Öksürüğe ne iyi gelir
HASTALIKLAR

Öksürük Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir? Doğal Tedavisi…

Öksürük nedir diye bir soru sormaya aslında gerek yoktur. Hemen hemen herkesi bildiği öksürük, akciğerdeki havanın ağızdan gürültülü bir şekilde çıkmasıdır. Öksürük oluşurken akciğerden ağzımıza kadar olan bölgede kaslar kasılır ve zorlanır.

Öksürük aslında faydalı bir durumdur ancak öksürüğün hastalık haline dönüşmesi bir problem olarak karşımıza çıkar. Normalde akciğer ve genzin temizlenmesi için kişinin kontrolünde olan bir durumdur.

Öksürüğe ne iyi gelir

Öksürük sırasında balgam oluşmuyor ise boğazda sert bir acı hissedilir. Öksürük esnasında balgam da bu duruma eşlik ediyorsa bu duruma “prodüktif öksürük” denilmektedir. Öksürük problemi uzun bir süre artarak devam ediyor ise “kronik öksürük” ismi verilir. Bu süre yaklaşık olarak 2-3 haftadır. Herhangi bir solunum yolu hastalığı geçmişiniz varsa ortaya çıkan öksürük türü ise “akut öksürük” tür. Bu hastalıklara bronşit, sinüzit, farenjit ve nezle örnek olarak sayılabilir.

Öksürük Neden Oluşur? En Önemli Sebepleri…

Öksürük normal insanlarda arada bir oluşabilen bir durumdur. Bu normal olarak kabul edilmektedir ve herhangi bir tedavi yöntemine başvuru gerektirmez. Ancak bazı durumlarda hastanın yaşam kalitesini bozan ve tedavi edilmesi gereken bir durum olarak ortaya çıkar.

Öksürüğün oluşumu ise birçok sebebe dayanmaktadır. Sigara ve alkol kullanımı, küçüklükte yaşanmış olan solunum problemleri, solunum yolu enfeksiyonu ve psikolojik problemler bu sebepler arasında sayılabilir.

Peki öksürüğün birçok sebebe dayanması bize ne düşündürmelidir? Öksürüğün birçok sebebe dayanması bu problemi ciddiye almamız gerektiğini düşündürmelidir çünkü arkasında bulunan birçok ciddi problemin habercisi olabilmektedir. Çünkü öksürük kalp yetmezliği, damar tıkanıklığı, reflü gibi ciddi hastalıklar sonucu da oluşabilir.

Öksürük Belirtileri Nelerdir?

Öksürüğün belirtilerini bilmeyen zaten yoktur ancak öksürüğün türü ve süresine göre ciddi bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Öksürük ile birlikte gözden yaş gelmesi, burun akıntısı, baş dönmesi, nefes zorluğu ve ateş durumu da söz konusu olabilir.

Öksürüğün balgamlı/balgamsız oluşu, süresi, öksürüğün yanında görülen diğer etkiler farklı bir hastalığın habercisi olduğu için hemen doktora başvurmak gerekmektedir. Doktor öksürüğün sebebini açıkladıktan sonra tedavi buna göre şekillenecektir.

Ancak bu dönemde öksürüğü azaltmak için evde yapabileceğiniz birçok egzersiz bulunmaktadır.

Belirtiler Nasıl Azaltılır?

Öksürüğün belirtilerinin azaltılması için öncelikle öksürüğün neden kaynaklandığını bilmek gerekmektedir. Örneğin öksürük oluşum reflüden kaynaklanıyorsa asit giderici ilaçlar kullanılmaktadır. Öksürük astımın bir sonucu olarak meydana geliyorsa nefes açıcı ilaçlar önerilir. Öksürük 3 haftadan uzun sürüyorsa derhal doktorlara başvurulmalıdır. Bu gibi durumlarda ise bronş genişletici tedavi yöntemleri uygulanır.

Öksürük için hangi doktora gidilir?

Az önce bahsetmiş olduğumuz gibi öksürüğün temelinde birçok problem bulunabilir. Kronik bir problem yaşıyorsanız ve bunun sonucu öksürük oluşuyor ise probleminiz ile alakalı olan bölümden yardım almanız gereklidir. Örneğin reflü sonucu  oluşuyor ise “Gastroenteroloji” bölümüne; damar tıkanıklığı sonucu  oluşuyor ise “Kalp Damar Cerrahi” bölümüne gidilmelidir.

Herhangi bir probleminiz olmadığı halde öksürük probleminiz varsa “Enfeksiyon Hastalıkları” bölümüne gidilmelidir.

Zaten enfeksiyon hastalıkları bölümünde öksürüğün sebebinin teşhis edilmesi için gerekli testler yapılacaktır ve ana etmenin ne olduğu anlaşılacaktır. Böyle bir durumda enfeksiyon hastalıkları bölümünden diğer bölümlere yönlendirme yapılmaktadır.

 • Öksürüğün tedavisi nasıl yapılır?

Öncelikle şunu söylemeliyiz: Öksürük ile birlikte ateş, baş dönmesi, kusma gibi durumlar varsa veya  3 haftadan uzun süredir devam ediyorsa doktora başvurmanız gerekmektedir. Öksürüğün kaynağına göre antibiyotik tedavi, inhalasyon yoluyla uygulanan tedaviler, antialerjik tedaviler gibi yöntemler uygulanabilir.

Bu etmenlerin olmadığı durumlarda ise evde öksürüğü azaltmak için bazı yöntemler ise aşağıda bulunmaktadır.

Öksürüğe faydalı olan karışımlar:
 • Bal ile zencefil karışımı tüketmek. Çocuklar için uygun değildir.
 • Dut pekmezi ve karabiber karışımı tüketmek de öksürüğü birkaç gün içerisinde geçirir. Çocuklar için de kullanılabilir.
 • Elma, ayva, tarçın, limon, ıhlamur gibi meyveleri kabuklarıyla birlikte tüketmek de öksürüğe iyi gelmektedir.
 • Çocuklar için sırta bal sürülmesi yöntemi de alternatif tıp yöntemi olarak da eski tarihlerden beri kullanılmaktadır. Çocuğun veya bebeğin sırtı bal ile ovalanır ve üzerine kağıt havlu konur ve uyuması sağlanır.
 • Öksürük için kara turp ve bal tedavisi çok faydalı olacaktır. Aksam yatmadan önce kara turpun üzeri 1 miktar oyulur ve altından delinir. Oyulan kısma bir miktar bal konularak sabaha kadar balın turp içerisinden aşağı süzülmesi beklenir. Sabah uyanınca ise aşağı bardağa süzülen sıvı içilir. Bu sıvı hem bağışıklığı güçlendirecek hem de öksürüğe çok iyi gelecektir.
Öksürüğe faydalı olan diğer durumlar:
 • Öksürüğe karşı alerjiniz var ise kirli ve tozlu yerlerden uzak durmak öksürüğün oluşmasını engelleyecektir.
 • Düzenli olarak spor yapmak.
 • Sağlıklı beslenmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek. (Sağlıklı beslenme ile ilgili Holistik beslenme ve Ketojenik beslenme yazılarımızı da inceleyebilirsiniz)
 • Düzenli bir uyku sağlık için kesinlikle şarttır. Uykunun düzenli ve yeteri kadar alınması öksürük probleminin tedavisi için çok önemlidir.
 • Bol su tüketmek de öksürüğe iyi gelmektedir. Günde en az 2.5 – 3 litre su içmek vücuttaki bakterilerin de dışarıya atılmasını sağlar. Bu sayede bakteriler vücuttan daha çabuk uzaklaşacak ve iyileşme kolaylaşacaktır.

ÖNEMLİ UYARI: Sigara kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu hem sizin hem de çocuğunuzun sağlığı için son derece önemlidir. Son dönemlerde doktora başvuran birçok çocukta pasif içicilik rastlanmıştır. Çocuğunuzun bulunduğu ortamda sigara dumanının da kesinlikle olmaması öksürük ve ilerleyen yaşlardaki akciğer problemlerinin önüne geçmek adına önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.