Ölümcül kanserler Listesi Nelerdir?
HASTALIKLAR

Ölümcül Kanserler Nelerdir? Türleri, En ölümcül 10 Kanser…

Sağlıklı bir hayat sürebilmek için herkes elinden geleni yapmaktadır. Ancak, çoğu kişi tedavisi olmayan veya tedavi edilmesi çok zor bir hastalık olan kanser hakkında zaman zaman endişe duymaktadır. İster hayatınızın çoğunu spor yaparak geçirin ister sigara gibi zararlı alışkanlıklarınız olsun, kanser çoğu zaman hiçbir belirti vermeden herkesin başına gelebilecek bir hastalıktır. Özellikle ölümcül kanserler insan hayatını kabusa çevirebilecek niteliktedir. Peki en ölümcül kanserler hangileridir?

Amerikadaki ulusal kanser enstitüsü verilerine göre, 2012 yılında dünya genelinde 14 milyon yeni kanser vakası meydana gelmiştir. Bu sayının önümüzdeki 20 yıl içerisinde 22 milyona yükseleceği tahmin edilmektedir. Bu yazımızda en ölümcül kanser türleri hakkında çok önemli bilgileri okuyabilirsiniz. En ölümcül kanser çeşitleri şunlardır:

Ölümcül kanserler Listesi Nelerdir?

1- Akciğer Kanseri

Akciğer ve bronş kanseri en ölümcül kanser türleri sıralamasında ilk sırada yer almaktadır. Ölümcül akciğer kanseri, akciğerdeki hücreler mutasyona uğrayıp kontrolsüz bir şekilde büyüdüğünde ve diğer organlara bulaşıp onların işlev görmesini engellediğinde meydana gelmektedir.Ne yazık ki, birçok insan vücudun diğer bölgelerine yayılıncaya kadar akciğer kanseri belirtilerini yaşamamaktadır. 

Akciğer kanseri için en önemli risk faktörü tabii ki sigaradır ve akciğer kanseri vakalarının büyük çoğunluğundan sorumludur. Ancak bu, sigara içmediğiniz için güvende olduğunuz anlamına gelmez. her türlü toksik maddeyi solumak bu hastalığa yakalanma riskini arttırmaktadır.

2- Kolorektal (Kalın Bağırsak) Kanseri

Kolorektal veya diğer adıyla kolon kanseri en ölümcül kanserlerden biridir. Aynı zamanda erken teşhis ile tedavi şansı da vardır. Rektum veya kolonda oluşan polip adı verilen anormal büyümeler şeklinde oluşmaktadır. Bu büyümeler, hastalık kontrol ve önleme merkezine göre sadece bir olasılıktır  ve her zaman kansere dönüşmeyebilir. Bazı polipler kansere neden olmadan yıllarca kolonda kalabilir. Bu yüzden özellikle 50 yaşından sonra düzenli aralıklarla kolonoskopi yapılarak kolon taraması tavsiye edilmektedir.

Yaş, kalın bağırsak kanserinde önemli bir risk faktörüdür. Çünkü vakaların % 90’ı, 50li yaşlardan sonra meydana gelmektedir. Ailede kolon kanseri olan biri varsa, crohn hastalığı veya iltihabi bağırsak hastalığına sahip kişiler yüksek risk grubundadır. Lif bakımından zengin sebze ve meyveler tüketmek sağlıklı sindirim için hayati öneme sahiptir ve hastalığa yakalanma ihtimalinizi en aza indirmey yardımcı olabilir.

3- Pankreas Kanseri

Muhtemelen çoğu kişi pankreas hakkında çok az bilgiye sahiptir ve ne işe yaradığını bilmemektedir. Bu küçük organ alt karın bölgemizin arka kısmında yer alır ve sindirim, insülin üretimi ve metabolizma işlemlerinin sağlıklı çalışmasını sağlar. Pankreasta kanser proteinlerin, yağların ve nişastaların parçalanmasına yardımcı olan sindirim enzimlerinin üretildiği bezlerde başlar. Başlangıç aşamasında pek belirti vermeyen bu tedavisi olmayan kanser türü, sonraki aşamalara ulaştığında ciddi belirtilere neden olmaktadır. Sarılık (cildin sararması), sindirim problemleri, karın ağrısı, iştahsızlık ve bulantı hastalık ilerledikçe sık görülmektedir. Şeker hastalığı veya karaciğer hastalığı olan kişiler pankreas kanseri açısından yüksek risk grubuna girmektedirler.

4- Meme Kanseri

Muhtemelen en iyi bilinen kanser türlerinden biri olan meme kanseri, kötü huylu bir tümöre yol açan hücre mutasyonundan kaynaklanmaktadır. Kadınlar için kanser ölümlerinin ikinci önde gelen nedeni olmasına rağmen, erkekler de risk altındadır. Tüm kanser türlerinde olduğu gibi ailede bir kanser öyküsü olan kişiler yüksek risk grubundadır. Aile üyelerinin birinde yumurtalık veya meme kanseri varsa, risk artmaktadır. Diğer risk faktörleri arasında, 12 yaşından önce adet görme, 55 yaşından sonra menopoza girme, asla doğum yapmama veya ilerleyen yaşlarda çocuk sahibi olmak bulunmaktadır.

5- Karaciğer ve Safra Kanalı Kanserleri

Karaciğerimiz vücudumuzdaki en önemli görevlerden birini yapmaktadır. Yediğimiz ve içtiğimiz besinleri işlemden geçiren karaciğer kandaki toksinleri temizlemektedir. Karaciğerdeki kanser, organdaki sağlıksız hücreler büyüdüğü ve yayıldığı zaman meydana gelmektedir. Hepatit B ve C enfeksiyonları karaciğer kanseri ile yakından bağlantılıdır, çünkü sağlıklı karaciğer dokusunun skar dokusu ile değiştirildiği zaman siroza da yol açabilmektedir. Bu sağlıksız hücreler bazen de atık maddeleri uzaklaştıran safra kanalında oluşmaktadır. Kontrolsüz yayılma ile ölümcül safra kanalı kanseri oluşabilmektedir. 

6-Prostat kanseri

Prostat kanseri erkeklerde üçüncü önde gelen kanser ölüm nedenidir. Bazı erkeklerin prostatlarında iyi huylu büyüme görülürken, bazı erkeklerde kanserli, kötü huylu büyüme görülebilir ve bu vücudun diğer alanlarını istila etmeye başlar. Bu büyümeler bazen ortadan kaldırılabilir, ancak aynı zamanda geri büyüme şansı vardır. Prostat kanseri tipik olarak erken evrelerinde hiçbir belirti göstermez, bu da onu daha ölümcül yapar. Ortaya çıkan semptomlar genellikle genişlemiş prostatla ilişkili olanları taklit eder, bu nedenle bazı erkekler bu durumun ciddi olmadığını düşünür ve doktora gitmekten kaçınırlar. 

Kanser Belirtileri Nelerdir?

7-Kan Kanseri, Lösemi

Hodgkin olmayan lenfoma dışında, lösemi çok önemli bir kan kanseri türüdür. Birçoğumuz lösemiyi duymuşuzdur ama çok hakkında çok az şey bilmekteyiz. Lösemi vücudumuzda kemik iliğini ve lenfatik sistemi içeren kanı oluşturan dokunun kanserli olmasıdır. Basitçe söylemek gerekirse lösemi, kemik iliğinin olması gerektiği gibi çalışmayan beyaz kan hücreleri üretmesi durumudur. 

Ölümcül Kanserler listesinde önemli bir yere sahip olan löseminin başlangıç belirtilerini saptamak oldukça zordur. Soğuk algınlığı ve grip benzeri semptomları yaygın olarak görülmektedir.Ancak bazı lösemi türleri herhangi bir belirti göstermeden vücutta yıllarca ybulunabilir. 2017’de toplamda 62.130 yeni lösemi vakası teşhis edilmiş olup, 24.500 vakanın ölümcül sonuçlandığı tahmin edilmektedir.

8- Hodgkin Olmayan Lenfoma (NHL)

Hodgkin olmayan lenfoma, genel olarak lenf düğümlerinde veya lenfatik dokularda gelişen çeşitli kan kanserleri için kullanılan genel bir ifadedir. Lösemi ve Lenfoma toplulukları, bu tip kanserlerin, dokudaki bir beyaz hücre tipinin anormal bir değişim geçirmesiyle başladığını, daha sonra büyümeye ve tümörleri oluşturan daha fazla anormal hücreler üretmeye başlaması olarak açıklar. Hodgkin olmayan lenfomanın büyüme hızlarına göre sınıflandırılmış 30’dan fazla alt türü bulunmaktadır.

9- Mesane Kanseri

Mesane kanseri genellikle erken teşhis edilen ve hızlı bir şekilde tedavi edilebilen omasına rağmen, ölümcül kanserler listesinde dokuzuncu sırada yer almaktadır. En yaygın mesane kanseri türü olan geçiş hücreli karsinom, mesanenin içini kaplayan hücrelerde ortaya çıkmaktadır. En belirgin belirtisi ise idrarda kan görülmesidir, ancak bu durum kesin bir bulgu olmadığı için her zaman endişe verici değildir. Sigara içen kişilerde bu hastalığa yakalanma riski 3 kat daha fazladır. Ayrıca sık sık mesane enfeksiyonu geçiren kişiler ve ailesinde kanser öyküsü bulunan kişiler de belirtiler konusunda daha hassas olmalıdır.

10- Beyin ve Sinir Sistemi Kanseri

Beyin Kanseri her ne kadar diğer kanser türleri kadar aklımıza gelmese de, belirtileri konusunda dikkatli olmamız gereken önemli bir kanser türüdür. Beyin tümörü, beyinde anormal hücre büyümesi olduğunda oluşmaktadır. Bu kanser genellikle beynin kendisinde gelişebilse de diğer organlarda başlayıp kan dolaşımı ile beyne ulaşma durumu da söz konusudur. Beyin kanserini tedavi etmek, beyin cerrahlarını, onkologları ve nörologları içeren karmaşık bir süreçtir. Ne yazık ki, beyin kanseri belirtileri o kadar çoktur ki çoğu insan ciddi bir hastalığı olduğunun genellikle farkında değildir. Belirtiler arasında baş ağrısı, kas güçsüzlüğü ve sakarlık bulunabilir, ancak bu belirtiler çok genel oldukları için az sayıda insan onları kansere bağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.