Laktoz İntoleransı
BESLENME veDİYET

Laktoz İntoleransı Nedir? Nasıl Geçer? Şişkinlik..

Laktoz intoleransı,  süt ve süt ürünleri tüketiminden sonra kişilerde gaz ve şişkinlik problemine neden olmaktadır. Gaz ve şişkinlik sorunlarına Süt ve süt ürünlerinin neden olabileceği gibi, hava yutma veya bazı hastalıklarında sebep olabileceği unutulmamalıdır.

Laktoz alerjisi genellikle şişkinlik, karın ağrısı ve hazımsızlık gibi problemlere neden olsa da çoğunlukla ciddi bir problem olarak görülmemektedir. Süt içince oluşan karın ağrısı, ishal gibi problemlerden dolayı insanlar beslenme alışkanlıklarından süt ürünlerini çıkartmaktadırlar. Detaylar yazımızda..

Laktoz İntoleransı

Laktoz İntoleransı Nedir? Süt İçtikten Sonra Karın Ağrısı..

Bazı yiyecek ev içeceklerin tüketimi sonrası karın bölgesinde şişkinlik oluşabilir. Süt ve süt ürünleri bu besinler arasında en fazla gaza neden olan besinler arasında bulunmaktadır. Bunun nedeni ise süt ürünlerinin içerisinde bulunan laktozu ince bağırsaklarda sindirelememesi sonucu vücudun tepki göstermesi sebebiyledir. Bu duruma Laktoz İntoleransı (süt içememe) denir. Laktoz sütün içerisinde olan bir karbonhidrat çeşididir ve süt şekeri olarak ta adlandırılmaktadır.

İnce bağırsaklarda bulunan laktaz enzimi sütün içerisinde bulunan laktozu parçalamakla görevlidir. Süt ve süt ürünleri tüketimi sonrası şişkinlik ve gaz şikayeti yaşayan kişilerde bu laktaz enzimi düşüklüğü görülmektedir. Süt içince ishal, gaz  ve karın ağrısı gibi belirtiler tükettikten yaklaşık yarım saat ile 2 saat sonrasında  ortaya çıkabilmektedir.

Laktoz İntoleransı Nasıl Geçer? Ne Yapılmalı?

Malesef kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Beslenme alışkanlıklarınızdan sizi rahatsız eden besinleri azaltarak bu şikayetlerinizi önleyebilirsiniz. Kefir ve yoğurtta diğer süt ürünlerine göre daha az miktarda laktoz bulunmaktadır. Süt içtikten sonra karın ağrısı ve gaz problemi yaşayanlar yoğurt ve kefir tüketerek daha az şikayetle kalsiyum açısından zengin olarak beslenebilir.

Laktoz Oranı Düşük Olan Süt Ürünleri Nelerdir?

  1. Tereyağı: Tereyağı sütün çalkalandıktan sonra üstünde biriktiği yağdır. Sağlık açısından çok değerli olan bu yağın içerisinde %20 oranında süt ve bunun içerisinde 100 gramda 0.1 gram olmak üzere laktoz bulunmaktadır. Dolayısı ile güvenli bir şekilde tüketebilirsiniz.
  2. Yoğurt: İnsanlık tarihinin en faydalı besinlerinden birisi olan yoğurtta laktozu parçalamaya yarayan bakteriler bulunmaktadır. Dolayısıyla yoğurt tüketiminden sonra kişilerde şişkinlik problemine pek rastlanılamaz. Probiyotik yoğurtların daha fazla canlı bakteri içerdiği düşünülürse bu tip yoğurtların tüketilmesi şikayetlerin önlenmesi açısından daha doğru olacaktır.
  3. Peynir Altı Suyu: Sağlık açısından bir çok faydası bulunan peynir altı suyunu mutlaka değerlendirmenizi öneriyoruz. Peynir altı suyu laktoz açısından fakir, protein ve kalsiyum açısından ise çok faydalı bir besindir. Cilt sağlığı, saç dökülmesi gibi alanlarda çok faydalıdır.
  4. Kefir: Süt içerisine bir miktar kefir eklendikten sonra mayalanma yapılan kefir, laktoz intoleransı bulunan kişilerin rahatlıkla tüketebileceği zengin bir kalsiyum kaynağıdır.
  5. Kaymak: Yüksek oranda kalsiyum ve yağ içeriği bulunan kaymakta laktoz içeriği oldukça azdır.

 

Sonuç: Süt ve süt ürünleri özellikle çocukluk çağlarında kemik sağlığı açısından olmazsa olmaz besin maddelerinden bir tanesidir. Süt ürünlerini tükettikten sonra şişkinlik, karın ağrısı veya gaz problemleri yaşayanlar alternatif süt ürünlerini mutlaka kullanmalıdır. Süt ürünlerini tükettikten sonra oluşan karın ağrısı ve gaz şikayeti bir süre sonra geçecektir fakat; apandisit, böbrek taşı veya bağırsak düğümlemesi gibi ciddi hastalıkların ortak belirtisinin karın ağrısı olduğunu unutmayınız.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.