Kulak Egzaması Nedir
HASTALIKLAR

Kulak Egzaması Neden Olur? Nasıl Geçer? Tedavisi…

Egzama Nedir? Atopik Dermatit

Egzama, cildinizi kırmızı ve kaşıntılı yapan yaygın olarak görülen bir cilt hastalığıdır. Tıbbi adıyla atopik dermatit olarak bilinen egzama, kulak ve kulak kanalı da dahil vücudun herhangi bir yerinde görülebilir. Altta yatan nedene bağlı olmak üzere birçok egzama çeşidi vardır. Egzama çeşitlerinin birçoğu vücudumuzun bir çok bölgesinin yanı sıra kulaklarımızı da etkileyebilir.

Kulak Egzaması Nedir

Egzama Neden Olur? Kulak Egzaması Belirtileri Nelerdir?

Egzamanın temel belirtileri genellikle aşağıdaki özellikleri içeren beneklerdir:

 • Son derece kuru
 • Kırmızı
 • Pullu
 • Kaşıntılı
 • Çatlamış

Kulak egzamasında ayrıca akıntı da görülebilir. Bu belirtiler kuru havalarda çok daha şiddetlidir. Isıtmadan dolayı içerideki havanın kuru olduğu kış aylarında da belirtiler şiddetlenebilir. Kulak egzaması, kulağınızın derisini, kulak arkasını ve kulak memenizle kulağınızın arkasındaki kıvrımı etkileyebilir. Bazı durumlarda kulak zarından kulak açıklığına kadar uzanan kulak kanalını da etkiyebiilir.

Kulak Egzaması Neden Olur? Kulak Egzaması Sebepleri Nelerdir?

Kulak egzamasının nedenleri, ne tür bir egzama olduğuyla ilgilidir. Kulaklarınızı etkileyebilecek 3 egzama çeşidi vardır:

 1. Alerjik Egzama: Alerjik egzama tahriş eden veya alerjik olduğunuz bir maddeye temastan kaynaklanır. Kulak egzamasına neden olabilecek alerjenler şunlardır: küpe, cep telefonu, kulaklık, makyaj vs.
 2. Asteatotik Egzama: Daha çok yaşlı insanlar asteatotik egzamaya maruz kalırlar. Cildiniz hava değişimlerine uğradığında asteotatik egzama oluşma riski artar. İç mekan ısısı, rüzgar ve aşırı yıkama durumu daha da kötüleştirebilir.
 3. Seboreik Egzama: Seboreik egzama daha çok vücudun yağlı bölgelerinde ortaya çıkar. Seboreik egzama nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Ciltteki salgı bezleri tarafından salgılanan yağlardaki bir mantardan kaynaklanabileceği tahmin edilmektedir.

Kulak Egzaması Tanısı Nasıl Konur?

Doktorunuz basit bir kulak muayenesiyle kulak egzaması teşhisi koyabilir. Bir ışık yardımıyla kulak kanalı ve çevresini detaylı bir şekilde inceler. Belirtileriniz ve tıbbi öykünüze bakarak biyopsi de istenebilir. Hastalıktan etkilenen bölgeden alınan deri hücreleri mikroskop altında incelenir. Doktorunuz kulak dokunuzun biyopsisi ile sedef hastalığı gibi benzer özellikler gösteren hastalıkları ayırt eder.

Kulak Egzaması Tedavisi Nasıl Yapılır? Egzamaya Ne İyi Gelir?

Günlük yaşam konforunu etkileyen kulak egzaması nasıl geçer? Kulak egzaması tedavisi etkilediği alana ve altta yatan nedenlere göre değişir. Örneğin, alerjik egzama var ise iritasyona neden olan maddelerden uzak durulmalı, küpe takmamalı ve bazı ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Eğer alerjiye neden olan maddeyi bilmiyorsanız, bir alerji testi yaptırmanızda fayda bulunmaktadır.

Eğer seboreik egzama söz konusu ise kulağınızın etkilenen kısmına antifungal bir merhem sürmeniz gerekebilir. Özellikle kulağınız arka kısmı etkilenmiş ise doktorunuz iltihabı azaltmak için topikal bir steroid ilaç reçete edebilir. Belirtiler dış kulak kanalında ise kulak damlası kullanmanız gerekebilir.

Kulak damlası sadece kulak iç kanaldaki egzama için kullanılmalıdır.

Egzama türü ne olursa olsun kulağınızı her zaman nemli tutmalısınız. Belirtileri daha da kötüleştiren sert sabunlar veya temizleyiciler kullanmaktan kaçınmalısınız.

Kulak Egzaması tedavisi

Kulak Egzaması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kulak egzaması teşhis ve tedavisi için cildiye (dermatoloji) doktoruna gidilir. Doktor altta yatan sebebi tespit ettikten sonra gerekli ilaçları reçete edecektir.

Kulak Egzaması Doğal Bitkisel Tedavi Nasıl Yapılır?

Kulak egzaması doğal tedavisinde ilk olarak akla sayısız faydaları ile bilinen zeytinyağı gelmektedir. Sabah öğlen ve akşam olmak üzere günde 3 kez etkilenen bölgeye sürebilirsiniz. Ayrıca zeytinyağı ile soğan suyunu karıştırarak doğal bir kür elde edebilirsiniz. Kulağınızdaki kaşıntıyı azaltarak rahatlamanızı sağlayacaktır.

Sirkeli su egzamanın bitkisel doğal tedavisi için kullanabileceğiniz bir diğer yöntemdir. Sabah ve akşam kulağınıza 2 damla sürdüğünüzde ph dengesinin değişmesine yardımcı olur. Böylece zararlı mikroorganizmaların yaşam ortamlarını yok etmekte fayda sağlar.

Kulak Egzaması Tedavisinde Kullanılan Merhemler

Kulak egzaması için krem olarak şunlar kullanılabilir:

 • Elecon pomad
 • Kulak egzaması bitkisel tedavisi için Aloe Propolis krem
 • Fluocinonide

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.