Ms (Emes) hastalığı
HASTALIKLAR

MS (Emes) Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Halk arasında Emes hastalığı olarak bilinen MS hastalığı yani Multiple Skleroz, kaslarda güçsüzlük, görme bozuklukları ve kısmi felç gibi belirtiler ile ortaya çıkabilir. Hastalığın ana sebebi, beyinde bulunan sinirlerin etrafındaki koruyucu kılıfın zarar görmesidir.
Ataklar şeklinde ortaya çıkan hastalık, bulaşıcı değildir ve her vakada farklı şiddetlerde kendini gösterebilir. MS hastalığı, nedeni henüz tam olarak bilinemiyor olsa da kadınlarda daha sık görülmektedir.
Beyinde ve omurilikte bulunan sinirlerin çevresindeki koruyucu tabakanın zarar görmesi sonucunda, sinir sisteminin bozulması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Miyelin kılıfı olarak bilinen bu tabakanın zarar görmesi, sinirlerin beyinden aldıkları akımları yavaş ya da yanlış iletmelerine veya hiç iletememelerine sebep olmaktadır. Hastalığın tedavisi henüz bulunamamıştır.

Ms (Emes) hastalığı

MS Hastalığı Belirtileri

Emes hastalığının belirtileri, belirli zaman aralıklarında kendini göstermez. Birkaç saatte bir ortaya çıkan belirtiler, aylarca hiç çıkmayabilir. Aşağıda listeleyeceğimiz belirtileri gözlemliyorsanız, en kısa zamanda doktorunuza başvurmanızı öneriyoruz.
● Baş dönmesi,
● Genel ağrı,
● Güç kaybı,
● Yorgunluk,
● Denge bozuklukları,
● El ve ayaklarda karıncalanma,
● Bağırsak sorunları,
● Cinsel sorunlar
● Geçici görme kaybı,

bilinen en yaygın, (MS) Emes hastalığı belirtileridir.

Bu belirtilerin çıkması durumunda, doktorunuza başvurarak net bir tanı konulmasını sağlayabilirsiniz. Erken teşhis sayesinde, MS hastalığının kontrol altında tutulması daha kolay olmaktadır.
Belirtilerin kaynağı sinir hasarları olduğu için, hastanın tüm belirtileri yaşaması dahi mümkündür.

MS Hastalığı  Neden Olur?

MS hastalığı, kişinin kalitesiz bir hayat sürmesine bağlı olarak ortaya çıkabilecek bir rahatsızlık değildir. Otoimmün bir rahatsızlık olan MS, kişinin kendi bağışıklık sisteminin sağlıklı sinir dokularına savaş açtığı bir hastalıktır. Bağışıklık sisteminin yaptığı bu saldırı, beyin ve omurilik sinirlerinin dış zarlarına zarar verir.
Miyelin isimli ve yağdan oluşan bu dış tabaka, tıpkı elektrik kablolarının dışında bulunan plastik madde gibidir. Bu maddenin zarar görmesi, sinirlerin bir arada durmasına engel olur. Bu nedenle, beyin tarafından vücudun herhangi bir noktasında gönderilen mesajlar yanlış iletilir veya hiç iletilmez.

MS hastalığına yakalanma riskini artıran faktörler;

● Sigara kullanmak, MS hastalığına yakalanma ve hastalığın tekrarlanma riskini artırmaktadır.
● Diyabet hastalarının, Emes hastalığına yakalanma riskinin daha yüksek olduğu bilinmektedir.
● Sebebi bilinmiyor olsa da, ılıman iklimde yaşayan insanlar MS hastalığına daha çok yakalanmaktadır. Aynı şekilde beyaz tenli insanların, siyahi insanlara göre MS hastalığına yakalanma riskleri fazladır.
● Genetik faktörlerin de bu rahatsızlığın altında yatan sebeplerden birisi olduğu tahmin edilmektedir.
● Kadınlarda MS hastalığı, erkeklere oranla 2 kat daha fazla görülmektedir.
● MS hastalığı ağırlıklı olarak orta yaşlarda ortaya çıkmaktadır.

MS Hastalığı Tedavisi

Multiple Skleroz hastalığının tedavisi, tam olarak bulunamamıştır. Tıp dünyası şimdilik, bu hastalığı tedavi edemediği için kontrol etmeye yönelmiştir. MS ataklarının etkilerini azaltmaya yönelik yapılan bu tedavilerde amaç, atakların süresini ve şiddetini azaltmaktır. Bu amaçla genellikle yüksek doz kortizon tedavisi uygulanmaktadır.
Bu tedavi, kişilerin sosyal hayatlarını olumsuz etkilememektedir. İnterferon tedavisi de, Emes ataklarını çok sık aralıklar ile geçiren hastalar için uygulanmaktadır.
MS hastalığı olan hastalar aşağıdaki maddelere dikkat ederek, yaşam kalitelerini yükseltebilirler;
● Doktorun çizdiği tedavi sürecini, aksatmadan devam ettirmek.
● Günlük yürüyüş ve egzersiz yapmak
● Sağlıklı ve dengeli beslenmek.
● Aşırı yoğun fiziksel aktivitelerden uzak durmak.
● Mümkün olduğunca enfeksiyon kaynaklı hastalıklara yakalanmamaya çalışmak.
● Çok sıcak ortamlardan ve sıcak su ile banyo yapmaktan kaçınmak.
● Çok güneşli günlerde, dışarıda korumasız gezmekten kaçınmak.
● Acil durumlar haricinde araç kullanmamak. Paraşütle atlama gibi yoğun konsantrasyon ve denge isteyen sporlardan uzak durmak.
● Daima cep telefonunu yanında bulundurmak ve bu sayede olası bir atakta sağlık görevlilerini haberdar etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.