Lupus Belirtileri Nelerdir
HASTALIKLAR

Lupus Hastalığı (SLE) Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi…

Lupus (SLE) karakteristik olarak kanser hastalığına benzemektedir. Vücudun bağışıklık sistemi kendi doku ve organlarını hedef almaktadır. %90 kadınlarda oranda kadınlarda görülen bu hastalık bulaşıcı değildir.

Vücudun bir çok organında veya ciltte ortaya çıkabilir. Hastalığın en önemli belirtisi yüzün burun ile yanak kısımlarında ortaya çıkan cilt döküntüsüdür. Yine de bu yaygın belirti, her lupus vakasında gözlenmez. Cilt döküntüsüne ek olarak hastalarda halsizlik ve ateş de görülmektedir. Henüz Lupus’un kesin bir tedavisi yoktur fakat ilaç yardımı ile kontrol altında tutulabilmektedir.

Lupus Belirtileri Nelerdir

 

Lupus Hastalığı Nedir?

Tıp dünyasında sistemik lupus eritematoz olarak bilinen rahatsızlık, bağışıklık sisteminin saldırgan bir tutumla kendi sağlıklı dokularını hedef alması ile başlar. Bu durum zamanla deri, böbrekler, kalp ve akciğerde hasarlara sebep olabilir.

Hastalık, ilk aşamada ateş ile başlayarak sıradan bir enfeksiyona benzeyebilir. Sinsi bir hastalık olan Lupus, aylar boyu ilerler fakat kişi bunu çok geç fark eder. Ateşe ek olarak halsizlik de çeken kişiler, bu durumun uzun sürmesi halinde mutlaka hekim kontrolüne girmelidirler.

Lupus Hastalığı Neden Olur?

Hastalığın ortaya çıkış sebebi bilinse de bağışıklık sisteminin neden hiperaktif hale gelerek, sağlıklı dokulara saldırdığı bilinmemektedir. Otoriteler bu durumun dış etkenlerden veya genetik yolu ile kişiye aktarılan kalıtımsal özelliklerden ortaya çıktığını tahmin etmekteler. Yine bazı ilaçların yan etkilerinin de, lupus rahatsızlığını tetiklediği tahmin edilmektedir.

Genetik: Ailede lupus hastalığına yakalanmış birisinin olması, kişide rahatsızlığın çıkma ihtimalini yükseltmektedir.

Dış Çevre: Sigara, stres ve özellikle güneş ışığına maruz kalmak, hastalığı tetikleyen sebepler arasındadır.

Hormonlar: Anormal hormon düzeylerinin de, bağışıklık sisteminin işleyişini derinden etkilediği tahmin edilmektedir.

Lupus Kimlerde Ortaya Çıkar?

Kadın olmak, başlı başına lupus hastalığına yakalanma riskini artırmaktadır. Yine 15 ve 45 yaş arasındaki kitlede, bu rahatsızlık daha çok görülmektedir.

Çok etkili olmasa da bu hastalığın İspanyollar, Asyalılar ve Amerikalılar da daha sık görüldüğü bilinmektedir. Hastalığın en bariz riski ise genetiktir, aile veya akrabalarında bu hastalığa yakalanmış olan kişilerde görülme sıklığı daha fazladır.

Lupus Hastalığının Belirtileri

Lupuz zannedilenin aksine sadece ciltte değil birçok organda ortaya çıkabilir. Bu nedenle hastalığın belirtileri de, nerede ortaya çıktığına göre değişecektir. İki lupus hastasında, tamamen farklı belirtiler ortaya çıkabilir. Belirtilerin hızlı ilerlemesi de yavaş ilerlemesi de mümkündür. Hastalığın yaygın belirtileri ise şunlardır;

 • İdrarda kan olması,
 • Nefes alıp verirken ortaya çıkan ve geçmeyen göğüs ağrısı,
 • Hafıza kayıpları, geçmeyen baş ağrıları,
 • Eklemlerde ağrı veya şişme,
 • Göz kuruluğu,
 • Ateş,
 • Halsizlik,
 • Ağız yaraları,
 • Yanakların orta kısmı ile burun arasındaki cilt döküntüleri,
 • Güneşe maruz kalma sonrasında ortaya çıkan cilt hasarı,
 • Damarsal bozukluklar nedeni ile soğuk veya stres altında iken ciltte morarma.
Lupus Hastalığı Tedavisi

Hastalığın  tedavi süreci, hastalığın ortaya çıktığı bölgeye göre şekillendirilir. Uzman doktor, tedavi süreci ve olası yan etkileri karşısında hastasını detaylı bilgilendirmelidir. Hastalığın tedavi sürecinde, semptomlar incelenir ve kişiye en uygun ilaç tedavisi tasarlanır.

Hastalığa iyi geldiğine inanılan bitikler de, yardımcı tedavi yöntemi olarak kullanılabilmektedir.

Lupus rahatsızlığına iyi gelen bitkiler;

Zencefil: İçerdiği antioksidanlar sayesinde, eklemlerdeki ağır ve şişlikleri rahatlatır. Zencefili direkt tüketmek yerine çayını içebilir veya meyvelere suyunu ekleyebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı: En sağlıklı yağ olarak bilinen Hindistan cevizi yağı, bağışıklık sistemini dengeleme özelliğine sahiptir. Bu yağı, yemek pişirirken gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.