bir hayat tarzı ve doğru beslenme alışkanlıkları edinmemiz gerekmektedir.

Kolorektal Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kalın bağırsak kanseri (Kolon Kanseri) rahatsızlığında, erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir. Hayat kurtarması açısından, rahatsızlığın aşağıda bulunan belirtileri dikkate alınmalıdır;

 • Sürekli halsizlik ve bitkinlik
 • Yeme düzeni değişmemesine rağmen açıklanamayan kilo kayıpları
 • Karın bölgesinde şişkinlik, gaz ve kramp şeklinde ağrılar
 • Kanlı dışkılama veya dışkı renginde siyaha yaklaşan koyuluk
 • Dışkılama yaparken tam bitmemiş hissiyatı
 • Bağırsak düzeninin bozulması. Sürekli ishal ve kabızlık formları

Kolorektal (Bağırsak) Kanser Nedir Belirtileri

Kolorektal Kanser Nasıl Anlaşılır? Nasıl Tespit Edilir…

Birçok kanser türü gibi sinsi ilerleyen hastalık, ileri seviyeye gelesiye kadar kendini belli etmez. Henüz kanser yayılmamışken, hastalığın fark edilmesi büyük şans olacaktır. Bu nedenle belirtiler henüz gelişmeden, kişilerin kanser taramasına girmesi erken tanı için çok faydalı olacaktır.

Tespit edilen poliplerin önceden fark edilip, çıkarılması kişinin kanseri hiç yaşamamasını dahi sağlayabilir. Erken tanı sayesinde, hastalığın tedavi süreci de rahat ve sancısız olmaktadır.

Bu doğrultuda, 50 yaşını geçmiş herkesin düzenli olarak erken tarama testlerine katılması önemle tavsiye edilir. 50 yaşını geçmiş herkesin, genç bireylere göre Kolorektal kanserine yakalanma ihtimali çok daha yüksektir.

Ülkemizde de yapılan gaytada gizli kan testi, 50-70 yaş arası tüm bireylerin her 2 senede 1 yaptırmasında fayda görülen bir tarama testidir.

Kolorektal Kanseri Tedavisi

Diğer kanser türlerinde olduğu gibi kalın bağırsak kanseri tedavisinde de radyasyon, kemoterapi ve cerrahi operasyon yöntemleri ile tedavi süreci işletilmektedir. Tedavinin hangi türden yapılacağı ise tümörün şekli, bulunduğu yer ve ebadına göre değişkenlik gösterecektir.

Polipler Nedir? Neden ve Nasıl Oluşur? Risk Faktörleri Nelerdir?

Kolorektal kanserinin oluşma aşamasında kırmızı et ağırlıklı beslenme, alkol ve sigaraya ek olarak polipler de etkilidir. Tarama testleri esnasında görülen polipler, alındığı takdirde hastalık kansere dönüşmeden durdurulabilir. Özellikle kadınlarda meme ve yumurtalık kanserini geçirmiş olmak, Kolorektal kansere de zemin hazırlayabilmektedir. Bu sebeple meme ve yumurtalık kanseri hikayesi bulunan kişilerin, 50 yaşını dahi beklemeden 2 yıl aralıklar ile tarama testlerini yaptırmasında fayda vardır.

Polipler, genel olarak geç evrelerinde kansere dönüşürler. Küçük bir kısmı kansere dönüşüyor olsa da, kanserlerin büyük bölümü fark edilemeyen polip oluşumlarından sebep ortaya çıkmaktadır. Yaş arttıkça, kişide poliplerin görülme sıklığı da artmaktadır.

Kendi kendine geçmesi mümkün olmayan polipler, genel olarak 1 cm civarındadır. Polip oluşumunu engellemek mümkün değildir. Özellikle hareketsiz ve stresli bir hayat süren kişilerde görülmektedir.

Et Yemek Kolon Kanserine Neden Olur mu?

Kolorektal (Kolon) kanseri konusunda en sık duyduğumuz soruların başında et yemek kalın bağırsak kanserine neden olur mu? gelmektedir. Bu konuda birçok farklı görüş vardır. Yapılan son araştırmalara göre haftada 500 grdan fazla kırmızı et tüketen insanlarda kolon kanseri görülme ihtimali artmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.