Koma Nedir Belirtileri
HASTALIKLAR

Koma Nedir? Belirtileri, Teşhisi, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hayatımızın bazı dönemlerinde duyduğumuz koma nedir? komaya girmek nedir? gibi sorular her zaman merak konusu olmuştur. Koma durumu, ilaç zehirlenmelerinden ağır travmalara kadar birçok farklı sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Sesli veya fiziksel uyarılara tepki vermeme durumu olan komada, hastaların duyup duymadıklarına dair net bir kanıt halen bulunmamaktadır. Bu şüphenin oluşmasının nedeni ise, koma halindeki bazı hastalara onların sevdiği müzikleri veya insanların seslerini dinletince, bir takım kıpırdamalar olduğu fark edilmiştir. Bu doğrultuda, komaya girmiş olan insanların, sesleri duyduğunu fakat tepki veremediğini de kısmen söyleyebiliriz.

Komadaki insan duyar mı? tepki verir mi? Ne hisseder? gibi en merak edilen sorulara cevap vereceğiz. Koma halinde olan hasta uyuyor gibi görünür ama acı dahil herhangi bir uyarıcıya gerektiği kadar tepki veremez. Komadaki hastaların sizi duyuyor olma ihtimalini daima göz önünde bulundurmalı, hastanın yanında sürekli olarak olumlu şeylerden bahsetmelisiniz. Bu durumdaki hastaların en büyük ihtiyacı umuttur ve siz o umudu olumsuz cümleler ile kırarsanız, hastanın durumu daha da kötüye gidebilir.

Koma Neden Olur? Komaya Neden Olan Durumlar…

Koma hali beyindeki bir hasardan kaynaklanmaktadır. Bu beyin hasarına neden olabilecek etkenler arasında; basınç, oksijen eksikliği, kanama ve vücutta toksik maddelerin birikmesi bulunmaktadır. Bu hasar geçici ve geri dönüşlü olabileceği gibi kalıcı bir durum da olabilir. Komaya neden olan durumlar şunlardır:

  • Travma: Kafa yaralanmaları beynin şişmesine ve kanamasına neden olabilir. Beyin travma sonucu şiştiğinde oluşan sıvı kafatasına doğru hareket eder. Bu durum beynin uyarılma ve farkındalıktan sorumlu olan sisteme zarar verebilir.
  • İnme: Beyin sapına kan akışı olmadığında veya şişlikle birlikte kan kaybı olduğunda koma hali gerçekleşebilir.
  • Kan Şekeri: Şeker hastalığı olan kişilerde, kan şekeri seviyesi aşırı yükseldiği takdirde koma oluşabilir. Bu duruma hiperglisemi denmektedir. Aynı şekilde hipoglisemi denilen düşük kan şekeri seviyesi de komaya neden olabilir ve genellikle kan şekeri seviyesi düzeldiğinde hasta normale dener.

Koma Halinin Belirtileri Nelerdir? Kaç Gün Sürer?

Koma hastalarına müdahalede ilk saatler hayati önem taşımaktadır. Komaya girmiş bir hastanın hayata tekrar dönebilmesi için, sağlık kuruluşuna çok hızlı bir şekilde ulaştırılması gerekir.

Şeker koması olarak bilinen, kan şekerinin ani yükselmesi ile ortaya çıkan rahatsızlık, şuur kaybına yol açacaktır. Normal bir şeker yükselmesi sadece şuur kaybına yol açarken, şekerin çok yükselmesi kişideki şuuru tamamen yok ederek, onu komaya sokabilir.

Hastalara ne kadar erken müdahale edilirse, hasta o kadar az beyin hasarı ile hayatına geri dönebilmektedir. Sadece şeker komasında değil, felç ve inme gibi durumlarda da erken müdahale hayat kurtarmaktadır.

Koma Nedir Belirtileri

Koma Bilinç Kaybı mı Demek?

Komaya giren kişilerin ortak özelliği, şuurun tamamen kapanmasıdır. Komada bulunan kişi çevresindeki olan biten hiçbir şeye tepki veremez ve konuşamaz. Sağlık kuruluşlarında, kişinin komada olup olmadığını anlamak için basit sorular sorulur. Sesli uyarılara yanıt alınamadığı takdirde ise hastaya ağrılı veya acılı uyarılar verilir. Bu uyarıların şiddeti, elbette hastada kalıcı hasar bırakmayacak şekilde olmalıdır.

Tüm bu uyarılara tepkisiz kalan hasta acil bir şekilde, donanımlı bir hastaneye ulaştırılmalıdır. Hastanın ulaşımı esnasında rahat nefes aldığından emin olunmalı ve belirli aralıklar ile nabzı kontrol edilmelidir.

Komadaki Hasta İlaç Kullanabilir mi?

Hastalar komada elbette ilaç kullanabilir fakat bu konuda dikkat edilmesi gereken önemli bir detay da bulunmaktadır. Komaya giren bir çok kişi, bu duruma kullandığı ilaçların yan etkisi sebebiyle düşmektedir. Hastayı kontrol edecek doktorun doğru kararı verebilmesi için, komaya giren hastanın yanında mutlaka kullandığı ilaçlarında bulunması gerekir. Eksiksiz bilgi alan doktor, çok daha rahat bir karar verme süreci yaşayacaktır.

Bitkisel Hayat ve Komanın Farkı Nedir?

Koma durumu, bitkisel hayat ve beyin ölümü ile sıklıkla karşılaştırılmaktadır. Koma ile bitkisel hayat arasındaki farkları açıklamadan önce  beyin ölümünü açıklayalım.

Beyin fonksiyonları tamamen ölen kişilerin, hayata tekrar geri döndürülmesi imkansızdır. Beyin ölümü gerçekleşen kişiler, ailesi izin verirse organ bağışında bulunabilirler.

Koma ise ortalama olarak hastaların 1 sene kadar kaldıkları hareketsiz durumdur. Komadaki hasta ile hiçbir şekilde iletişim kurulamaz ve bu kişi, çevresine hiçbir şekilde tepki veremez. Bitkisel hayatta ise durum daha farklıdır. Gözleri dahi açık olabilen hastalar, büyük hareketlerde bulunamazlarsa da göz kapaklarını hareket ettirmek gibi küçük refleksleri yapabilirler.

Koma Tedavisi Nasıl Yapılır? Koma Durumundan Çıkmak

Koma, halen sırlar ile dolu bir süreçtir. Komaya girme sebebine göre, çok farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Koma tedavisi nedene bağlı olarak yapılmaktadır. Hasta yakınları doktorlara altta yatan neden nedeni bulabilmeleri için sağlıklı bilgiler vermelidirler. Örneğin beyni etkileyen bir enfeksiyon varsa antibiyotik gerekebilir. Diyabetik şok durumu varsaglikoz vermek gerekebilir.

Genel olarak, bir koma tedavisi destekleyicidir. Komadaki kişinin tedavisi yoğun bakımda devam eder ve düzelene kadar tam yaşam desteği sağlanır.  Komadaki hastanın esnemesi ve zaman zaman gözlerini açama durumu olabilir. Bunlar düzelme işareti olabileceği gibi istemsiz bir tepki de olabilir.Bu hastaların duyma ihtimali bulunduğu için ona güzel sözler söylemek ve yanında olumlu konulardan bahsetmek, faydalı yardımcı tedavi yöntemi olarak görülmektedir. Özellikle onu hayata bağlayacak ve tekrar yaşamaya motive edecek sözlerin söylenmesi, uzman hekimler tarafından hasta yakınlarına tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.