https://saglikolsun.net/wp-content/uploads/2018/10/kudret-narı-faydaları.png
BESLENME veDİYET

Kudret Narı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

Adında anlaşılabileceği gibi, oldukça güçlü bir meyve türü olan kudret narı, bakımı gerekmeyen her koşulda da yetişebilen bir bitki türüdür. Ana vatanı Hindistan olarak bilinen  Kudret narı faydaları, yüksek oranda E vitamini içermesi, bir çok hastalığa iyi gelmesi ve alternatif tıpta da oldukça iyi bir yere sahip olması nedeniyle ilginizi çekebilecek bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

https://saglikolsun.net/wp-content/uploads/2018/10/kudret-narı-faydaları.png

Kudret narı faydaları nelerdir?

 • Kudret narı, içerdiği anti oksidan maddeler sayesinde gribe karşı vücut direncimizi arttırarak grip ve soğuk algınlığına karşı koruma sağlamaktadır.
 • Mide ve bağırsak problemleri içerisinde önemli bir yer tutan kabızlık sorununuz varsa kudret narı, sizin için bulunmaz bir alternatif tıp yöntemidir. Ülsergastritkolitkabızlık gibi sorunlara karşı doğal bir tedavi olarak  kullanılmaktadır. Ayrıca bağırsak tembelliğini önleyerek düzenli bir sindirim sistemine sahip olmanızı sağlamaktadır.
 • Basur ve kabızlığa iyi gelir: Sabahları aç karına bir kaşık doğal zeytin yağı ile tüketildiğinde kabızlık ve basur problemleriniz varsa oldukça faydalı olacaktır.
 • Kudret narı, mide ve bağırsaklarda ülsere neden olan Helicobacter Pylori bakterisini baskılamaktadır ve üremesini engelleyici özelliğe sahiptir.
 • Kan şekerini düzenleyici etkisi vardır.
 • Pharmaceutical Research ve Saint Louis Üniversitesi gibi bir çok üniversite, bilimsel çalışmalarında kudret narının kanseri önlediği ve yayılımını engellediği görüşünü savunmuşlardır.
 • Egzama ve sedef gibi hastalıkların geçmesine yardımcı olmaktadır.
 • Vücutta oluşan iltihabi yaraların iyileşmesine yardımcı olmaktadır.
 • Yanık yarası kapandıktan sonra üzerine pomat formunda sürülmesi halinde iz kalmasını engellemektedir. Yanığa karşı ilk yardım müdahalesini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.
 • İçeriğinde barındırdığı bol miktarda protein ve E vitamini nedeniyle bağışıklık sistemini oldukça güçlendirmektedir.
 • Karaciğer fonksiyonlarının düzenli çalışmasını sağlamaktadır.

Kudret Narı nasıl hazırlanır?

Kudret narı evde nasıl hazırlanır? Kudret narını aşağıda verdiğimiz tarifle kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi, kapsül şeklinde veya macun şeklinde işlem görmüş ve hazır olarak satın alabilirsiniz.

 • Kudret narı bitkisi sarmaşık şeklinde olup, sarı rengini aldıktan sonra olgunlaşmaya başlayan meyveler kopartılarak cam kavanoz içerisine alınır.
 • Kavanozun içerisine ağzına kadar su doldurulur.
 • Bu su içerisinde 3 gün bekletildikten sonra acı su süzülür.
 • Daha sonra çekirdeklerinden arındırılan  gram kudret narına, 1 Litre zeytin yağı eklenerek, 3 ile 6 hafta arasında güneş gören bir yerde bekletilir.

Kudret narı nasıl kullanılır?

Elde edilen karışım sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez yemeklerden 1 saat önce 1 tatlı kaşığı kadar kullanılır.

Bal veya zeytin yağı karıştırılarak yenmesi çok daha faydalı olacaktır.

Kudret narının yan etkileri nelerdir?

Kudret narının belirtilen miktardan fazla alınması halinde ishal ve karın ağrısı yapabilir. Karışımı hazırlarken çekirdekleri ayıklamaz iseniz, ateş ve baş ağrısı görülebilmektedir. Hamile kadınların kullanması tavsiye edilmemektedir. Her besin maddesinde ve ilaçta olduğu gibi kudret narınında allerji yapma riski vardır. Özellikle ilk kullanımda çok küçük bir miktar aldıktan sonra, kaşıntı, ciltte döküntü, mide bulantısı gibi şikayetler gelişmezse rahatlıkla kullanmaya devam edebilirsiniz. Ayrıca kudret narını her ne sebeple kullanıyor iseniz bunun bir ilaç olmadığını ve kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.