Menoraji Nedir
Genel

Menoraji Nedir? Aşırı Adet Kanaması Neden Olur?

Aşırı adet kanaması durumu, tıp dilinde Menoraji olarak bilinmektedir. Bu aşırı kanama durumu, tek bir adet dönemi ile sınırlı kalmayıp ardışık adet dönemlerinde de devam ediyorsa, kişide Menoraji varlığının olma ihtimali artar.

Normal adet kanamalarında 30-40 ml kan kaybedilirken, bu miktarın 60 ml ve daha fazlasına ulaşması, Menoraji olarak kabul edilebilir.

Bu duruma; rahim ağzı veya içindeki polipler, pıhtılaşma bozuklukları veya bazı ilaçların yan etkileri neden olabilir. Aşırı adet kanamasının tedavi edilebilmesi için altında yatan sebep iyi tespit edilmelidir.

Menoraji Nedir

Menoraji Nedir?

Adet kanamalarındaki, kaybedilen kan miktarı her kadına göre değişkenlik gösterebilir. Aşırı adet kanaması ise ağrılı veya ağrısız ortaya çıkabilir. Menoraji ise bu aşırı adet kanaması durumunun, arka arkaya birden fazla adet döneminde ortaya çıkması halidir. Bu durum mutlak suretle tehlikeli olarak kabul edilmez fakat mutlaka doktor gözetimine girilmesi gerekir. Aşırı adet kanamaları, sosyal hayatı olumsuz etkileyen rahatsızlıklardan birisidir.

Normal ve Aşırı Adet Kanaması Arasındaki Farklar

Rahimden, vajinaya doğru kan boşaltımı durumuna adet kanaması denmektedir. 28 günde bir gerçekleşiyor olsa da bazı durumlarda bu sarkabilir veya erken gerçekleşebilir. Ergenlik ile başlayan adet kanamaları, menopoza kadar devam eder.

Aşırı adet kanamasını tanımlamak ise zordur zira her kadında kanama miktarı farklıdır. 60 ml üzeri bu şüpheleri artırırken, kanamanın 80 ml ve üzerine çıkması kanamanın aşırı olduğunun %90 kanıtıdır. Kanamanın arttığını ve bunun bir adet dönemi ile sınırlı kalmadığının ilk tanısını mutlaka kişi kendi koymalıdır.

Menoraji (Aşırı Adet Kanaması) Neden Olur?

Aşırı adet kanamasının birçok farklı nedeni olabilir, bu durum genel olarak tehlike arz etmek. Menoraji’nin başlıca nedenleri şunlardır;

 • Rahim ağzı veya çeperlerinde ortaya çıkan iyi huylu polipler,
 • Rahim içerisindeki dokunun, karın bölgesine yayılması,
 • Myomlar adı verilen rahim içindeki büyümeler,
 • Spiral kullanımı,
 • Enfeksiyon,
 • Yumurtalık kistleri,
 • Kandaki pıhtılaşma bozuklukları,
 • Yorgunluk, yoğun fiziksel aktivite, sert soğuğa maruz kalma,
 • Tiroid bezinin az çalışması,
 • Böbrek hastalıkları,
 • Karaciğer hastalıkları,
 • Rahim kanseri.

Menoraji Tedavisi

Hekimin yaptığı kontroller sonucunda, aşırı kanamanın nedenini tespit etmek için bir takım testler yapılması gerekebilir. Hekiminiz özellikle, kanamanın sebebinin kanser olmadığını bilmek isteyecektir.

Doktor muayenesinde;

Palpasyon: Hekim, parmaklarını kullanarak rahim veya yumurtalık bölgesinde anormal bir büyüme olup olmadığını tespit etmeye çalışır. Ayrıca burada, hassasiyet kontrolü de yapılmış olur.

Spekülumla Muayene: Vajina ve rahim ağzı, Spekülum adı verilen alet ile muayene edilir.

Vulva: Kanamanın dışarıda oluşturduğu etkiyi görmek adına, dış cinsel organlar (vulva) muayene edilir.

Kan Testleri: Menoraji görülen kadınlara tam kan testi yapılması önerilir. Özellikle bu durumun uzun sürmesi, kişide demir kaybına neden olur ve kansızlık ortaya çıkabilir. Böyle bir durumun olması durumunda, ilaç tedavisine başlanması gerekir.

Ultrason: Testler sonucunda doktorunuz, sebebi halen anlayamamış ise Ultrason ile muayeneye geçecektir. Bu sayede myom ve polip gibi anormallikler tespit edilebilir. Ayrıca Ultrason muayenesinde, kanser hücreleri de tespit edilebilmektedir. Aşırı adet kanamasının tespitinde, vajinal ultrason tercih edilir.

Aşırı Adet Kanaması Nasıl Durdurulur?

Öncelikle her aşırı kanama, bir rahatsızlık sayılmaz. Doktorunuz yaptığı tetkikler sonucunda, Menoraji tanısını koymuş ise çeşitli tedavi süreçleri yürütülecektir. Bu tedaviler %90 ilaçlar ile yürütülür.

Tedavi süreçlerinde hastanın kanamasını azaltmak, Anemi varsa bunu gidermek amaçlanır. Aşırı adet kanamasında, nadiren de olsa cerrahi tedavilere de başvurulabilmektedir. Hastada kanser vakasının tespit edilmesi ise kanser hastalığının tedavi sürecini başlatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.