Maydanoz suyu maskesi
ESTETİK VE CİLT SAĞLIĞI

Maydanozun Cilde Faydaları Nelerdir? Cilt Lekelerine Etkisi

Maydanoz bitkisi yemek kültürümüzde çokça kullanılmaktadır. Genellikle yemeklerde garnitür olarak kullanılmasına rağmen, maydanozun tarihi binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Maydanozun cilde faydaları, sağlığa faydaları ve ilaç yapımındaki kullanımı da çok eski dönemlere dayanmaktadır. Maydanozun yaprakları, tohumları ve kökleri tamamı kullanılabildiği için dünyadaki en çok kullanılan bitkilerin başında gelir.

Bu mucize bitkinin sağlığımıza birçok faydası vardır. Bu makalemizde maydanozun cilt için faydalarına değineceğiz. Maydanozun sivilceye faydaları, cilt lekelerine faydası ve maydanoz kürü gibi birçok kullanımı vardır.

Maydanozun Cilde Faydaları

Maydanozun Cilde Faydaları Nelerdir? Sivilcelere İyi Gelir mi?

Maydanozun cilde faydaları daha çok içerdiği antioksidanlardan ve yüksek miktardaki C vitamininden kaynaklanır. Bu bitkinin yaşlanma önleyici özelliklerinin yanı sıra yaraların daha çabuk iyileşmesi, cilt lekelerine etkisi ve sivilce oluşumunun önlenmesine kadar birçok faydası bulunmaktadır. Maydanozun faydaları saymakla bitmez. Maydanozun cilde faydaları ise şunlardır:

  1. Kırışıklıkları ve İnce Çizgileri Azaltır:                                                                                                                   C vitamini vücutta üretilemediği için, düzenli bir şekilde beslenme yoluyla alınmalıdır. Maydanozdaki yüksek miktardaki C vitamini kırışıklık ve ince çizgilerin azaltılabilmesi için cildi içeriden besler. Maydanoz tükettiğinizde, deride kolajen üretimini başlatmaya yardımcı olur. Ayrıca hücre tamiri ve yenilenme sürecini hızlandırır. Bu da cildin daha hızlı bir şekilde yenilenmesi anlamına gelir. Böylece kırışıklıkların azaldığı daha pürüzsüz bir cilde sahip olmaya başlarsınız. Bitkinin içeriğindeki antioksidanlar ise cildi serbest radikallerden koruyarak, kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini geciktirir.
  2. Ciltteki Yaraların İyileşme Sürecini Hızlandırır:                                                                                                 Maydanoz bitkisi beta-karoten içermektedir. Beta-karoten cildin kendini tamir edebilmesi için gereken A vitaminine dönüşür. Ayrıca cildin elastikiyetini arttırır. Böylece, kırışıklıkların oluşması ve yaraların iyileşmesi hızlanır.
  3. Maydanoz suyunun cilde faydaları: Göz altı halkalarını yok eder…                                                            İçerdiği C,K vitaminleri ve klorofil yardımıyla göz altındaki şişlikleri azaltır ve o bölgenin parlak bir görünüme kavuşmasına yardım eder. Bu tedavi için maydanoz kürü hazırlama ve uygulama oldukça basit ve pratiktir. Maydanozun yüze uygulanması için bir avuç maydanozun suyunu çıkarıp bir çay kaşığı yoğurtla karıştırın. Hazırladığınız bu maydanoz kürünü göz altındaki bölgeye uygulayın. Bunu 10 dakika boyunca yüzde tutabilirsiniz. Göz altındaki koyu halkaları azaltmak için bu uygulamayı haftada iki kez yapabilirsiniz.
  4. Cildi, bakterilere ve mantarlara karşı korur:                                                                                                              Maydanozda bulunan, özellikle ögenol gibi uçucu yağlar ciltte antibakteriyel ve antifungal etki sağlarlar. Bu özelliği, sivilce, cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek ve gözeneklerin dezenfekte edilmesi için yararlıdır. Maydanoz yağı marketlerde kolayca bulunabilmektedir. Cildi yakabileceğinden, maydanoz yağını yüze direk olarak uygulamayın. Zeytin veya badem yağıyla seyrelttikten sonra yüze uygulayın. 30 dakika bekledikten sonra durulayabilirsiniz.                                                                                                                                                               Maydanoz suyu maskesi
  5. Akne ve sivilce oluşumunu engeller:                                                                                                                           Özellikle yağlı bir cilde sahip kişiler, şimdi vereceğimiz ev yapımı maydanoz tonik tarifiyle akne ve sivilcelerden kurtulabilirsiniz. Bir miktar maydanozu bir kaseye koyup bir kaşık yardımıyla ezin. Daha sonra, İki çay kaşığı kadar bal ekledikten sonra balın rengi yeşile dönene kadar karıştırın. Yüze uygulayıp 10 dakika bekletin ardından yıkayın. Sonrasında istediğiniz bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Hem bal hem de maydanoz antibakteriyel özelliklere sahip olduğundan, cildi pürüssüzleştirir ve sivilceleri tedavi eder.
  6. Siyah Noktaları ve ciltteki renk değişikliğini önler:                                                                                            Maydanozun cilde faydalarının biri de ciltteki renk değişimlerinin ve siyah noktaların oluşumunu önlemede yararlı olmasıdır. Özellikle de, maydanoz cilt lekelerine iyi gelir. Maydanoz, bal ve limondan oluşan bir yüz maskesi, ciltteki siyah noktaları başarılı bir şekilde silebilir ve renk değişimlerinin iyileşmesine yardımcı olur.
  7. Tahriş olmuş cildi yatıştırır:                                                                                                                                        Taze maydanoz yaprakları tahriş olmuş cildin üzerine bırakılır. Maydanoz yapraklarını kaynattıktan sonra, tahriş olmuş bölgeye uygulayarak birkaç saat boyunca bekletin. Bu uygulama ciltteki çillerin ve lekelerin de azalmasına da yardımcı olur.

Maydanoz Suyu Maskesi Nasıl Hazırlanır

Yüzümüzün güzel görünmesi için her yolu deneriz. Maydanoz maskesi hem faydalı hem de pratik olduğu için uygulanması gereken maskelerden biridir. Orta boy bir demet maydanozu ılık suda bir süre ıslatın. Sonra, ince bir şekilde doğradıktan sonra bir harç yardımıyla ezin. Bir tatlı kaşığı bal ile bir yemek kaşığı limon ekledikten sonra tekrar iyice ezin. Yüzünüzü nazikçe bir temizleyici ile temizleyin. Daha sonra, bu maskeyi, özellikle siyah noktaların bulunduğu noktalara odaklanarak yüze uygulayın. Yaklaşık 20 dakika sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın. Uyguladığınız maydanoz maskesi, cildinizi canlandıracak ve tazeleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.