Pankreas kanseri
Genel

Pankreas Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi…

Pankreas kanseri ölümcül kanserler listesinde yer alan ciddi bir kanser türüdür. Teşhisi zor olan hastalık en ölümcül 4. kanser türüdür. Günümüzde aktif olarak bir tedavi yöntemi bulunmaz ancak cerrahi yöntemler ile önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Hastalık her yaştan insanda görülebilse de genellikle 60 yaş üzerinde yaygın olarak görülür. Tüm kanser çeşitlerinde olduğu gibi erken teşhis hayati derecede önemlidir. Teşhisten sonra farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

Pankreas kanseri

Pankreas Kanseri Nedir?

Pankreas, karın boşluğunda yer alan bir organımızdır. Etrafında karaciğer ve mide bulunur. Pankreasın asıl görevleri ise kan şekerini dengede tutmak ve ince bağırsağa özsuyu salgılamaktır. Pankreasın salgılamış olduğu insülin çok önemlidir. İnsülinin az salgılanması durumunda da diyabet hastalığı ortaya çıkar.

Bu küçük organda bulunan hücreler dengesiz bir şekilde çoğalmaya başladığında ise kanser ortaya çıkar. Kanser genellikle ince bağırsağa özsuyu sağlayan bölgede başlar.

Kanserin ilerleme durumuna göre çeşitli türleri mevcuttur. Erken teşhisin önemli olduğunu daha önce söylemiştik. Erken teşhis ile netleştirilen durumdaki kansere “Rezektabl” denilmektedir. Bu kanser türü tedavi için uygundur ve ameliyat ile genellikle başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. Erken teşhisin yapılmaması durumunda kanser ilerler ve ilk olarak bölgesel daha sonrada genele yayılır. Bu durumlarda tedavi zorlaşır. Bölgesel olan durumda tümör diğer organlara sıçramamış ise ince bağırsak temizlenebilir. Genel olarak yayılan türüne ise “Metastatik” denilmektedir. Bu türde ise cerrahi müdahale de yetersiz kalır. Kemoterapi uygulanabilir. İlgili bölge temizlendikten sonra aynı bölgede tekrar kanser oluşma riski vardır.

Pankreas Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Birçok nedeni olmakla birlikte başlıca nedenleri arasında genetik faktörler ve sigara bulunmaktadır.

%30’a yakın bir bölümü sigara kaynaklı oluşmaktadır. Sigaranın dışında ilerleyen yaş da nedenleri arasında sayılabilir.

Meyve sebzelerin sık sık tüketilmesi gerekir. Meyve sebzelerin eksik olarak alınması veya hiç alınmaması da bu kanserin oluşma ihtimalini arttırmaktadır.

Ayrıca kilo da nedenleri arasında sayılabilir. Özellikle vücut kitle indeksi yüksek olan kişiler risk grubundadır.

Kimyasal maddelere maruz kalmak da kanser için risk teşkil eder. Kimyasala maruz kalan kişilerde sadece pankreas değil birçok kanser türü görülebilmektedir.

Pankreasta bulunan iltihap uzun süre tedavi edilmemiş ise kansere sebep olabilir.

Yeterli insülin salgılanmaması sebebiyle oluşan diyabet hastalığı da kanseri riskini 2 kat arttırmaktadır.

Pankreas Kanseri Belirtileri Nelerdir?

İlk başlarda belirti vermeden gizli şekilde ilerleyebilir. Belirtiyi beklememek ve düzenli olarak sağlık kontrolünde geçmek gerekir çünkü ilk belirtilerini vermeye başladığında genellikle kanser ilerlemiş olmaktadır.

Belirtilerinden söz edecek olursak aşırı kilo kaybı, mide bulantısı, mideden bağırsaklara giden yoldaki tıkanıklıktan meydana gelen ağrı ve yavaşça oluşan sarılık hastalığı sayılabilir.

Eğer kanser pankreasın baş kısmında ise ağrı da olmayabilir. Bu durumda kanseri anlamak için dışkı rengine bakılır. Aşırı açık renkli olması durumunda derhal doktora başvurulmalıdır.

Bütün bu belirtiler dışında varis oluşumu, diyabet, pankreas iltihabı, genel olarak halsizlik, koyu ya da kanlı idrar, yemekten sonra karın ağrısı, gaz sancıları, şişkinlik, kusma vb. de görülebilir.

Pankreas Kanserinin Kaç Evresi Vardır?

Kanserli hücrelerin oluşması ve daha sonrasında yaygınlaşmasıyla birlikte 4 evresi bulunmaktadır. Hücreler kan ve dokular yoluyla yayılmaktadır.

İlk başta tıbbi görüntüleme yöntemleriyle görülmez ve belirti vermez. Ancak birinci evreden itibaren görülmeye ve belirti vermeye başlar.

Birinci evrede bölgesel bir şekilde yayılma oluşabilir.

İkinci evrede ise kanserli hücreler pankreasın dışına da taşar. Özellikle lenf bezlerine doğru ilerler.

Üçüncü evrede hücrelerin yaygınlaşması daha da hızlanmıştır. Bu evrede ana damarlara sıçrama ihtimali de bulunmaktadır. Damarlara sıçradıktan sonra kan yoluyla diğer organlara da rahatlıkla ulaşabilecek duruma geçer ve bu noktada dördüncü evre başlar.

Dördüncü evrede ise tüm organlara yayılma şansını yakalar. Özellikle karaciğer başta olmak üzere pankreastan uzak tüm organlara yayılma gerçekleşir.

Pankreas Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi için erken teşhis çok önemlidir çünkü hastalık ilk evreden sonra tedavi edilemez duruma gelmektedir. Pankreas kanserinde uygulanan “whipple cerrahi yöntemi” sayesinde tümör rahatlıkla temizlenmektedir. Whipple ameliyatlarından sonra hastanın sindirim ile ilgili şikayetlerinin azalması beklenmektedir. Whipple ameliyatı zor bir ameliyattır ve uzman doktorların operasyonu yapması gerekmektedir çünkü ameliyat esnasında 12 parmak bağırsağı ve safra yolları tamamen vücuttan çıkarılarak temizlenir.

Whipple ameliyatının dışında uygulanabilecek birkaç tedavi yöntemi daha vardır. Bu tedavi yöntemleri kanserin evresine ve türüne göre değişmektedir. Uygulanabilecek diğer yöntemler arasında radyoterapi, kemoterapi ve hedefe yönelik tedavi bulunmaktadır.

Radyoterapi uygulanırken genellikle kemoterapi ile birlikte uygulanır. Kemoterapi ile birlikte uygulanmasının sebebi ise tümörün yok edilmesi için daha etkili olmasıdır. Bu iki yöntemin aynı anda uygulanması tümörü küçültüp yok edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.